×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
استرس در کودکان و علائم آن

اکثر ما تمایل داریم به دوران خوش کودکی مان بازگردیم ، معمولاً این دوران برای افراد بی دغدغه شاد و سرشار از بازی‌های کودکان می ‌باشد . فراموش نکنید که این دوران نیز برای کودکان استرسی به همراه دارد و در واقع کودکان نیز این حس را تجربه خواهند کرد . عوامل استرس در کودکان متفاوت است مثلاً تغییرات و وقایعی مثل مرگ یا بیماری یکی از اعضای خانواده آغاز فعالیتی جدید و … امکان دارد کودکان را دچار استرس نماید و آن را تحت فشار قرار دهد.  در این مقاله با ما همراه باشید تا در رابطه با علائم و راهکارهای غلبه بر این گونه استرس توضیحات کاملی ارائه دهیم .

مطالب مفید : ترس در کودکان

علائم استرس در کودکان

گاهی اوقات کودک از استرس که بر او وارد می شود بی اطلاع است و در واقع پدر و مادر با دیدن علائم و نشانه های فیزیکی و احساسی و یا وجود حالات نامناسب در کودک خود باید از وجود استرس در وی مطلع شوند . نشانه های فیزیکی شامل کاهش اشتها یا تغییرات در عادات غذایی کودک ، اختلال در خواب کابوس های شبانه ، نشانه های فیزیکی خاص بدون وجود بیماری یا مشکل خاص ، دل درد یا دردهای شکمی بی دلیل که این عوامل به عنوان علائم فیزیکی استرس در کودکان می باشد . نشانه های رفتاری یا احساسی استرس نیز شامل نگرانی و اضطراب ، وابستگی شدید به والدین ، ناتوانی در استراحت کردن و کنترل احساسات رفتار همراه با پرخاشگری و لجبازی ، عدم تمایل به شرکت در فعالیتهای مدرسه یا وظایف خانگی و همچنین بروز رفتارهای بچگانه ای که مناسب سن او نیست .

بیشتر بخوانید : اختلال بیش فعالی در کودکان

عوامل وجود استرس در کودکان

عوامل وجود استرس در کودکان

بیشتر اوقات کودکان در رابطه با استرس و مشکلات خود به طور مستقیم حرف نمی زند . هنگام وجود اینگونه شرایط والدین موفق سر صحبت را با کودک خود باز کنند و پی ببرند که چه چیزی آنان را آزار می ‌دهد . در واقع علیرغم سکوت کودکان در این شرایط آنان می دانند که پدر مادرشان آبه آنها کمک می کنند تا مشکلشان رفع گردد . جهت حل استرس در کودکان ابتدا باید بفهمید که این استرس ناشی از کدام تغییرات منفی و ناخوشایند زندگی اوست . در این موارد می‌تواند استرس خوب و مثبت باشد اما در صورت شدت در شیوه تفکر فعالیت و احساسات کودک تأثیرات مخربی خواهد گذاشت .

موارد زیر به عنوان یکی از رایج ترین عوامل وجود استرس در کودک می باشد که شامل :

اضطراب در مورد تکالیف و نمرات مدرسه

درد بیماری ، جراحت و غیره

حجم فعالیت ها و مسئولیت ها در مدرسه باشگاه و غیره

وجود مشکل با دوستان آزار و اذیت دیدن از طرف سایر بچه ها

نقل مکان ، تغییر مدرسه یا مسائل و مشکلات خانوادگی ، بی‌خانمانی و غیره

افکار منفی نسبت به خود

عوامل فیزیکی و جسمی مثل دوره بلوغ در دختران و پسران

مشکلات خانوادگی نظیر طلاق و جدایی

سکونت و زندگی در منطقه یا خانه ای ناامن

وجود مسائل و مشکلات مالی در خانواده

بیشتر بدانید : غلبه بر بدخوابی کودکان

نوع رفتار والدین در مواجهه با استرس در کودکان

نوع رفتار والدین در مواجهه با استرس در کودکان

با کودک حرف بزنید

در صورتی که که احساس می کنید که فرزندتان با مشکلی مواجه شده با او صحبت کنید و تلاش کنید تا او احساس ناخوشایند خود را به زبان بیاورد و در مورد آن صحبت کند .

گوش دادن به حرفهای کودک

از فرزندتان بپرسید که چه مشکلی دارد ؛ در واقع با دقت باید به صحبت های او گوش بدهید و در این باره علاقه ، حوصله و توجه به خرج دهید . از مقصر دانستن ، نصیحت کردن و یا قضاوت کردن کودک خود بپرهیزید و تنها به حرف ها و احساساتش گوش دهید .

بروز احساسات در رابطه با استرس کودک

نسبت به مشکلی که کودکتان تجربه می کند واکنش نشان دهید به طور مثال به او بگویید که چقدر این مشکل برایت سخت و یا برای من ناراحت کننده می باشد. با بکارگیری این گونه جملات می توانید نشان دهید که احساس کودک را درک می کنید و به او توجه می نمایید . در واقع ابراز احساسات موجب می شود که کودک حمایت شما را درک کرده و همین این امر موجب می شود که کودک بفهمد که چقدر برای شما مهم است .

محدودیت عامل استرس

موقعیت های خاصی موجب وجود استرس در کودکان می ‌شود شما والدین در صورت امکان باید تلاش کنید تا این موقعیت ها را محدود کنید به طور مثال اگر کلاس های فوق برنامه یا فعالیت های بعد از مدرسه کودک تان زیاد است فشار این برنامه ها موجب استرس در او شود ، پس با محدودیت نمودن این گونه فعالیت ها اجازه دهید تا فرزندتان زمان و انرژی بیشتری در اختیار داشته باشد .

جهت مطالعه مقاله روانشناسی پرخاشگری کودکان سه ساله بر روی لینک کلیک کنید

راهکارهایی برای کاهش استرس در کودکان

والدین نمی تواند کلیه مشکلاتی را که فرزندشان با آن روبرو هستند را حل کند اما با تربیت و آموزش درست می ‌توانند مدیریت استرس را به کودکان خود بیاموزند . در واقع برای این امر ما راه‌ حل‌هایی را را پیشنهاد می کنیم که شامل موارد زیر می باشد :

ایجاد فضایی آرام و قابل اعتماد در خانه .

رفتارها و روال روزمره در خانه حس آرامبخشی در کودک ایجاد می‌نماید .

کودکان از رفتارهای شما الگو می گیرد پس تلاش کنید رفتار مناسبی داشته باشید تا الگوی خوبی برای آنها به حساب بیایید .

در رابطه با تغییرات احتمالی در خانواده با کودک خود حرف بزنید ؛ به طور مثال او را از نقل مکان تغییر شغل تان و غیره مطلع کنید .

سرزنش کودک به حرف های او گوش دهید و برای رفع مشکل آن از خود واکنش نشان دهید .

فرصت درست انتخاب کردن و کنترل برخی از امور زندگی را برای کودک خود فراهم کنید . کودک شما هر چه بیشتر احساس کنترل بر شرایط را داشته باشد در رویارویی با مشکلات و استرس بهتر عمل می کند .

در نتیجه اگر علائم استرس در کودکان با این روند کاهش پیدا نکند باید با مشاوره و متخصص در این زمینه صحبت نمایید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false