×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
نشانه های اختلال شخصیت ضد اجتماعی

اشخاصی که به اختلال شخصیت ضد اجتماعی مبتلا می شوند در بیشتر اوقات فاقد احساس همدردی و همدلی بوده و معمولاً افرادی بی عاطفه و بدبین هستند. همچنین اینگونه افراد احساسات عمیق و درد و رنج دیگران را مورد تحقیق قرار می دهند. افرادی خودسر و از خود راضی که معمولاً چرب زبان هستند و جذابیت سطحی دارند رامی توان از دسته افرادی دانست که به این اختلال مبتلا هستند. این اختلال از اختلالات روانی به حساب می آید و نشانه های مخصوص اختلال ضد اجتماعی در زندان ها یا محیط های قانونی هستند که در آنها رفتارهای بزهکارانه ، جنایتکارانه و خشونت آمیز عادی است.

بیشتر بدانید : رشد شخصیت و شکل گیری آن

نشانه های اختلال شخصیت ضد اجتماعی

علائم این اختلالات در افراد از سنین ۱۵ سالگی آغاز می ‌شود البته می توان این اختلال را در افراد ۱۸ سال یا بالاتر از ۱۸ سال نیز شناسایی نمود. بیشتر نشانه های که در این افراد وجود دارد شامل موارد زیر می باشد :

افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی در پیروی کردن از هنجارهای اجتماعی ناتوان و با توجه به رفتارهای قانونی که در نتیجه اعمال و کارهای تکراری است که منجر به دزدی و دستگیری می شود نشان داده می شود.

افراد فریبکار و دروغگو که در نتیجه دروغگو های مکرر که با استفاده از نام های مستعار یا گول زدن دیگران برای لذت بردن یا منافع شخصی نشان داده می شود.

افرادی بی مسئول  که در نتیجه ناتوانی های مکرر در حفظ رفتار شغلی ثابت یا احترام به تعهدات مالی نشان داده می شود.

عدم پشیمانی و ندامت که بر اثر توجیه کردن یا بی تفاوت بودن در برابر آسیب ها ، بدرفتاری یا دزدی از دیگران نشأت می گیرد.

از دیگر ویژگی‌های اینگونه افراد می ‌توان به تحریک ‌پذیری و پرخاشگری که در نتیجه حملات یا دعوا های مکرر نشان داده می شود. تکانشگری  و یا توانایی در برنامه ریزی کردن از دیگر نشانه های این اختلال در فرد به حساب می آید‌.

این نوع اختلال در در آقایان حدود ۷۰ درصد شایع تر از خانم ها است و همچنین شدت اختلال آن نظیر دیگر اختلالات شخصیتی با بالا رفتن سن کاهش می یابد به طوری که افراد در ۴۵ سالگی خود علائم اندکی از این اختلال شخصیتی دارند.

بیشتر بدانید : نشانه های بیماری چند شخصیتی و نحوه درمان آن

نحوه شناسایی اختلال شخصیت ضد اجتماعی

نحوه شناسایی اختلال شخصیت ضد اجتماعی

این نوع اختلال توسط روانشناس یا روان درمان و یا یک متخصص بهداشت روان شناسایی می‌شود. پزشک های خانوادگی یا پزشکان عمومی به طور معمول برای تشخیص این گونه بیماری های روانی آموزش داده نمی‌شوند و مهارت کمی در این رابطه دارند. پس اگر ابتدا با پزشک خانوادگی مشاوره می کنید او شما را جهت تشخیص و درمان به متخصص بهداشت روان ارجاع خواهد داد. عدم استفاده از هرگونه روش‌هایی همچون آزمایش خون ، تست آزمایشگاهی و ژنتیکی در تشخیص این اختلال به حساب می آید و خیلی از افراد مبتلا به هیچ عنوان به دنبال درمان آن نیستند. در واقع افرادی که مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی می شوند تا زمانی که این اختلال به طور قابل توجه در زندگی شخصی شان خلل ایجاد نکنند در صدد درمان آن بر نمی آیند. در واقع بیشتر اوقات افراد مبتلا به این اختلال ها زمانی تصمیم به درمان خود می ‌گیرد که منتبع دفاعیشان تحلیل پیدا کرده و دیگر قادر به غلبه بر استرس و دیگر حوادث زندگی نیستند.

با مراجعه به پزشک و متخصص بهداشت روان نشانه ها و تاریخچه زندگی شان گفته شد مقایسه می کند و سپس به شناسایی این اختلال می‌پردازند. متخصصین برای افراد مبتلا تعیین می ‌کنند که آیا علائم موجود با معیارهای لازم جهت تشخیص اختلال شخصیتی مطابقت پیدا می کند یا خیر.

برای مطالعه مقاله شخصیت دو قطبی بر روی لینک کلیک کنید

علل و راه درمان اختلال شخصیت ضد اجتماعی

امروزه محققان نمی دانند که چه چیزی باعث وجود اختلال شخصیت ضد اجتماعی می شود ؛ به همین علت تئوری‌های زیادی پیرامون علل احتمال بروز این اختلال شخصیتی وجود دارد. اکثر متخصصین از مدل  بایوسایکوسوشال برای توجیه دلیل بروز این اختلال استفاده می کنند. این اختلال شخصیتی اساس عوامل بیولوژیکی و ژنتیکی ، عوامل اجتماعی برای نمونه چگونگی تعادل فرد در اوایل دوران رشد با خانواده دوستان و دیگر کودکان آن ، عوامل روانی نظیر شکل گیری شخصیت و خلق و خوی فرد تحت تأثیر محیط و مهارت های مقابله فراگرفته شده در برخورد با استرس پدید می آید. این نشان دهنده این است که در شکل گیری این اختلال ل تنها یک عامل مؤثر نیست و ماهیت ترکیبی و در هم تنیده این عوامل است که اهمیت پیدا می ‌کند.

علل و راه درمان اختلال شخصیت ضد اجتماعی

مطالعات نشان دهنده این است که در صورت ابتلاء فرد به این نوع اختلال شخصیتی در انتقال آن به فرزندان او نیز افزایش پیدا می‌کند. ‌ معمولاً درمان این اختلال شخصیتی دربردارنده روان درمانی طولانی مدت است که تحت نظر یک روان درمان متخصص و مجرب درمان آن انجام می گیرد برای کمک به برخی علائم تضعیف کننده و مشکل ساز مصرف دارو نیز تجویز می گردد.

نتیجه گیری

اختلال شخصیت ضد اجتماعی با داشتن ویژگی های آشکار مثل هیجانات ناپایدار ، پرخاشگری ، مشروب خواری ف استفاده از مواد مخدر و نیز شروع زودهنگام رفتارهای جنسی در این افراد موجب مشکلات عدیده ای برای افراد در تعامل با این شخصیت ها و جامعه می شود. با توجه به یافته های حاصل به نظر می رسد درمان دیالکتیکی به علت ماهیت درمانی که ابتدا به اعتبارسنجی فرد ، پذیرش و سپس تلاش در جهت تغییر مشکلات روانشناختی شخص تأکید می کند درمان تأثیرگذاری در درمان بعضی از ویژگی های افراد دارای این اختلال شخصیتی وجود دارد.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false