×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
اعتماد به نفس و حفظ آن از عادات افراد موفق

شاید بعضی اوقات احساس کنید که همه اعتماد به نفس دارن الا شما و این عامل بیشتر در برخورد با بسیاری از اطرافیان تان یا هنگام گشتن در شبکه ‌های اجتماعی و دنیای مجازی پدید می آید. احساستان مطلقاً اشتباه است حتی موفق ترین افراد هم امکان دارد گاهی با کمبود اعتماد به نفس دست و پنجه نرم کنند. در چنین شرایطی وجه تمایز افراد موفق آن است که آنها با مشکلات مربوط به اعتماد به نفس دچار هستند و در مواجهه با چنین وضعیتی راه‌حل ‌های مناسبی را در پیش می‌گیرد. در این مقاله همراه ما باشید تا در رابطه با راهکارهای مؤثر جهت حفظ اعتماد به ‌نفس به طور مفصل صحبت نماییم.

مطالب بیشتر : بهترین روش های تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان

افراد موفق چگونه در حفظ اعتماد به نفس خود در شرایط مختلف می کوشند؟

در واقع آگاهی این افراد است که از علت عدم اعتماد به نفس خود آگاه است و به شدت آن را شناسایی می‌کنند. اینگونه افراد از خود واقعی شان فراری نیستند و از عادت های رفتاری آنها اعتماد به نفس است. احساس عدم اعتماد به نفس از شایع‌ترین احساساتی است که امکان دارد شما به آن دچار شوید. بیشتر افراد این احساس را تجربه کرده و هیچ فردی از این احساس در امان نیست. مشکل عدم اعتماد به نفس گاهی اوقات برای فرد چنان حاد و شدید می شود که همواره در ایجاد اعتماد به نفس در خود است که این رفتار به هیچ وجه نشانه درست و خوبی نیست. بیایید واضح تر صحبت کنیم ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که پر از تبلیغات ، زرق و برق اما دروغین است و شبکه‌های اجتماعی پر از تصاویر و لحظات شاد و بی دردسر دیگران است. این احساس که همه به جز شما اعتماد به نفس ندارند کاملاً قابل توجیه است که وقتی به زندگی افراد موفق فکر کنید این تبلیغات دروغین بیشتر نمایان می‌شود. تصور خیلی از ما این است که اعتماد به نفس خود با رسیدن به سطح معینی از پول ، ثروت ، قدرت و اعتبار به وجود می‌آید اما این باور نادرست است. در حقیقت افراد موفق به اندازه افراد عادی با مشکلات مربوط به اعتماد به نفس مواجه می‌شوند. چون زمانی که شما موفق هستید از دایره آسایش خود خارج می‌شوید و دست به امور می‌زنید که امکان دارد موجب هراس تان شود که این مسائل به تدریج اگر شما عدم اعتماد به نفس را به وجود می آورد. حفظ اعتماد به نفس افراد موفق با دیگر افراد این است که آنها عادت دارند با مشکلات عدم اعتماد به نفس خود مواجه شوند به همین علت برای غلبه بر این مشکل آمادگی بیشتری در مدیریت شرایط مختلف و به کارگیری ابزارهای در دسترس خواهند داشت.

مطالب مفید : اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه های بالا بردن آن

