×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false

از زمان شیوع ویروس کرونا چندین ماه است می گذرد و هر چه جلوتر می‌ رویم علم بشر در رابطه با این ویروس نیز افزایش پیدا می ‌کند . اما آنچه که امروزه دغدغه خیلی از افراد برای پیشگیری ازابتلا به این ویروس شده این است که مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف چقدر است و چه مدتی ویروس بر روی این سطوح زنده می ماند . برای پاسخ به این سؤال مقاله گردآوری شده را حتما تا انتها مطالعه نمایید . این مقاله برگرفته از نتایج مطالعاتی است که محققان در رابطه با خانواده ویروس کرونا به دست آورده اند با شما در میان می گذاریم . همچنین در این مقاله می خوانید که این ویروس چه مدت زمانی بر روی سطوح مختلف باقی می ماند . در رابطه با نحوه از بین بردن آن از روی سطوح نیز اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار خواهیم داد ، با ما همراه باشید  .

مطالب مرتبط : بهترین ضد عفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا

مقاومت ویروس کرونا روی سطوح مختلف

مقاومت ویروس کرونا روی سطوح مختلف

پژوهش های انجام شده بر روی گونه های مختلف ویروس کرونای انسانی در سطوح بی جان مثل میز ، دستگیره‌های در میان دو ساعت تا ۹ روز فعال خواهد بو .د دلیل این اختلاف بازه زمانی با شرایط محیطی نظیر دما ، رطوبت و جنس سطوح نیز مقاومت متغیر می باشد ؛ به طور مثال در دمای ۴ درجه سانتیگراد بعضی از ویروس های کرونا تا ۲۸ روز فعال می ماند و در صورتی که دما را افزایش دهیم و میان ۳۰ تا ۴۰ درجه بگذاریم طول عمر ویروس کرونا روی سطوح نیز کم خواهد شد . به طور کلی خانواده ویروس های کرونا تا مدت زمان ۹ روز در دمای اتاق زنده و فعال می مانند و این زمان برای ویروس های کرونایی حیوانی تا ۲۸ روز می باشد . ویروس کرونا عامل سرما خوردگی در دمای اتاق با رطوبت ۵۰ درصد ماندگاری بیشتری نسبت به رطوبت ۳۰ درصد خواهد داشت . این مسئله شاید دلیل شیوع بیشتر ویروس کرونا جدید در محیط های مرطوب تر را نشان دهد . در صورتی که عامل جنس سطوح را در این مورد بررسی کنیم نتایج با یکدیگر فرق دارد مثلاً ویروس کرونا عامل بیماری مرس بر روی سطح فولاد در دمای ۲۰ درجه تنها ۴۸ ساعت زنده می ماند ، در حالی که با این شرایط یک گونه ویروس کرونا حیوانی تا ۲۸ روز دوام خواهد داشت . همچنان با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در رابطه با دوام ویروس کرونا بر روی انواع سطوح را مورد بررسی قرار دهیم  .

مطالب مفید : توصیه های مهم جهت پیشگیری از کرونا در سفر

مدت زمان دوام ویروس کرونا روی سطوح مختلف

مدت زمان دوام ویروس کرونا روی سطوح مختلف

کرونا ویروس اغلب از فردی به فرد دیگر منتقل می یابد و وقتی کسی به این ویروس آلوده شود با عطسه یا سرفه کردن ذرات معلق زیادی را به محیط پخش می کند . این ذرات در هوا به خصوص مکان‌ های بسته معلق می ماند و اگر فرد دیگری نزدیک فرد مبتلا بشود با استنشاق آن ذرات به این ویروس مبتلا خواهد شد . روش دیگر انتقال ویروس کرونا این است که فردی سطوح آلوده این ویروس را لمس کند و سپس با دست آلوده دهان ، بینی یا چشمانش را لمس نماید . در نظر داشته باشید احتمال اطلاع ویروس از طریق تماس سطح آلوده بسیار کمتر از انتقال فرد به فرد است . ویروس کرونا روی سطوح مختلف میان چند ساعت تا چند روز فعال می ماند . پس احتمال آلوده شدن به آن از راه تماس با محیط آلوده هم وجود خواهد داشت  .

