×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
قانون کارما و معانی آن در فرهنگ های مختلف

امروزه در شبکه های اجتماعی و جوامع  مختلف واژه کارما را بسیار شنیده ایم. در رابطه با این واژه آهنگ های بسیار زیادی ساخته شده است و در تیترهای جنجالی برخی نشریات این کلمه دیده می شود. اما این واژه که کَرمه نیز گفته می‌ شود مفهومی در ادیان و فلسفه شرقی دارد و هر کدام از این فرهنگ ها برداشت هایی از آن داشته‌اند. در این مقاله به شما در رابطه با قانون کارما و معانی اصلی آن در آیین های مختلف و نقش کار ما در اعمال و رفتار انسان صحبت خواهیم نمود ؛ در ادامه با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : کاریزما چیست ؟ چگونه کاریزماتیک باشیم ؟

قانون کارما و معانی آن در فرهنگ های مختلف

در فرهنگ شرق کارما یکی از مفاهیم اساسی آیین های مختلف می‌ باشد. مفهومی که به طور کلی به اهمیت اعمال بشر اشاره کرده و بر این باور است که کردار های هر انسان بر کیفیت زندگی و زندگی های بعدی او تأثیر می گذارد. در واقع رفتار های خوب کارهای خوب می سازد و رفتارهای بد کارمایی بد ؛ اما در فرهنگ عامه شرقی این واژه مفهوم روحانی عمیقی ندارد و به عنوان یک قانون پاداش و جزا به حساب می آید. کارما در این فرهنگ نیروی ماورایی است که امور خوب پاداش داده و در ازای کارهای بد ما را تنبیه می کند. این برداشت از قانون کارما توضیحی برای گرفتاری هایی است که همه ما با آگاهی با آنها مواجه می‌شویم. نمونه عامیانه اما منطقی از خرافات در عصری که با آن عصر عقلانی گفته می شود.

در حقیقت امروزه مفهوم کارما چنان فراگیر نشده و حتی تأثیر آن را بر بیماران هم می توان دید. بسیاری از اشخاصی که دچار بیماری های خاص و سخت هستند بر این باورند که در گذشته مرتکب اشتباه یا گناهی شدند و بیماری امروزشان نوبت آن گناه است گناهی که حتی امکان دارد اصلاً آن را به یاد نیاورد. به عبارتی بسیاری از بیماران بر این باورند که گرفتار کارما شده‌اند. در ادامه این مقاله بررسی معنای اصلی و واقعی کارما و کاربرد آن در زندگی هر انسانی خواهیم پرداخت ؛ همچنان ما را همراهی کند.

مطالعه بیشتر : چگونه مرد کاریزماتیک باشیم ؟

قانون کارما و نقش آن در اعمال انسان

قانون کارما و نقش آن در اعمال انسان

همانگونه که در ابتدای مطلب گفتیم مفهوم کارما در باور عام علی الخصوص در غرب یعنی نظام جزا و پاداش و بعضی از افراد که دچار بیماری ها و گرفتاری های بزرگ می شوند آن را ناشی از کارما می ‌گویند. چنین برداشتی باعث شده احساس گناه در زمان گرفتاری ‌ها شده که نه تنها مشکلی را از ما رفع نمی ‌کند بلکه موجب شده دشواری ‌های بیشتری روبرو شویم. برای درک صحیح کارکرد قانون کارما در زندگی باید بدانیم که از دیدگاه بودا اساس مفهوم کارما چیست و چگونه بر زندگی ما اثر می گذارد. واژه کردار حرکت فیزیکی سخن و فکر را در بر می‌ گیرد که برابر است با گفته بودا ، یعنی فکر و سخن ما نیز جزئی از رفتار و کردار ماست. جهت دانستن این سخن از بودا باید رفتارهای آدمی را به دو قسمت در نظر بگیریم رفتار خام و نیت و انگیزه ای که پشت آن رفتار است. به عنوان نمونه از کسی که یک چاقو را تیز می کند امکان دارد آن را برای انجام جراحی بخواهد و یا برعکس جهت تهدید یک نفر دیگر برای آسیب زدن به شخص. در واقع این آیین شش انگیزه را در پشت هر رفتاری معرفی می کند :

حسن نیت و مهربانی ، دلسوزی و همدردی ، سخاوت ، سوء نیت یا خشم ، ستمگری و بی رحمی ، حرص و طمع .

