×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۲۳ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
مشاوره خانوادگی یا خانواده درمانی

برای بهبود روابط میان زن و مرد ، فرزند یا اعضای خانواده روشی به نام خانواده درمانی وجود دارد که این روش نوعی مشاوره روانشناختی به حساب می آید که به اعضای خانواده در حل مشکلات و تقویت روابط شان کمک زیادی می‌ کند ، این امر توسط یک مددکار اجتماعی ، روانشناس یا یک روانپزشک انجام می شود. این ویژگی که با نام مشاوره خانوادگی نیز شناخته می شود می بایست تمامی اعضای خانواده یا صرفاً افرادی که حاضر به شرکت هستند در برنامه درمان حضور پیدا کنند. می خواهیم در این مقاله در رابطه با اینکه چرا از این روش استفاده می کنیم و مزایای آن نیست صحبت نماییم تا انتها با همراه باشید.

دلیل به کارگیری خانواده درمانی در حل تعارضات

برای نمونه با مشاوره خانوادگی اعضای خانواده می ‌توانند با بیماری روانی یکی از بستگان خود مثل شیزوفرنی کنار بیایند. در صورتی که شخص مبتلا به این عارضه می بایست با شیوه درمان به خصوصی ادامه دهد که امکان دارد آن را مجاب به مصرف دارو ، تراپی جداگانه یا سایر روش های درمان کند. خانواده درمانی در رابطه با اعتیاد نیز بسیار مؤثر است به گونه ‌ای که اعضای خانواده با مشارکت در جلسات مشاوره خانوادگی می توانند شخص معتاد را همزمان بازپروری نمایند. گاهی اگر شخص معتاد به دنبال درمان نباشد می تواند به همراه اعضای خانواده خود در این جلسات شرکت کند.

دلیل به کارگیری خانواده درمانی در حل تعارضات

به کارگیری این روش در هر شرایط خانوادگی که موجب اضطراب ، اندوه و تعارض می‌شود کمک می نماید همچنین به شما و اعضای خانواده تان به درک بهتر نسبت به یکدیگر کمک نموده تا از این طریق مهارت ‌های درک کردن و کنارآمدن را یاد گرفته و به هم نزدیک تر شوید.

برای آنکه خود و اعضای خانواده تان را به این شیوه درمانی ترغیب کنید از پزشکتان بخواهید تا شمارا به یک روانپزشک یا روانشناس ارجاع دهد. در این امر گاهی اوقات اعضای خانواده دوستان و اطرافیان تان بر حسب تجربه خود افرادی را به شما توصیه خواهند نمود. پیش از آنکه در این جلسات شرکت کنید و نوبت بگیرید ببینید آیا این کار برای شما و خانواده تان مناسب است یا نه.

ارزیابی اعضای خانواده در خانواده در خانواده درمانی

شما قادر خواهید بود که حین خانواده درمانی توانایی های خانواده تان را در رفع مشکلات ارزیابی کرده و افکار و عواطف خود را به درستی بیان نمایید به گونه‌ای که نقش قوانین و الگوهای رفتاری در خانواده را کشف کنید و مسائلی را که باعث بحث و جدل می شود را شناسایی و با راه حل این مسائل آشنا شوید.

بررسی نقاط قوت خانواده مثل اهمیت دادن به یکدیگر و نقاط ضعف مثل سخت اعتماد کردن به هم را بشناسید. برای فهم بهتر مثالی را خدمتتان عرض می‌ کنیم برای نمونه تصور کنید که جزء اعضای اصلی خانواده هستید و پسر بزرگ تان دچار افسردگی شده است ، اعضای خانواده به هیچ عنوان او را درک نمی کند و یا بهترین روش جهت حمایت از او را نمی دانند. برای سلامتی پسر خود نگران هستید مکالمه تان با پسر و یا سایر اعضای خانواده تبدیل به دعوا می شود و حس عصبانیت و ناامیدی می کنید این ارتباط از بین خواهد رفت و تصمیم گیری دشوار می شود.

ارزیابی اعضای خانواده در خانواده در خانواده درمانی

اعضای خانواده از یکدیگر فاصله می گیرند و شکاف میان شان بیشتر خواهد شد. مشاوره خانوادگی در این شرایط کمک کننده است به گونه ‌ای که در چالش های پیش رو و نحوه مدیریت آن توسط اعضای خانواده را مشخص میکند.  راه حل های جدیدی را برای تعامل و غلبه بر الگوهای نامناسب نزدیک شدن به یکدیگر را یاد خواهید گرفت.

این شیوه اهداف فردی و خانوادگی را مشخص می کند و برای رسیدن به این اهداف تلاش خواهید کرد. این روش به صورت خودکار تعارضات خانوادگی را رفع نمی کند یا یک موقعیت بد را از میان می برد اما به شما و اعضای خانواده تان کمک می کند تا همدیگر را بهتر درک کنید و مهارتهای درک کردن و کنار آمدن با موقعیت های چالش برانگیز را را به شما خواهد آموخت. همچنین این امر به شما کمک می کند تا ارزش باهم بودن را بهتر درک نمایید.

نتیجه گیری

به طور معمول در خانواده درمانی چند نفر از اعضای خانواده دور هم جمع می شوند تا جلسه درمان آغاز شود ، در صورت اینکه اوضاع حاد است که یکی از اعضای خانواده می تواند به صورت جداگانه نزد تراپیست برود. معمولاً مدت زمان هر جلسه ۵۰ دقیقه تا یک ساعت است و به عنوان یک روش کوتاه مدت اما تأثیرگذار به حساب می‌آید. باید بین ۱۰ الی ۱۲ جلسه باید در مشاوره خانوادگی مشارکت کنید. فاصله میان جلسات تعداد آن به وضعیت خاص خانواده و توصیه‌های تراپیست بستگی خواهد داشت. همانگونه که در بالا به آن اشاره نمودیم پیش از آنکه با این روش جلو روید و برای روانپزشک یا روانشناس نوبت بگیرید حتما در رابطه با فرد روانکاو تحقیق نمایید و موارد زیر را در نظر بگیرید :

سابقه تحصیلی و آموزشی ، داشتن مجوز تخصص در زمینه مشاوره خانواده ، تجربه در زمینه رفع مشکل خانواده ، موقعیت و قابلیت دسترسی بدان معنا که آدرس مطب ، ساعت کار مطب و نحوه دسترسی به چه صورت است.

در نظر گرفتن تعداد و مدت زمان جلسات که مدت زمان هر جلسه چقدر است ، برنامه ریزی جلسات چند وقت یک بار انجام می‌شود و باید انتظار چند جلسه را داشته باشیم.

در رابطه با هزینه و بیمه آن نیز تحقیق کنید تا بفهمید هزینه هر جلسه برای شما چقدر خواهد بود. آیا بیمه سلامت و دیگر بیمه‌ ها هزینه خدمات شما را پوشش می‌دهند یا نه یا می بایست هزینه تأمین جلسات را پیش از شروع پرداخت کنید و سیاست تان در مورد کنسل شدن جلسات چیست.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false