×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تعریف مثبت اندیشی سمی

 

شاید با خودتان فکر کنید که عبارتی مثل مثبت اندیشی که تماماً به یک کلمه مفید و پرانگیزه اشاره دارد دارد چگونه می تواند متناقض با آن یک کلمه سمی و مضر استفاده نمود. بهتر است بدانید مثبت اندیشی سمی واقعا وجود دارد و به هر چیزی که بیش از حد استفاده شود و از حد تعادلش خارج گردد آسیب رسان خواهد شد. با بیان این جمله می خواهیم در این مقاله در رابطه با مثبت گرایی سمی ، علائم ، آسیب ها و روش های رویارویی با آن صحبت کنیم و در نهایت به درک کامل از این کلمه برسید در این مقاله روانشناسی با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : ارتباط مثبت انديشي و اعتماد به نفس

تعریف مثبت اندیشی سمی

آیا تا به حال مجبور به مخفی کردن احساسات تان شده اید ؟ و یا آنقدر تحت فشار باشید که به هر قیمتی تظاهر کنید خوشحال هستید؟ امکان دارد با عقل جور در نیاید اما مثبت گرایی و مثبت اندیشی می تواند سمی باشد. در کتاب یک نویسنده خارجی که کتابی پرفروش به حساب می‌آید به نام “هنر ظریف بی خیالی” نوشته مارک منسون این گفته شده است که تمامی چیزهای با ارزش در زندگی از راه غلبه بر تجربیات بد و منفی بدست می آید. هر تلاشی جهت فرار از تجربه های منفی یا دوری کردن از آن نتیجه معکوس داشته و پرهیز از رنج خود خودش شکلی از رنج بوده و پرهیز از کشمکش ، کشمکش است ، انتظار شکست ، شکست است.

این باور در شما که می گوید مثبت اندیشی سمی خواهان این است که شما تمامی این کارها را انجام دهید ؛  یعنی خود را مجبور به داشتن یک روحیه مثبت جعلی کنید ، بدون توجه به اینکه خوشبینی شما چقدر تقلبی است و احساسات منفی خود را پنهان کنید. در کتاب روانشناسی “استقامت یافتن از برون درون” گفته شده است که اشکال مثبت گرایی سمی این است که ما را وادار می‌ کند تا طیف گسترده عواطفی را که در رویارویی با یک وضعیت دشوار تجربه می کنیم را انکار نماییم. با مطالعه این کتاب های مفید روانشناسی می ‌توانید به طور جامع درک کنید و به این نتیجه برسید که آیا این تجربه را داشته اید یا چنین احساساتی در شما وجود دارد که قصد پنهان کردن آن را به اجبار داشته ‌اید.

بیشتر بخوانید : استرس مثبت و تأثیرات آن

آیا مثبت اندیشی سمی آسیب ‌رسان است؟

آیا مثبت اندیشی سمی آسیب ‌رسان است؟

این باور که مثبت اندیشی سمی به افرادی که در حال تجربه دورانی سخت و ناراحت کننده در زندگی هستند آسیب می رساند ، درست است. در مثبت گرایی از این نوع به جای آنکه امکان همدلی و درک کردن را فراهم کند به طور ناخواسته احساسات ، افکار و هیجانات منفی افراد را زیر سؤال برده و نادیده می‌گیرد. از آثار زیان بار این نوع طرز فکر می توان به ایجاد شدن احساس شرم یا داشتن احساس شرمندگی ، ایجاد احساس گناه ، عدم اجازه به فرد برای ابراز احساسات واقعی ، نشان دهنده شخصیتی بی رحم و در آخر مانع رشد فردی می ‌گردد. برای توضیح این چند مورد می توان گفت وقتی که فردی در حال رنج کشیدن می باشد می خواهد که اطرافیان ، دوستان و خانواده احساسش را درک کنند و از او حمایت نمایند. اما مثبت گرایی سمی این احساس رنج را زیر سؤال برده و آن را نفی می کند. در این جاست که فرد رنج می کشد و احساس شرمندگی دارد. علاوه بر این با این باور فرد خودش را به علت احساسات منفی و ناراحت کننده سرزنش می کند و احساس گناه دارد. مثبت گرایی سمی با خفه کردن احساسات ناراحت کننده و چالش برانگیز از آن که ما با آن روبرو شویم جلوگیری می کند. در حالی که این رویارویی می توانست ما را رشد دهد و گرایش مان را عمیق تر کند. با وجود این احساسات انگیزه فرد برای تغییر شرایط از بین می رود و اساس وجود هر مشکلی را منکر می کند.

بیشتر بدانید : چگونه افکار مثبت داشته باشیم ؟

در صورت مواجهه با این گونه احساسات باید کرد؟

پیش از آنکه در رابطه با با این گرفتاری و گذر از این گونه احساسات صحبت کنیم بهتر است بدانید علائم مثبت اندیشی سمی شکلی نامحسوس دارد که با شناخت و درک آن راحت می توانیم نشانه ها را شناسایی کنید

این احساسات شامل :

احساس گناه در رابطه با ناراحت بودن از عصبانیت و ناامید بودن

پنهان کردن احساسات واقعی در پشت جملات انگیزشی که همه تکرارشان می کند

پنهان کردن و سرکوب احساسات واقعی در رابطه با یک فرد یا یک چیز

سعی و تلاش برای کم کردن احساسات ناراحت کننده دیگران

تلاش کردن برای قهرمان بازی در آوردن و انکار ناراحتی و آزادی که تجربه کرده اید

ایجاد حس شرم در دیگران به خاطر عدم احساسات مثبت.

در صورت مواجهه با این گونه احساسات باید کرد؟

به طور کلی احساسات منفی قسمتی از زندگی هر فردی است که به جای انکار راهی برای ابراز آن و بهره ‌گیری از احساس منفی به خودتان پیدا کنید. راهکارهای واقعی چیست؟

اگر در اطرافیان تان فردی دچار مثبت ‌اندیشی سمی شده در رابطه با این باور به او گوشزد کنید که این نوع از مثبت اندیشی به مرحله انکار رسیده و با انکار واقعیت ها در حال آسیب زدن به خود و دیگران است. در بیان این مسائل نرم باشید و تأکید کنید که هدف تان نگرانی از حال او است. برای نمونه جملات همدلانه بدون بار مثبت گرایی سمی مثل : من در هر شرایط کنارت هستم ، گاهی اوقات اتفاقات ناگوار می افتد ، شکست بخشی از زندگی احساسات واقعی هستند ، به حرف هایت کاملاً گوش می دهم ، چه کمکی از دست من برمیاد.

شاید تنها با این کلمات می توانید معجزه کنید و بار این احساسات در وجود فردی با این اندیشه را کم نمایید.

جمع بندی

در صورتی که فکر می‌ کنید که خودتا نبه این باور گرایش پیدا کرده‌اید بهتر است با فردی گفت و گو کنید. دوست قابل اعتماد یا یک مشاور ، نوشتن یادداشت های روزانه برای شناسایی مثبت گرایی سمی را فراموش نکنید. احساسات منفی خود را کنترل و مدیریت کرده و آن را نادیده نگیرید. انتظارات واقع از خودتان داشته باشید و احساسات آمیخته و متناقض را به رسمیت بشناسید. در آخر مهارت های همدلی را بیاموزید زیرا آموختن این مهارت ها مانع از فعال شدن مثبت گرایی سمی که موجب آسیب رسیدن به دیگران وقتی دارند شرایط سختی را تجربه می کند می شود.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false