×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false
اهمیت قانون مورفی و اعتقاد به سرنوشت

بسیاری از ما بارها در شرایطی بودیم که کارها به خوبی پیش نرفته و به قول معروف زندگی روی خوشی نشان نداده است. قانون مورفی از بدبینی و تمایل ما به توجیه و یافتن دلیل برای اتفاق های ناخوشایند ناشی می شود. در واقع طبق این قانون هر رویدادی رخ دهد ، حتماً رخ می دهد. در این مقاله به بررسی این قانون می پردازیم و در رابطه با پیامدها و تأثیرات آن بر دنیا صحبت خواهیم نمود و اینکه چگونه این قانون می‌تواند موجب امن تر و قابل اطمینان تر شدن چیزهایی شود که ما می‌ سازیم ؛ همراه ما باشید.

مطالب بیشتر : ایده های بازی پانتومیم برای کودکان و بزرگسالان

تعریف قانون مورفی با ذکر مثال

فکر کنید که در ماشین هستید و با چندین ردیف ماشین گرفتار شدید که سپر به سپر کنار یکدیگر ردیف شده اند عجله دید دارد که هرچه زودتر به مقصد برسید. ولی در کمال ناامیدی متوجه می‌شوید که ماشین ها در تمام لاین ها حرکت می کنند به جز لاین شما ، وقتی لاین خود را تغییر می دهید پس از آن اتومبیل ها در لاین جدیدتان از جای شان حرکت نمی کنند در صورتی که بدون حرکت و ثابت مانده اید متوجه می‌ شوید که اتومبیل ها در تمام لاین ها اتوبان در حال حرکت هستند. اینجاست که باید بگوییم به دنیای آزاد دهنده قانون ‌مورفی خوش آمدید!

بر اساس این قانون خطایی که اتفاق می‌افتد ، اتفاق خواهد افتاد. در واقع این ما هستیم که قانون را به مشکلات خود ربط می دهیم به طوری که هنگامی که زندگی خوب پیش می‌رود کاری با این قانون نداریم. همواره انتظار داریم همه  چیز طبق میل ما پیش برود ولی وقتی کارها آنگونه که می‌خواهید پیش نمی ‌رود به دنبال علت می گردید. در واقع این قانون از تمایل ما به تمرکز کردن بر روی اتفاق های ناگوار و نادیده گرفتن رویدادهای مستند نشأت می گیرد. این قانون از عجیب بودن ما سرچشمه گرفته و برای اثبات خود از قوانین احتمالات استفاده خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید : چگونه شخصیت قوی داشته باشیم؟

اهمیت قانون مورفی و اعتقاد به سرنوشت

اعتقاد به سرنوشت که مفهوم دیگر آن به معنای اراده آزاد در تناقض است. طبق این نظر انسان ‌ها اراده آزاد داشته و تمام انتخاب و پیامدهایی که به دنبال آن انتخاب‌ها به وجود می آید به خود ما تعلق می گیرد. شاید ارتباط ما با قانون مورفی نتیجه برخورد با این اراده آزاد و اعتقاد به سرنوشت است. از یک سوء این قانون حماقت امکان پذیر ما را نشان می دهد اگر فرصتی به ما داده شود تا کاری را اشتباه انجام دهیم که در بسیاری از موارد هم این کار را انجام خواهیم داد. در حقیقت این از انتخاب‌های ما نشأت می‌گیرد از سوی دیگر این قانون عدم کنترل ما را نشان می دهد. به طور مثال در رابطه با اینکه همیشه به نظر می ‌رسد در آهسته ‌تر این لاین در ترافیک گرفتار می شویم. این قانون هیچ چیزی را اثبات نمی‌ کند حتی توضیح دهنده چیزی نیست و بیان کننده این قاعده است که کارها به خوبی پیش نخواهد رفت. ولی زمانی که این قانون را در نظر می گیریم فراموش می‌کنیم که نیروهای دیگر نیز وجود دارد. جالب است بدانید این قانون از پشتیبان یک قانون طبیعی پذیرفته شده به نام قانون آنتروپی برخوردار است که بیشتر در مطالعات ترمودینامیک استفاده می‌ شود و طبق آن در جهانی که ما هستیم اکثر سیستم ها تمایل دارند که به بی ‌نظمی و آشفتگی برسند. قانون آنتروپی که قانون دوم ترمودینامیک شناخته می شود از ادعای این قانون که طبق آن هر خطایی که بتواند رخ دهد ، رخ می دهد پشتیبانی می کند. این قانون نگرش منفی و بدبینانه نسبت به جهان را نشان می‌دهد ؛ اما مورفی تنها قانون نیست بلکه نگرش ما نسبت به آنچه که اتفاق می افتد و باور پذیری ما خواهد بود.

بیشتر بدانید : تأثیرات تمرین مدیتیشن در زندگی

منع قانون مورفی

در حالی که اکثر ما این قانون را به خاطر توانایی آن در توضیح حس ناتوانی و ضعف در وقایع خاص می ستاییم ؛ افرادی نیز به آن به چشم ابزاری مفید نگاه می کنند. برخی افراد قانون مورفی را معادله ریاضی می ‌دانند که می‌توان احتمال نادرست پیش رفتن فرآیندها را پیش بینی نمود. این قانون حقیقت ساده را به مهندسان ، برنامه نویسان رایانه و دانشمندان یادآوری می کند که گاهی سیستم ها از کار می‌افتد و درست عمل نمی کند. در برخی موارد عمل نکردن یک سیستم به معنای این است که با جدول نباید آن را آزمایش کنید اما در بعضی مواقع نتایج عمل نکردن سیستم بسیار هزینه ‌بر خواهد بود.

جالب است بدانید ناسا به دفعات با چنین نتیجه ای مواجه شده است. این آژانس فضایی شکست های فراوانی داشته است.گر چه تعداد شکست های آن در مقابل موفقیت هایش کم است ولی این شکست ها معمولاً هزینه زیادی در بر داشته است ؛ مواردی نظیر این و اطلاع از قانون موجب شده که طراحان از ابزارهای جهت از بین رفتن خطر و خطا ها استفاده کنند. اطراف ما نمونه‌های فراوانی از این ابزار ها وجود دارد ؛ برخی از آنها سیستم هایی هستند که جهت کاهش میزان خطا دارای گزینه های محدودی است نظیر شکل ها و اندازه های گوناگون دو شاخه ها و سه شاخه های برق و باعث می‌شود برای پریز برق خود مختص خود استفاده گردد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false