×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ماسک صورت مناسب برای پیشگیری ویروس کرونا - تصویر اصلی

در طول فصل آنفولانزا در هر منطقه شلوغی قدم بزنید یک منظره مشترکی خواهید دید ، افرادی که ماسک می زنند تا از آلودگی ، میکروب ها و سایر آلودگی ها محافظت بمانند . با شیوع یک ویروس جدید در ایران به نام ویروس کرونا ، استفاده از ماسک به خصوص در مکان عمومی ضروری است ، ماسک صورت در هر داروخانه ای وجود دارد . اما سؤال این است آیا این ماسک ها واقعاً تأثیری دارند؟ اگر ماسک های صورت یکبار مصرف باعث ورود ذرات بزرگ به دهان شما نمی شود ، اما نوعی ماسک به نام ماسک تنفسی N95 وجود دارد که در مقایسه با ماسک های طبی و کاغذی کارایی بهتری دارد . در حالی که هر دوی این ماسک ها می توانند از ابتلا به عفونت ویروسی محافظت کنند و برای محافظت از شما در برابر بیماری های موجود در هوا به خصوص ویروس جدید کرونا مؤثر است .

بیشتر بخوانید : ویژگی های بیماری کرونا COVID-19

ماسک صورت می تواند شما را از ابتلا به سرماخوردگی ، آنفولانزا یا ویروس های دیگر محافظت کند فقط اطمینان حاصل کنید که از نوعی مناسب ماسک استفاده می کنید .

اگر چه ماسک های صورت یکبار مصرف باعث ورود ذرات بزرگ به دهان شما نمی شود ، اما نوعی ماسک به نام ماسک تنفسی N95 وجود دارد که در مقایسه با ماسک های طبی و کاغذی کارایی بهتری دارد . در حالی که هر دوی این ماسک ها می توانند از ابتلا به عفونت ویروسی محافظت کنند و برای محافظت از شما در برابر بیماریهای موجود در هوا به خصوص ویروس جدید کرونا بسیار مؤثر است .

ماسک صورت مناسب برای پیشگیری ویروس کرونا - تصویر اول

انواع ماسک صورت تنفسی

اگر تا به حال به دندانپزشک مراجعه کرده باشید ، ماسک های جراحی صورت آشنا به نظر می رسند متخصصان مراقبت های بهداشتی از این ماسک ها برای جلوگیری از پاشیدن مایعات به دهان استفاده می کنند . این ماسک ها آنچنان اصلولی نیستند و ذرات موجود در هوا به راحتی در آن نفوذ می کند ، این ماسک ها به طور کلی برای جلوگیری از ذرات ریز از هوا طراحی نشده اند . هدف اصلی ماسک صورت این است که مایعات از عطسه یا سرفه فرد آلوده دیگر وارد دهان یا بینی شما نشود . پوشیدن ماسک می تواند در صورت تماس نزدیک با شخصی که مریض است و همچنین در جلوگیری از انتشار بیماری شما به فرد دیگر شما را از بیمار شدن محافظت می کند . ماسک تنفسی می تواند به جلوگیری از انتقال ویروس به صورت دهان به دهان نیز کمک کند ، با این حال ، ویروس شناسان می گویند که ماسک های جراحی صورت نمی توانند ویروس های موجود در هوا را وارد بدن شما کنند .

ماسک صورت مناسب برای پیشگیری ویروس کرونا - تصویر دوم

برای مصون بودن از هر گونه ویروس و باکتری به یک ماسک محافظ محکم که در اطراف صورت پوشیده شده نیاز دارید . ماسک تنفسی  N95حداقل ۹۵٪ از ذرات ریز را مسدود می کند . چندین مارک تولید کننده ماسک تنفس N95 وجود دارد که در اندازه های مختلفی ارائه می شوند . هنگام خرید این نوع ماسک ، مطمئن شوید که بر روی بسته بندی مارک N95 درج شده است . ماسک N95 از ماسک های محافظ و با کیفیت است اگر چه ماسک های جراحی را می توان هنگام حمل و نقل عمومی یا ورود به مناطق شلوغ پوشید تا شما را در مقابل سرفه و عطسه های دیگر محافظت کند. برای استفاده از ماسک آن را به طور محکم در اطراف بینی و دهان خود بپوشید تاهیچ شکافی نداشته باشد .

آیا ماسک های صورت تنفسی از بروز عفونت های ویروسی جلوگیری می کنند ؟

پاسخ این سوال بله است ، اما شرح دقیق آن کمی مشکل است . مطالعات نشان داده است که استفاده از ماسک در جلوگیری از بیماری های ویروسی بسیار مؤثر هستند و بیشتر در افرادی که ماسک ها را به درستی پوشیده اند مسلماً مؤثر تر است . مطالعات نشان داده که ماسک های تنفسی در جلوگیری از عفونت های ویروسی مفید هستند ، اما مؤثرتر از آن این استکه دست ها را به طور مکرر بشویید . استفاده از ماسک های نظیر مدل ذکر شده احتمال ابتلا به ویروس را کاهش دهد ، اما تنها در صورت استفاده صحیح از آن . بعلاوه ، شما باید همچنان اقدامات پیشگیرانه با عقل سلیم را ادامه دهید ، مانند شستشوی مکرر دستان ، لمس نکردن دهان یا بینی و دوری از سایر بیماران مبتلا به ویروس کرونا.

اگر به ماسک N95 دسترسی ندارید ، یک ماسک صورت جراحی کافی خواهد بود. اگرچه همانطور که اشاره شد در صورت پوشیدن ماسک از محافظت کمتری در برابر ویروس های موجود در هوا برخوردار خواهید شد. استفاده از پارچه نخی یا سایر الیاف پنبه ای برای بستن در اطراف بینی و دهان شما نیز می تواند به صورت یک ماسک کار می کند .

ماسک صورت مناسب برای پیشگیری ویروس کرونا - تصویر سوم

آیا ماسک صورت در برابر ویروس کرونا محافظت می کند؟

ویروس کرونا جدید به طور رسمی ۲۰۱۹ nCoV نامیده می شود ، و بخشی از گروه کرون ویروسی ها است که هم سرماخوردگی و هم سارس کشنده را شامل می شود . ویروس جدید از طریق سرفه ، عطسه یا تماس با فرد بیمار شیوع می یابد. اما منطقی تر آن است اگر به درستی از ماسک استفاده کنیم و تمامی روش های پیشگیری از ویروس را انجام دهید به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک می کند .

نحوه خرید ماسک صورت تنفسی N95

پیدا کردن این ماسک با این مارک در کشور ما با وجود تحریم های موجود بسیار دشوار است به همین دلیل نکته ی حائز اهمیت برای خرید یک ماسک صورت تنفسی مناسب این است که مطمئن شوید که ماسک توسط مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت کار تأیید شده باشد . ماسک های تنفسی باید حداقل ۹۵٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر کنند ، بنابراین اگر از این ماسک ها به درستی استفاده کنید بسیارمؤثر هستند.

اطلاعات موجود در این مقاله فقط برای اهداف آموزشی و اطلاع رسانی است و به عنوان مشاوره بهداشتی یا پزشکی در نظر گرفته نشده است . در صورتی که هرگونه سؤالی در مورد وضعیت پزشکی یا اهداف بهداشتی دارید حتماٌ با پزشک یا مشاورین پزشکی و بهداشتی مشاوره کنید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false