×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
فرق ویروس کرونا با ویروس آنفولانزا و سارس - تصویر اصلی

امسال فصل زمستان با شیوع یک ویروسی آغاز شد که برای تمامی جهانیان به عنوان یک شوک اساسی و نگران کننده بود . آغاز شیوع این ویروس از کشور ووهان چین و به گفته خبرگزاری های این کشور از یک بازار فروش غذاهای دریایی پدیدار شد و به سرعت دیگر کشور های اروپایی و آسیایی را در بر گرفت که تا به امروز بیش از ۵۰۰ نفر فقط در کشور عزیزمان ایران به آن مبتلا شده اند . با وجود ویروس کرونا باید تمامی اقدامات پیشگیرانه را به طور جدی تری انجام دهیم تا علاوه بر سلامت خود سلامت جامعه را به خطر نیندازیم تا بتوانیم این ویروس را شکست دهیم . در مقاله ای که برایتان تنظیم نموده ایم قصد داریم فرق ویروس کرونا با ویروس آنفولانزا و سارس را بازگو نماییم تا بیشتر با این ویروس ها آشنا شویم .

بیشتر بخوانید : بهترین روش پیشگیری از ویروس کرونا

فرق ویروس کرونا با ویروس آنفولانزا و سارس - تصویر اول

آشنایی با ویروس کرونا و علائم آن

در مقاله های قبلی به طور کامل در مورد اینکه ویروس کرونا چیست ؟ اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم . برای آشنایی با فرق ویروس کرونا با ویروس آنفولانزا و سارس ابتدا به طور مختصر توضیحی در مورد هر ویروس و علائم آن خواهیم داد .

ویروس کرونا که در اواخر سال ۲۰۱۹ در ووهان چین شیوع پیدا نموده است و به نام ویروس ۲۰۱۹ یا COVID-19 شناخته می شود . منشأ آن از کشور چین و مبتلایان آن بیش از ۷۷ هزار تن می باشد . این ویروس جزء خانواده بزرگ ویروس ها می باشد و به طور کلی تمامی ویروس ها از جمله سرماخوردگی معمولی ، سارس و غیره را شامل می شود و هفتمین نوع از ویروس انسانی محسوب می شود که قربانیان زیادی تا به حال داشته است . این ویروس متأسفانه سیستم تنفسی را درگیر می نماید و علائم آن نزدیک به آنفولانزا یا سرماخوردگی می باشد که با اختلال در سیستم تنفسی به صورت گلو درد ، تب ، سرفه و … بهمراه است . در ضمن افرادی که مشکلات تنفسی و بیماری های مشابه به آن دارند و هم چنین افراد سالخورده و مسن که به طبع سیستم ایمنی ضعیف تری دارند درگیر می نماید .

علائم ویروس کرونا یا کووید-۱۹ :

• اختلال در تفس

• سردرد و سرگیجه

• سرفه خشک

• گلو درد

• بدن درد و خستگی

• تب

• آبریزش بینی

فرق ویروس کرونا با ویروس آنفولانزا و سارس - تصویر دوم

آشنایی با ویروس آنفولانزا و علائم آن

ویروس آنفولانزا که شبیه به ویروس کرونا می باشد از دیگر ویروس های واگیر دار است که در سه نوع در میان حیوانات و انسان ها شایع است . این ویروس شباهت نزدیکی به کرونا دارد وب ا تب و لرز ، درد های عضلانی و سرفه همراه است که در کودکان با حالت تهوع قابل تشخیص است و در فصل زمستان رخ می دهد و با سرما خوردگی اشتباه گرفته می شود .