مطالعات محققان در رابطه با خانواده ویروس کرونا که کوویید ۱۹ جدیدترین آن است پایداری آن را روی سطوح مختلف ارزیابی کردند که شامل موارد زیر می باشد :

سطوح شیشه ای ⇐ ۵ روز

سطوح فلزی ⇐ ۵ روز

سطوح سرامیکی ⇐ ۵ روز

سطوح چوبی و لوازم چوبی ⇐ ۴ روز

لوازم پلاستیکی ⇐ دو تا سه روز

سطوح استیل و لوازم آن ⇐ دو تا سه روز

مقوا نظیر کارتون کاغذ مقوایی ⇐ ۲۴ ساعت

ظروف و اشیاء مسی ⇐ ۴ ساعت

سطوح آلومینیومی و لوازم آن ⇐ ۲ تا ۸ ساعت

کاغذ نظیر روزنامه و دفتر ⇐ میان چند دقیقه تا پنج روز

بر روی مواد غذایی خام و پخته امکان انتقال وجود ندارد

بر روی آب شرب و آب معدنی در صورتی که وجود داشته باشد با تصفیه از بین خواهد رفت

سطوح پارچه ای نظیر لباس های پارچه ای کمتر از سطوح سفت باقی می ماند

بر روی کفشهای چرمی پلاستیکی و غیره این ماندگاری نامشخص است

در نهایت بر روی پوست و مو نیز تا چند ساعت باقی خواهد ماند

بیشتر بدانید : ماسک صورت مناسب برای پیشگیری از ویروس کرونا

نحوه از بین بردن ویروس کرونا روی سطوح مختلف

نحوه از بین بردن ویروس کرونا روی سطوح مختلف

طبق مطالعات محققان در رابطه با ویروس های خانواده کرونا به نتایج مثبتی در رابطه با مقابله با طول عمر این ویروس بر روی سطوح مختلف رسیدند . طبق این نظریه موادی نظیر پراکسید هیدروژن ، اتانول و هیپوکلریت سدیم ، ویروس های کرونا روی سطوح مختلف را به سرعت از بین خواهند بود . در این میان نتایج مثبت برخی مواد هم تأثیر روی این ویروس نخواهند داشت به طور مثال ماده کلرهگزیدین دی‌ گلوکونات افراد از آن به عنوان ضد عفونی کننده موضعی در دهانشویه استفاده می ‌کند که اثری بر روی ویروس کرونا نخواهد داشت .

محققان بر این باورند اقداماتی مثل شستن صحیح دست ها همچنان بهترین راه مقابله با شیوع ویروس از طریق سطوح مختلف می باشد . سطوحی که در طول روز مداوم با دست ها در تماس هستند باید با الکل و مواد پاک ‌کننده ضدعفونی شود . ویروس کرونا بر روی سطوحی مثل شیشه و فلزات به مدت چند روز باقی خواهند ماند . پس پیشنهاد می شود که سطوحی که از این مواد ساخته شدند مثل دستگیره درها را به طور مرتب چندین بار در طول روز ۲ می کنید . همچنین بهتر است ابزارهای کاربردی روزمره تان را ضدعفونی نمایید ؛ ابزارهایی مثل خودکار ، قلم ، تلفن همراه ، پیشخوان ، روی میز و غیره .

چند توصیه مهم :

• برای این کار نیز کافی است از الکل های طبیعی یا ضدعفونی کننده سطوح موجود در بازار استفاده کنید . در ضمن پس از پاشیدن ماده پاک کننده بگذارید یک دقیقه روی سطوح باقی بماند و سپس آن را با دستمال پاک کنیم .

• هیچگونه شواهدی برای نشان دادن انتقال این ویروس از طریق تماس با بسته بندی مواد غذایی وجود دارد ؛ با این حال شستن بسته بندی های مواد غذایی و خشک کردن آنها  و قرار دادن در هوای آزاد توصیه می شود . خوب است مواد غذایی را با آب بشویید و میوه و سبزیجات را حین شستن خوب دست کشید تا کثیفی از روی آنها پاک شود . اگر سیستم ایمنی بدنتان ضعیف است از مواد غذایی فریز یا کنسرو شده استفاده کنید .

• در صورتی که برای خرید کردن کیسه های پارچه ای و پلاستیکی چند بار مصرف استفاده می کنید ، حتماً آنها را پس از هر بار خرید بشویید . همچنین بهتر است کفش هایتان را درون خانه درنیاورید یا آنها را ضدعفونی نمایید .

• لباس های تان را با آب گرم بشویید و کاملاً خشک نمایید و لباسهای فرد بیماری را باید بشویید و حتماً از دستکش استفاده کنید و پس از شستشوی آن‌ها را دور بیندازید و دستها را با آب و صابون کاملاً بشویید .

مدت زمان دوام ویروس کرونا روی سطوح و هوای محیط

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false