×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
مزیت های انگیزه درونی و فعال

انگیزه به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل ما برای انجام امور است. ما برای انجام هر کاری مثل فعالیت های روزمره ، سرکار رفتن ، تعیین اهداف ، استفاده از قدرت اراده و … انگیزه‌هایی داریم. انگیزه ها به دو دسته انگیزه درونی و انگیزه های بیرونی تقسیم می شود. زمانی که انجام کاری تمایلات درونی ما را ارضا کند یا برای ما لذت بخش باشد قاعدتاً انگیزه های درونی ما فعال می شود. در این حالت ما نیازمند به پاداش یا قدر شناسی دیگران هستیم. به گونه ‌ای که ساز و کار انگیزه های بیرونی کاملاً برعکس بوده و این انگیزه ها با محرک های خارجی مثل ترفیع گرفتن یا افزایش حقوق یا دیگر مزیت های مادی به حساب می آید. در این مقاله بهترین راه های ایجاد انگیزه برای پیشرفت را بررسی می کنیم و ببینیم چگونه می توان با شوق و ذوق درونی آن را زنده نگه داریم ، تا انتها ما را همراهی نمایید.

مطالب مرتبط : راهکارهای کلیدی برای ایجاد انگیزه

مزیت های انگیزه درونی و فعال

داشتن عملکردی بهتر برای شغل و کار ؛ نشان دهنده این است که انگیزه درونی در قیاس با انگیزه بیرونی افراد ابزار بسیار قدرتمندی جهت پیش بینی عملکرد شغلی است. زمانی که ما برای انجام کاری انگیزه بالایی داریم از آن لذت برده و تمایل داریم انجام دهیم. به همین علت ما آن کار را هر روز انجام می دهیم چون با شوق ، شادی و رضایت همراه است.

دانش ورزی بهتر ؛ انگیزش درونی در زمینه کسب علم نیز بسیار مؤثر است ؛ تحقیقات علمی حاکی از این است که ارائه انگیزه های بیرونی  باعث می‌شود تا انگیزه‌های درونی دانش آموزان تضعیف شوود این مسئله در درازمدت باعث کندی در کسب مهارت و ایجاد اشتباه در فرآیند آموزشی می گردد. اگر کودکان این انگیزه را داشته باشند بیشتر در موضوعات دسترسی درگیر شده و بیشتر از آن لذت می برند و آگاهانه جهت حل مسئله تلاش می کنند. بسیاری از این پژوهشها به نتایج مشترکی اشاره دارد و آن این است که اگر نمی‌خواهید برای کارهایی که مجبور به انجام دادنشان هستید احساس بیگاری دادند داشته باشید داشتن این نوع انگیزه بسیار ضروری و الزامی می باشد.

تعادل داشتن در اهداف ؛ علت دیگر اینکه این نوع انگیزه با اهداف متعادل تری همسو و آمیخته است. برای نمونه مشارکت در فعالیت های عام المنفعه یا انجام کارهای ارزشی در راستای خیر جمعی نمونه‌ ایی از این هم راستا بودن می باشد. به گونه ای که خیر فردی پس از مدت زمانی انگیزش فرد را گرفته یا برای انجام آن بعد از دوره های دیگر هیچ گونه اشتیاقی نخواهد داشت.

مطالب بیشتر : دلایل از دست دادن انگیزه و راهکارهایی جهت بازگرداندن آن

شیوه های مؤثر در بالا رفتن انگیزه درونی

شیوه های مؤثر در بالا رفتن انگیزه درونی

افزایش خودباوری در رابطه با توانایی های فردی

تأثیر خود باوری بر اعتماد به نفس بالتر ،ا عملکرد بهتر و افزایش انگیزه روشن است. اشخاصی که خودباوری بالاتری دارند سعی می کنند اهداف سخت تری را برای خود مشخص نمایند و انگیزه بیشتری جهت بهبود مهارت های خود داشته باشند. باور پذیری به توانایی رسیدن به اهداف یک پیشگویی خود محقق کننده به شمار می آید و انگیزه ما جهت اثبات این باور و دستیابی به هدف را تقویت می نماید.

گره زدن فعالیت‌های خود با اهداف متعالی

باید با خودتان روراست باشید و اینکه بدانید هر کاری را به چه علتی انجام می دهیم و چه چیزی به شما انگیزه می دهد. هر چقدر دنیوی و مادی باشد شما همواره می توانید امور خود را با اهداف متعالی پیوند بزنید. به این کار در روانشناسی ساختاربندی مجدد روایت می گویند.

شرکت در فعالیت های داوطلبانه

مشارکت در فعالیت های عام المنفعه و داوطلبانه شیوه‌ ای مناسب جهت ادای دین به کائنات است. از این گونه فعالیت ها و حمایت از نیازمندان نوعی احساست شخص به شما می دهد و با یادگیری مهارت های جدید در رابطه با خودتان احساس بهتری پیدا می کنید. هم چنین با ارزش های درونی خود مثل احسان و انسانیت پیوند دوباره ایجاد خواهید کرد. تمامی این ویژگی ها نهایتاً به افزایش انگیزه درونی می انجامد.

زمانی که کاری را جهت لذت بردن و کمک به دیگران بدون انتظار پاداشی انجام می دهید یعنی تمامی انگیزه تان درونی است. این احساسات شیرین و انگیزه‌های درونی به تمامی جنبه های زندگی تان تسری پیدا می کند به این ترتیب بدون انتظار شهرت یا افتخار تمامی سعی تان را در انجام همه امور به کار خواهید گرفت.

بیشتر بخوانید : افزایش انگیزه در درس خواندن

به چه علت انگیزه درونی قدرتمندتر از انگیزه بیرونی می باشد؟

به چه علت انگیزه درونی قدرتمندتر از انگیزه بیرونی می باشد؟

همه ما موافقیم که برای ادامه زندگی به انگیزه احتیاج داریم. تحقیقات بسیاری نشان دهنده قدرت و انگیزه درونی بسیار و بیشتر از انگیزه بیرونی است. برای مثال تصور کنید هر روز با بی میلی به محل کار میروید ، هنوز به محل کار نرسیده بی رغبتی تمام وجودتان را فرا می گرد و با این اوصاف به هیچ علتی از کارکردن لذت نخواهید برد و کیفیت کارتان نیز پایین خواهد آمد. مشکل انگیزه بیرونی ناپایداری آن است ؛ علت این ناپایداری احتمالاً بر اثر مقوله مرتبط با روانشناسی به نام اصل ” خوگیری به لذت” است. به طور مثال انسان ها هنگام روبرو شدن با اتفاقات و تغییرات بزرگ در زندگی ترجیح می‌ دهند به سرعت به سطح پایداری از شادی باز گردند. اگر افزایش درآمد داشته باشند انتظار و اموالشان بالا رفته و لذت پایداری را که داشتند از دست خواهند داد. این اصل در واقع بیان شیک این موضوع است که پاداش های بیرونی منبعی پایدار برای شادی و رضایت مندی نیست.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false