×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
بارداری در سن بالا در دهه چهارم و پنجم زندگی

زمان مشخصی برای بارداری زنان وجود ندارد ؛ در واقع بهترین زمان برای بچه دار شدن هنگامی است که حس کنید آمادگی لازم برای پدر یا مادر شدن را دارید . منطقی نیست که شما به خاطر وضعیت اقتصادی و شغلی خود بچه دار شدن تان را به تعویق بیندازید . در واقع تصمیم گیری برای بچه دار شدن از مهم ترین تغییرات در زندگی زن و شوهر ها می باشد . بنابراین مشخص کردن سن مناسب برای بچه دار شدن آسان نیست در این مقاله با ما همراه باشید تا در رابطه با این موضوع و همچنین مزایا و معایب بارداری در سن بالا با شما صحبت نماییم  .

مطالب مرتیط : چگونگی خواب در بارداری

قدرت باروری زنان جهت جلوگیری از بارداری در سن بالا

تمامی زنان از زمانی که متولد می شوند به صورت طبیعی در بدن شان حدود ۱ تا ۲ میلیون تخمک وجود دارد . این تعداد با بالا رفتن سن به شکل طبیعی کمی شود بنابراین از قدرت باروری زن می کاهد . طبق تحقیقات سازمان ملی بهداشت هنگامی که دختر به سن بلوغ می رسد و دوران قاعدگی او شروع می شود می ‌تواند تخمک گذاری کند و در نتیجه باردار شود‌ . بارداری در سن بالا صرفاً به معنی آمادگی جسمانی نیست بلکه وضعیت روحی ، سلامتی و بدنی و از همه مهم‌ تر هزینه‌ های مالی از عوامل بسیار مهم در بچه دار شدن می باشد به همین علت مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ ها باردار شدن و پذیرش مسئولیت کودک را برای دختران زیر ۲۰ سال دشوار است  .

از منظر زیست ‌شناختی بهترین سن بارداری شدن زنان هنگامی است که در دهه سوم زندگی ‌شان باشند . در این دوره زن به اندازه کافی بالغ شده و می ‌تواند کودک را حمل نماید . از سوی دیگر زنان از دهه چهارم زندگی به بعدشان با بارداری در سن  کاهش قدرت باروری روبه ‌رو خواهند این روند از سن ۳۲ سالگی شروع شده و بعد از ۳۷ سال افزایش می یابد .

مطالب مفید : نکات فرزند داری قبل از بارداری

بارداری در سن بالا در دهه چهارم و پنجم زندگی

بیشترین قدرت باروری در ادامه مبحث بالا و بیشترین احتمال باردار شدن تان به عنوان یک زن در سنین ۲۰ تا ۲۹ سالگی است . در این دوره از زندگی شما بیشترین و با کیفیت ترین تخمک ها را دارید و خطرات بارداری در این سن از همیشه کمتر است . در سن ۲۵ سالگی احتمال باردار شدن شما بعد از سه ماه تلاش کمتر از ۲۰ درصد خواهد بود  .

در چهارمین دهه زندگی در سن ۳۰ تا ۳۹ سالگی با کاهش قدرت باروری رو به رو خواهید شد و این روند کاهشی سریع تر خواهد داشت . بر اساس برآوردهای انجام شده در ۳۷ سالگی فقط حدود ۲۵ هزار تخمک در بدن زن وجود دارد و تا ۳۵ سالگی شانس شما برای باردار شدن پس از سه ماه تلاش حدود ۱۲ درصد خواهد بود .

بارداری در سن بالا در پنجمین دهه زندگی یعنی بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی توانایی باردار شدن به شکل طبیعی با سرعت بسیار کاهش خواهد یافت . در چهل سالگی شانس شما برای باردار شدن بعد از سه ماه تلاش حدود ۷ درصد خواهد بود . در واقع با گذشت زمان تعداد و کیفیت تخمک ها کم می ‌شود و تخمک ها در سنین بالا معمولاً با مشکلات کروموزومی بیشتری روبه ‌رو خواهند بود و احتمال تولد نوزاد دارای نقص مادرزادی افزایش پیدا می نماید  .

