×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
غلبه بر بدخوابی کودکان - عکس دوم

واقعیت این است که مسئولیت بزرگ کردن یک بچه في نفسه طاقت فرسا است چه برسد به این که به این مسئله، مشکل بدخوابی کودک نیز افزوده شود چون این نوع بی نظمی نه تنها به فرایند رشد طبیعی کودک آسیب می رساند بلکه آشکارا در نظم والدین نیز ایجاد اختلال می کند. مشکل دیگر مرتبط با این مسئله این است که برخی از والدین اساسا متوجه این مسئله نیستند چون این اشخاص براین پندارند که پرتحرکی و بی قراری کودک در هنگام روزنه تنها نشانه هیچ گونه اختلالی نیست بلکه آشکارا بیانگر خواب طبیعی این دسته از کودکان بی قرار است و این در حالی است که به باور صاحب نظران، این رفتار کودک ناشی از کمبود خوابش می شود. جهت مطالعه مقاله چگونگی غلبه بر بدخوابی کودکان در ادامه با ما همراه باشید.

غلبه بر بدخوابی کودکان - عکس دوم

به هر صورت اگر چه من در این رابطه متخصص نیستم ولیکن نه تنها تجربه شخصیام در این رابطه به من اعتماد به نفس کافی را ارزانی می کند بلکه کند و کارهایی را نیز در این خصوص داشته ام که من را بر آن می دارد که ظرایفی را در این رابطه در اختیار خوانندگان قرار دهم. به هر شکل بر اساس توصیه دکتر اسپاگ ( Spock ) یک کودک نوزاد در طول یک شبانه روز، نیاز به ۱۹ ساعت خواب دارد که این میزان در کودک یک ساله به ۱۳ ساعت و در کودک ۲ ساله به ۱۰ تا ۱۲ ساعت می رسد که این میزان تا سنین ۹ سالگی کودک تداوم می یابد و از سن ۶ تا ۹ سالگی از ساعات خواب کودک یکی دو ساعت کاسته می شود.

غلبه بر بدخوابی کودکان ( چگونه می توانیم از سد بد خوابی های کودکان در امان باشیم؟ )

در مطلب غلبه بر بدخوابی کودکان پاسخ را اینگونه می دهیم که دستیابی به این مهم به لوازم چندی محتاج است که از جمله آنها می توان به وقت مشخص خوابیدن، قاطعیت و صلابت مادر، شامی مناسب و راحتی پخش، پرهیز از نوشیدنی های ادرار آور، استحمام قبل از خواب، همراهی های اولیه مادر با کودک بی نظم و بازیگوش و بستر مناسب اشاره کرد. برای مثال منظور از صلابت و قاطعیت این است که فرد در این رابطه شديدآ از لحن بازیگوشانه و غير آمرانه پرهیز کند چون کودک به طور ذاتی تمایل به بازیگوشی و وقت کشی داشته و اگر مادر در این رابطه کوتاهی و سستی نماید در آنصورت، نظم آفرینی خواب محور در کودک نفر دست نایافتنی می شود پس زمانی که ساعت خواب کودک فرا می رسد از هر گونه تزلزل نمایی در این خصوص پرهیز کرده و قاطعانه ومتخوابش را اعلام کنید.

همین طور، منظور از همراهی های اولیه این است که فرد در اتاق خواب کودک برای لحظات و دقایقی، فرایند خواب فرزندش را تسریع کند. برای مثال، در این رابطه فرد می تواند برای بچه اش کتاب خوانده و یا اینکه با لالایی خواندن او را خواب کند. از طرف دیگر راهکار تربیتی (تشویق و تنبیه نیز ) در این رابطه کار آمد است بدین معنی که مادر می تواند به خواب منظم فرزندش پاداش داده و بدخوابی های او را تنبیه کند تا بدین وسیله فرد به طور مثبت در برابر ساعات خواب و بیداری شرطی شود.

مطالعه بیشتر: اختلال سندروم داون

مطلب دیگر قابل توجه در این رابطه این است که گاه گاهی بدخوابی کودک ناشی از ترس، کابوس و خواب های بد میشود که جهت غلبه بر این مشکل، والد باید هوشیاری بیشتری از خود نشان دهد. برای مثال اساسا ماهیت خواب آدمی به گونه ای است که عمدتا ناشی از تجارب روزانه اش می شود. بدین معنی که اگر تجارب روزانه کودک نارسا و مشکل آفرین باشد در این حالت، کودک به صورت غیر ارادی دستخوش خوابهای هراسناک و کابوس می شود و تجارب هراسناک نیز ناشی از مسایل و منابعی چون کتاب، فیلم و داستان های هولناک می شود پس یکی از راه های اصلی مهار کابوس های شبانگاهی این است که فرد مانع از درتیررس قرار گرفتن فرزندش در معرضي تجارب ترسناکی از نوع فوق شود.