سه انگیزه اول معکوس انگیزه های بعدی آن هستند و انگیزه های مثبت به حساب می آید. این انگیزه ها به ما و دیگران آسیب نمی رسانند و موجب تسکین درد و رنج می‌ شود. به همین ترتیب انگیزه های دیگر موجب رفتارهای آسیب زننده و ایجاد درد و رنج می شود. به طور کلی کار ما برای زندگی و رشد ما به عنوان یک انسان با محبت و خردمند حیاتی است.

بیشتر بخوانید : قانون مورفی و راههای مقابله با آن

قانون کارما در آیین هندوئیسم و بودیسم

آیین هندوئیسم که خاستگاه اصلی کارما به حساب می آید اعتقاد بر این است که روح انسان در دایره ای از زندگی های مکرر گرفتار شده ؛ شخصی که از خواسته‌ها و هواهای نفسانی خود دست نکشد در این دایره گرفتار خواهد ماند تا هنگامی که از خواسته هایش رها شده و به روح مطلق تبدیل شود که به رستگاری و رها شدن از چرخه حیات گفته می شود. موکشا به معنای هدف غایی است و زمانی به دست می ‌آید که دلخواه نباشد ؛ بیشتر هندوها تلاش می ‌کنند که کارمای خوبی تولید کنند تا در چرخه تناسب و حیات دوباره در زندگی بهتری به دنیا بیایند.

قانون کارما در بودیسم که یکی از زیرمجموعه های هندوئیسم به حساب می آید در رابطه با تناسخ و کارما نظریات متفاوتی دارد. در باور بودایی کارمای انباشته و ذخیره شده رو از یک زندگی به زندگی دیگر انتقال پیدا می کند نه خود روح. در حقیقت بودایی ها به روح با معنای غربی آن باور نداشته بلکه به مجموعه ای از ویژگی های روح مانند معتقد هستند. این آیین معتقد است که هر شخص با گذر از زندگی های چندگانه و از طریق مسیر هشتم یا راه میانه می تواند از چرخه حیات رها شده و به نیروانا برسد.

قانون کارما در آیین هندوئیسم و بودیسم

قانون کارما در سیکسیم و جَینیسم

آیین سیک یکی از جدیدترین ادیان اصلی جهان است و مهمترین آموزه آن یکتا پرستی است. این آیین زندگی روحی و مادی را به هم مرتبط دانسته و هدف نهایی برابری تمامی انسان ها در جهان است. سیک ها به کارما و تأثیر آن بر کیفیت زندگی و زندگی های بعدی معتقدند و بر این باورند که جهت خروج از چرخه حیاط هر فرد باید خدا را بشناسد ، درک کند و با او یگانه شود.

قانون کارما در آئین جَینیسم به عنوان یک قانون در نظر گرفته نمی‌ شود ؛ برای مثال در آیین جَین کارما ماده اتمی است ؛ ذرات واقعی که خود را به روح متصل می‌ کند. پیروان این آیین بر این باورند که تا هنگامی که بار کارما روی دوش روح باشد در چرخه حیات های مکرر گرفتار خواهد بود. از آنجا که ویژگی‌ های منفی روح نظیر خشم ، حرص و طمع یا غرور موجب می‌ شود که کارما بیشتر تمایل به تسلط داشته باشد. پیروان این دین تلاش می کند احساسات خود را به حداقل رسانده و میانه رو باشد از این رو به هیچ موجود زنده آسیب نرسانند مگر جهت دفاع از خود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false