حفظ اعتماد به نفس در برابر  آداب و رسوم و روابط اجباری

حفظ اعتماد به نفس در برابر  آداب و رسوم و روابط اجباری

هنگامی که موقعیت شما را وادار می کند که خودتان باشید از اعتماد به نفستان کاسته شده و خودتان را گم می‌کنید. اشخاص موفق به این آسانی تابع موقعیت و رسوم رایج نمی‌شوند به عنوان مثال گاهی برای پذیرفته شدن در یک جمع مجبور می‌شوید کارهایی را انجام دهد که از خود واقعی تان فاصله دارد. شاید بسیاری از شما این احساس ناخوشایند را تجربه کرده باشید هرچه بیشتر خودتان را بشناسید و به آنچه که هستید ایمان داشته باشید با اعتماد به نفس بیشتری از گروه ها یا موقعیت هایی که خود واقعی شان را نشان نمی‌دهند و آن را بی ارزش می شمارند فاصله خواهید گرفت. برای این مورد راه حل نیز وجود دارد ؛ ابتدا منطقه نبوغ خود را با کمک یک شخص متخصص شناسایی کنید و این منطقه به معنای ذات اصلی و خود واقعی ست. رفتار هایی که از درون تان نشأت می گیرد نه آنچه به شما آموزش داده شده است. برای شناخت بهتره آن مقاله و کتاب بخوانید و از فردی کمک بگیرید. این روش ها به شما کمک خواهد کرد تا خودتان باشید و از افراد ، مکان ها و موقعیت های شغلی که خود واقعی شما را نمی خواهند دوری کنید. در واقع شناخت صحیح خودتان سریع ترین راه برای موفق شدن در این مسیر و حفظ اعتماد به نفس خواهد بود.

بیشتر بدانید : تأثیر زبان بدن در اعتماد به نفس

اعتماد به نفس و حفظ آن از عادات افراد موفق

افراد موفق به خوبی می‌دانند که نابرده رنج گنج میسر نشده و تنها راه رسیدن به آنچه می خواهند سعی و تلاش مداوم است. در واقع به دست آوردن اعتماد به نفس هم از این قاعده مستثنا نیست. برای به دست آوردن اعتماد به نفس باید آن را به جزئی از زندگی خود مبدل کنید. اعتماد به نفس را کسی به شما آموزش نداده و با داشتن آن به جای اینکه به ترس اجازه دهید سکان زندگی تان را در اختیار بگیرد خود شما موانع سخت زندگیتان را کنار خواهید زد. اعتماد به نفس به خودتان یعنی هر که هستید ایمان داشته باشید و باور کنید که خود شما از پس هر مشکل و مانعی بر خواهید آمد.

راهکار برای تقویت این عامل و حفظ اعتماد به نفس چیست؟ از همین حالا شروع کنید و تمرین کنید که خودتان را باور داشته باشید ؛ یعنی به خودباوری برسید و پیام های منفی را که دائم به خود القا می کنید پیدا کنید. یکی از دو مورد از این پیام ها را پیدا کنید و خلاف آن را روی کاغذ بنویسید. از همین لحظه پیام های مثبت روی کاغذ را هر روز با خودتان تکرار کنید. تکرار این کار موجب می شود که این پیام ها به باور شما تبدیل شوند این تمرین اساسی ایجاد اعتماد به نفس است. نادیده گرفتن پیام های منفی و تکرار شکل مثبت این پیام ها را فراموش نکنید. هر فردی با ارزش است و وقتی ما ارزش واقعی خودتان را باور کنید اعتماد به نفس به دنبال تان خواهد آمد.

حفظ اعتماد به نفس افراد موفق به دلیل خود آگاهی و شناسایی سریع

خیلی از اشخاص هنگامی که دچار کمبود اعتماد به نفس می شوند به خوبی نمی توانند تشخیص دهند که دقیقاً چه چیزی موجب بروز این احساس در آنها شده است. اما افراد موفق به خوبی دلیل کمبود و عدم اعتماد به نفس خود را شناسایی می‌کند و هنگامی که در چنین شرایطی قرار می گیرند خیلی سریع دلیل را تشخیص می دهند. برای نمونه شخص به خوبی می‌دانند که هنگامی که دیگران منظورش را به درستی نمی فهمند او ناراحت می شود. در اینجا به جای اینکه اجازه دهد احساسات منفی ساعت ‌ها و حتی روزها او را رنج دهد باید به‌ صورت علت را تشخیص و به این نتیجه برسد که بی‌توجهی بقیه چیزی از ارزش واقعی او کم نخواهد کرد. با تکرار این حرف ها در عرض ۱۰ دقیقه اعتماد به نفس و انرژی خود را باز می یابد و به حالت عادی خود باز می گردد. راهکاری در این شرایط وجود دارد و این است که برای شناخت هر چه بهتر احساسات خود و راه‌ حل‌ های رویارویی با آن از یک فرد متخصص و مجرب در این زمینه کمک بگیرید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false