زنان پس از چهل سالگی هم می توانند باردار شوند و کودک سالمی به دنیا آورند اما خطرات بارداری در این دوره به شکل قابل توجهی بیشتر است . برخی از این خطرات عبارت است از تولد کودک با وزن کم ، نقص مادرزادی در جنین مرده ، به دنیا آمدن کودک و زایمان ‌زودرس ، سزارین اجباری و بیماری هایی نظیر دیابت و فشارخون بالا از شایع ‌ترین بیماری‌های زنان است که پس از ۳۵ سالگی باردار می شوند . این بیماری ها به ترتیب به عوارض بارداری در سنین بالا نظیر دیابت بارداری و مسمومیت بارداری می انجامد . از همه مهمتر اینکه خطر به دنیا اوردن کودکی با سندروم دان در یک زن بیست سال یک در ۵۲۵ است اما برای یک زن چهل ساله یک در ۶۵ است  .

بیشتر بدانید : دیابت بارداری

شیوه های مؤثر جهت کمک به بارداری در سن بالا

شیوه های مؤثر جهت کمک به بارداری در سن بالا

ازلحاظ علمی تا هنگامی که هنوز تخمک آزاد می کنید و یائسه نشده اید این احتمال وجود دارد که به شکل طبیعی باردار شوید . اما اگر بیشتر از ۳۵ سال دارید و بیش از ۶ ماه است تلاش می کنید باردار شوید و هنوز موفق نشده اید امکان دارد مشکلات باروری داشته باشید . در این زمان باید از پزشک متخصص این زمینه مشاوره و کمک بگیرید تا شیوه‌های مناسبی را برای کمک به باروری تان به شما پیشنهاد دهد . در درمان ناباروری و مراقبت های دوران بارداری روش های بسیاری را به زنان می آموزند . پزشکان مشکلات باروری در زنان و بارداری در سن بالا را با داروهایی درمان می کنند که تولید تخمک را تحریک یا از روش‌های فناوری کمک باروری استفاده می نمایند . فراموش نکنید که این راهکارها فقط برای باردار شدن می باشد و نمی توانید مشکل کاهش قدرت باروری به دلیل افزایش سن را حل کنید . از این شیوه ها به شرح زیر می باشد :

لقاح آزمایشگاهی

در روش لقاح مصنوعی در موقعیت آزمایشگاهی سلول های تخمک با اسپرم بارور کرد و سپس در رحم می گذارند تا به شکل طبیعی رشد جنین ادامه یابد .

اهدای تخمک

در این روش به جای تخمک فرد از تخمک های سالم فرد اهدا کننده استفاده می کننند . این تخمک اهدایی در مورد آزمایشگاهی با اسپرم مرد باردار می شود و به رحم مادر انتقال می یابد .

انجماد تخمک ها

زمانی که در سن باروری هستید اما آمادگی تشکیل خانواده و بچه دار شدن و ندارید ولی مطمئن هستید که می خواهید در آینده این کار را انجام دهید در سال هایی که در اوج باروری هستید از شیوه انجماد تخمک استفاده کنید . در این شیوه ابتدا هورمون های تحریک تولید تخمک را دریافت می ‌کند ، سپس تخمک های بازیابی و انجماد شده و تا سالها می ‌تواند در این حالت باقی بماند . زمانی که آمادگی پیدا نمودید تخمک ها حالت انجماد خارج کرده و با اسپرم بارور نمایید سپس آن را برای رشد جنین در رحم بگذارید .

بیشتر بخوانید : دلیل اضطراب زنان و نحوه کنترل آن

مزایای بچه دار شدن در سنین بالا

موارد ذکر شده در بارداری در سن بالا علاوه بر اینکه به شما زمان بیشتری می‌دهد تا در شغل و رابطه تان پیشرفت کنید که هم برای خودتان و هم برای کودکتان مزایای دیگری دارد .

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد مادران در سنین بالاتر صبورتر و تمایل کمتری دارند که سر بچه های خود داد و بیداد نمایند بنابراین بچه های آنها مشکلات عاطفی اجتماعی و رفتاری کمتری در مدارس ابتدایی خواهند داشت .

این مطالعه همچنین نشان دهنده این است که کودکانی که از مادران مسن متولد می شوند نسبت به آن دسته از همسالان شان که از مادارن جوانی متولد می شوند معمولاً سالم تر و بهتر آموزش می بینند .

انتظار برای بچه دار شدن به طولانی شدن عمر تان کمک می کند ؛ مطالعه دیگری در همین سال دریافت شده که در زنانی که دیرتر اقدام به بچه دار شدن می کنند احتمال ادامه زندگی تا ۹۰ سالگی وجود دارد .

شواهد محکم برای نشان دادن تأخیر در بچه دار شدن وجود ندارد . امکان دارد عوامل دیگری هم در این میان سهیم باشد اما این یافته ها و اطلاعات بعداً نشان دهنده این است که بچه دار شدن در سنین بالا می تواند مزایای نیز داشته باشد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false