×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
عوامل موثر در تأخیر در گفتار کودکان

تأخیر در گفتار کودکان مسئله ای شایع است که جای نگرانی ندارد و کافی است تا در این زمینه تشخیص درست صورت بگیرد. گاهی تأخیر در رشد مهارت گفتاری کودکان را با تأخیر در یادگیری حرف زدن آنها اشتباه می گیرند. در اصل تأخیر در رشد گفتاری کودکان این گونه است که کودک اول کلمات را به صورت تکی و بعد می تواند با قرار دادن چند کلمه کنار هم که قابل فهم است، صحبت کند.

نوک زبانی صحبت کردن از شایع ترین شکل گفتار نامفهوم در کودکان است. البته بسیاری از کودکان که می خواهند شروع به تکلم کنند این مرحله را طی می کنند که به قول عامیانه شیرین زبان و دوست داشتنی صحبت می کنند. اما اگر این روند ادامه داشته باشد نگران کننده است. علت اینگونه صحبت کردن بیرون زدن زبان از بین دندان ها است که اکثرا در زمان تلفظ «س» رخ می دهد و پس از مدتی از بین می رود. صحبت نکردن با کودک، شعر نخواندن برای او، بازی نکردن با کودک از عوامل موثر در تأخیر در گفتار کودکان است. از بهترین راههای سرعت بخشیدن به رشد گفتاری کودک، گفتگو کردن با او و مشارکت دادنش در فعالیت های مختلف است.

عوامل موثر در تأخیر در گفتار کودکان-پایگاه جامع پاکدشت نیوز

 

موروثی بودن تاخیر در گفتار کودکان

یکی از علل تأخیر تکلم در کودکان موروثی بودن آن است، پس بهتر پیش از اینکه نگران تأخیر در رشد گفتاری کودکتان شوید، از خانواده خودتان و همسرتان بپرسید با چه سرعت و چه مدتی شروع به تکلم کرده اید. جالب است بدانید که دخترها زودتر از پسرها زبان به سخن باز می کنند.

خانواده هایی که بی ثباتی عاطفی دارند، برای فعالیت و استقلال کودکشان محدودیت دارند، خانواده های حمایتگر مفرط، خانواده هایی که همواره به کودک خود انتقاد می کنند، مستعد پرورش کودکانی هستند که دیر زبان باز می کنند، چراکه همیشه این کودکان دچار سردرگمی و تنش هستند و خانواده شان موجب عقب افتادگی کودک می شوند. از طرفی دیگر نیز برخی کودکان با برخی اتفاقات و ایجاد شوک دچار مشکل در گفتار خود می شوند، یکی از این اتفاقات تولد کودک دیگر در خانواده است.

برای اینکه فرزندتان با مشکلات گفتاری روبرو نشود باید وقت بگذارید. البته کار سختی نیست، کافیست زندگی کنید و خوب زندگی کنید. اینکه با او حرف بزنید، با کودکتان بازی کنید، او را در کارها مشارکت دهید.

 

کم شنوایی ، عامل موثر در تاخیر در رشد کلامی

از دیگر مواردی که موجب تأخیر در رشد کلامی کودک می شود می توان به کم شنوایی هم اشاره کرد. کودکانی که دچار کم شنوایی هستند به دلیل عدم درک درست از کلمات و صحبت دیگران، دیرتر نیز زبان باز می کنند و نمی توانند به خوبی تکلم کنند. بر همین اساس باید آزمایشات مرتبط با شنوایی را از همان اول تولد و زمانی که می بینید کودکتان مشکل گفتار دارد انجام دهید.

عوامل موثر در تأخیر در گفتار کودکان-پاکدشت نیوز

 

مراحل مهم رشد زبان

به همه سیستم های ذخیره سازی یا تبادل اطلاعات زبان گفته می شود. بر همین اساس گفتار، شنیدار، درک مطلب و برقراری ارتباط بصری همچون لبخند زدن و اشاره جزو زبان به حساب می آیند. به گفته محققان ۵۷ مرحله برای رشد زبان طی سه سال اول زندگی کودکان وجود دارد اما در اینجا تنها به چند مورد مهم اشاره می کنیم. بیانگری شنیداری یعنی صداهای اولیه ای که کودک از خود در می آورد، گفتن اسم اشیاء و …، گیرندگی شنیداری یعنی پاسخ به صداها و گفتن کلمات، بصری یعنی واکنش به چیزهایی که می بیند و توجه می کند، از علل هایی هستند که در مسئله عقب ماندگی کلامی تاثیرگذارند.

عوامل موثر در تأخیر در گفتار کودکان-پایگاه پاکدشت نیوز

برخی از کودکان نمی توانند کلمات را به خوبی بیان کنند اما درک بصری و شنیداری سالم و طبیعی داشته باشند. حتی ممکن است یک کودک ناشنوا باشد و برای همین دچار تأخیر در تکلم باشد اما مهارت برقراری ارتباط بصری خوبی داشته باشد. بر همین اساس آزمون ها را به گونه ای طراحی کردند که جنبه های مختلف در تأخیر گفتاری مشخص و تفکیک شود. اگر کودک شما کلا هیچ صدایی در نمی آورد باید جدی این مسئله را پیگیری کنید. و به پزشک مراجعه کنید و آزمایشهای مختلفی را انجام دهید. اینکه کودک شما اولین کلمه را چه زمانی ادا کند بسیار مهم است. به طوریکه اگر در دو سالگی یک کلمه معنادار بگوید و به تدریج کلمات دیگری نیز بگوید آنچنان جای نگرانی ندارد. اما اگر فرزند شما در ۵/۲ سالگی صدا در می آورد اما کلمه ای بیان نمی کند لازم است به یک مرکز گرفتار درمانی مراجعه کنید.

لکنت یا نوک زبانی صحبت کردن تا چهار سالگی برای کودکان قابل قبول است. اما اگر دوام داشته باشد باید به یک کارشناس گفتار درمانی مراجعه کنید.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false