به هر حال آنچه که انکارناپذیر است این است که گاهگاهی کودک به دلایل مختلف دستخوش رویاهای ترسناک می شود که در این حالت، به طور غیر ارادی جیغ کشیده و از خواب بیدار می شود که تمایل فلش این است که در اتاق شما بخواین. أما به قم شما است که در برابر این خواسته کرد که تا سر حد امکان مقاومت کنید. چون هم اتاق شدن با کودک هراس زده نه تنها او را مستعد ترسرهای بی اساس می سازد بلکه در عین حال، سبب می شود که در تعاملات شما با همسرتان اختلال ایجاد شود که این امر در دراز مدت می تواند موجبات تلاطمات و تشنجات زناشویی را فراهم آورد. گذشته از این، این نوع همراهی سبب وابستگی معرفی کودک به شما می شود که این ویژگی نیز برای خودباوری و خوداتکایی اش مشکل آفرین است پس تا سر حد امکان از رقت قلب نمایی پرهیز کنید.

بیشتر بدانید: بهترین روش جهت تقویت نیروی مثبت درونی

با این وجود، گاه گاهی فرد با موقعیت خاصی مواجه می شود که گذر از از این مسئله طلب می کند که فرد کودک هراسانش را در اتاقش بخواباند. در این حالت توصیه من به شما این است که تا سر حد امکان، جای خوابش را در اتاقتان نامناسب و ناراحت سازید تا او مجبور شود که اتاقش را به اتاق خواب شما ترجیح دهند، چون راحت الحالي کودک در اتاق شما سبب ماندگاری و بد عادت شدن او می شود. گذشته از این، در شب های هراسناک، کودک باید به وسیله ای آرامش بخش دسترسی داشته باشد تا بدین وسیله در کنار این شبیه آرامش بخش سریعتر به آرامش روحی برسد. برای مثال در این رابطه می توان بر روی یک پتوی آرامش بخش و یک وسیله بازی دوست داشتنی چون خرسی و عروسک انگشت گذاشت. بله، با اتخاذ راهکارهایی از این دست تا سر حد امکان می توان از بدخوابی کودک عبور کرده و بدین وسیله نظم و آرامش را تعاملات و ارتباطات گوناگون خانواده بازگرداند.

غلبه بر بدخوابی کودکان  ( بهم ريختگی ها و شلوغ کاری های استرس آور )

واقعیت این است که امروزه بسیاری از مردم درگیر تنش و استرس غلبه بر بدخوابی کودکان به صورت روحی و جسمی بوده و اگر بر این میزان از جهاتی نیز افزوده شود در آنصورت براحتی این نثار می تواند شکلی افراطی و بیمارگون به خود بگیرد. از طرف دیگر، آراستگی و پاکیزگی خانه نه تنها از فشارهای جسمی فرد می کاهد بلکه در عین حال مانع از تلاطمات روحی بیشتر می شود ولیكن این مهم در جریان بزرگ کردن کودک بادگی قابل دستیابی نمی باشد چون هر مقطع سنی، پراکندگی، شلوغ کاری و کثافت کاری خاص خود را دارد. برای مثال نوزادان از این زاویه مشکلات خاص خود را به مادرشان تحمیل کرده و نوپایان و کودکان بزرگسال نیز کثافت کاری های خاص خود را دارند. به هر صورت آنچه که در این رابطه در یک کلام میتوان گفت این است که زن خودپذیری و آرامش خود را از کنار یک خانه منظم و مرتب کسب می کند بویژه اگر زن آدمی سنتی بوده و در عین حال از شوهری حساس نیز برخوردار باشد، لذا بدین علت است که استرس این چنانی می تواند مشکل آفرین شود.

غلبه بر بدخوابی کودکان - عکس سوم

به هر صورت از بهم ریختگی های نوزادان می توان به انواع و اقسام وسایل لازمه رشدی این مقطع سنی اشاره کرد که از جمله آنها میتوان به پوشک، جغجغه، حلقه دندان، پستانک، پودر بچه، کرم و وسایلی از این دست اشاره کرده و از کثافت کاری های نوپایان می توان به بدون ترمز و فرمان بودن ماشین پر قدرت و پر انرژی این دسته از کودکان اشاره کرد چون این کودکان به تازگی راه رفتن را تجربه کرده و این مهارت چنان برای آنها جالبه است که آنها را به کی۔ بی نظمی های پایان تشویق می کند. با این تفاوت که نوپا باید در کویر و آراستگی ندارند و کودکان بزرگسال نیز سر به هوایی ها و بی نظمی ها خود را دارند.