این ویروس تا به حال ۵۰۰ میلیون نفر را درگیر خود کرده است و حدود ۱۰۰ میلیون نفر نیز کشته به جای گذاشته است . آنفولانزا نوع A مشترک میان انسان ها و حیوانات است و آنفولانزا نوع B میان انسان ها و پستانداران شایع است و آنفولانزا نوع C فقط انسان ها را مبتلا نموده است و در واقع آنفولانزا کشنده ترین ویروس در طول تاریخ بوده است . آنفولانزای خوکی که با نام آنفولانزا H1N1 نیز کشنده ترین و خطرناک ترین نوع آنفولانزا می باشد که در سال ۲۰۰۹  افرادی بسیار از سراسر جهان را مبتلا نموده است .

علائم ویروس آنفولانزا :

• درد عضلات به طور شدید

• خستگی و بی حالی

• گرفتگی و آبریزش بینی

• قرمزی چشم

• گلو درد

• گوش درد

• حالت تهوع در کودکان

آشنایی ویروس سارس و علائم آن

ویروس سارس به عنوان یک بیماری خطرناک تنفسی است و می توان گفت از گونه های بیماری کرونا است که برای اولین بار در خفاش ها شیوع پیدا کرد و به گربه ها منتقل شده و در نهایت به انسان رسیده است . این ویروس نظیر ویروس کرونا در چین در سال ۲۰۰۳ شیوع پیدا کرده و بیش از ۸ هزار را مبتلا و جان ۸۰۰ نفر از انسان ها را گرفته است . علائم این ویروس ابتدا شبیه به آنفولانزا است و  پس از آن دستگاه تنفس را درگیر و به مرور زمان تنگی نفس شدیدی را برای فرد ایجاد می نماید . در واقع اسن سه ویروس علائک شبیه به هم دارند و در بیشتر مواقع با هم اشتباه گرفته می شود .

علائم ویروس سارس :

• سرفه خشک

• درد بدن و خستگی

• گلو درد

• نفس تنگی

• تب

بیشتر بخوانید : ویژگی های بیماری کرونا COVID-19

فرق ویروس کرونا با ویروس آنفولانزا و سارس

اساسی ترین فرق ویروس کرونا با آنفولانزا و سارس دارد این است که قسمت تحتانی دستگاه تنفسی را درگیر می نماید و با ایجاد عفونت سبب بروز تب خفیف در مبتلایان آن می شود که در بیماران مبتلا به سارس نیز همین علائم مشهود است . ویروس آنفولانزا معمولاً با تب شدید است و دمای بدن را به طور خطرناکی بالا می برد . توجه نمایید که آنفولانزا نیز بخش تحتانی سیستم تنفسی را در گیر نموده است و به طور کلی با سرفه های خشک ظاهر می شود .

ویروس آنفولانزا با درد عضلات و همراه با درد شدید در عضلات پشتی و پاها به همراه است در صورتی که در کرونا و سارس این علائم رخ نمی دهد و با سرفه های عمیق و بیشتر از آنفولانزا بهمراه است و با اختلالات تنفسی به همراه است.

از دیگر وجه تمایز میان کرونا با آنفولانزا این است که نرخ کشندگی آنفولانزا بیشتر از کرونا است و در واقع کشنده تر است . در سال های اخیر میزان مرگ و میر در مبتلایان به آنفولانزا کاهش پیدا کرده است و واکسن هایی برای رفع این ویروس نیز به وجود آمده است . طبق اعلام نشریه نیویورک تایمز این ویروس در آمریکا ۰٫۱  درصد و در چین ۲٫۳ درصد ویروس کرونا است .

آمارها به این گونه است که ویروس کرونا واگیردارتر از آنفولانزاست و طبق تحقیقات پزشکی هر فرد مبتلا به ویروس کرونا ۲٫۲ نفر را مبتلا می کند در حال که افراد مبتلا آنفولانزا حدود نیمی از این درصد ۱٫۳  می باشد .

امید است که توانسته باشیم با انتشار این مقاله فرق کرونا با آنفولانزا و سارس را تشخیص دهید و با رعایت بهداشت فردی و نکات بهداشتی این بحران را از سر بگذرانید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false