بیشتر بخوانید: جذب وفور نعمت در زندگی

به هر صورت، آنچه که تردیدناپذیر است این است که هر مقطع سنی از این زاویه (بهم ریختگی و بی نظمی) مشکلات خاص خود را دارد که بدون ترد استرس أفرين هستند. با این وجود، فرد می تواند با اتخاذ راهکار هایی تاسری امکان این نوع ذهن مشغولی و دغدغه اش را کاهش دهد. برای مثال فرد پیش از هر چیزی در ابتدا باید نگرش و ذهنیت خود را اصلاح کند، فرضا فرد باید بدانید که اولا این رفتارها در کودک کاملا طبیعی بوده و در ثانی در یک چشم بر هم زدن نیز این مقطع زمانی سپری شده و فرد به نقطه ای از رشد فرزندش میرسه گه دلتنگ شلوغ کاری های فرزند خردسالش می شود. به هر صورت مقصود از ذکر این راهکار ساز گارانه و پیشبرنده این است که فرد پیش از هر چیزی نگاه خود را سازنده تر و ساز گارانه تر سازد.

ولیکن آنچه که مربوط به گام های عملی مهاری می شود. این است که فرد در مقطع نوزادی باید جهت کاهش استرس، سبدهایی را خریداری کند که در هر کدام از این سبدها لوازم مرتبط با کاری خاص را بریزد. برای مثال فرد باید لوازم مربوط به عوض کردن پوشک را در سبدی مشخص قرار داده و در عین حال اینکار را در مكان مشخصی چون اتاق کودک انجام دهد. همین طور، مکان و لوازم شیردهی کودک نیز باید بر همین روال استوار باشد. اما آنچه که مربوط به نوپایان می شود این است که جهت مهار و بیرنگ کردن شلوغ کاری ها و كثافت کاری های این کودکان مادر باید سبدهایی را در مکانهای استراتژیک خانه نصب کند. تا بدین وسیله جمع و جور کردن وسایل پراکنده به علاوه در هنگام داخل مد نظم بخشی مادرشان را تقلید کند و جور کردن وسایل پراکنده توسط کودکی حتی الامکان راحت شود نگام داخل سبد کردن وسایل پراکنده، کودکان نوپا می توانند عمل مادرشان را تقلید کند ولیکن آنچه که مربوط به کودکان بزیگر و مدرسه رو می شود این است که مادر می تواند جهت آراستن و منظم کردن منزل از می آنها نیز برخوردار شود و در این رابطه به راحتی سیاست چماق و هویج را دل کند بدین معنی که به همکاریشان پاداش داده و سرپیچی هانی کودکان بزرگسال را مجازات کند.

عبور از قشقرق و نق زدن

واقعیت این است که ادب و نزاکت کودک نه تنها والد را از شر دردسرها و مکافات اضافی رهایی می بخشد بلکه در عین حال ویژگی ها و رفتارهایی را در کودک درونی می سازد که در آینده اسباب و موجبات رستگاری و کامیابی کودک را فراهم می آورد. بنابر این تنها این نفع و ترجیح شخصی نیست که در این رابطه ایفاگر نقش می شود به زبان دیگر، یک والد مسئول باید در برابر شخصیت و آینده کودک احساس مسئولیت کند چه در غیر اینصورت ، کودک درگیر شرطی شدگی های بیمارگون می شود که این مسئله در آینده بر روی تعاملاتش با دیگران اثری سو برجای می گذارد. پس به نفع سعادت و خودشکوفایی کودک است که در مقطع سنی خردسالی به درستی تربیت شود. به هر صورت، همان طور که گفته شد تقویت» در تربیت یا کج رفتاری کودک نقش تعیین کننده ای را ایفا می کند بدین معنی که فرد می تواند از طریق تقویت و یا تضعیف رفتاری آن رفتار خاص را در کودک با ریشه دار سازه و یا اینکه سبب محو آن شود. برای مثال اگر فرد در برابر قشقرق ها و الم شنگه های خواسته محورانه کودک در بسیاری از موارد تسلیم شود در اینصورت، اصطلاحا گفته می شود که مادر از طریق پاداش دادن و برآورده کردن خواسته فرزندش، در عمل به قشقرق آفرینی او تداوم بخشالی وو مدت این رفتار را در کودک ریشه دار ساخته است که کودک در آینده اساسا به طی غیر ارادی در برابر این رفتار نارسا شرطی می شود. پس جهت مهار الم شنگه و نق زدن های کودک، هیچ گاه به این رفتار کودک پاداش ندهید.

بدین معنی که، جهت خاموش کردن صدای گوشخراش او فورا خواسته هایش را برآورده نکنید مگر آنکه اولا خواسته کودک معقول و مقبول باشد و در ثانی کودک درخواستش را به طور مؤدبانه و محترمانه مطرح کند. اما آنچه که در این موقعیت مربوط به مادر می شود این است که اولا مادر باید تعمدآ خواسته نق آمیز کودکش را نادیده بگیرد و در ثانی به کودک بی تربیتش شیر فهم کند که تا مادامی که خواسته اش را همراه رنگ زدن می کند شما قادر به درک خواسته اش نیستید، بله، این راهکار ساده در بسیاری از موارد ترین موفقیت می شود.

” ممنون که تا پایان مفاله غلبه بر بدخوابی کودکان با ما همراه بودید “

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false