×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ریشه ی مشکلات زناشویی چیست ؟

خوب می دانیم که زن و مرد از بسیاری جهات با یکدیگر تفاوت دارند که از جمله این تفاوت های مهم می توانبه رابطه جویی زنان در برابر گوشه گیری مردان ، احساسات نمایی جنس مؤنث در برابر بیرنگی عاطفی مردان ، راه حل گرایی مردان در برابر هم اندیشی و تبادل نظر زنان ، عواطف جویی زنان در برابر نزدیکی خواهی فیزیکی مردان ، همه جانبه اندیشی زنان در برابر ساده نگری و یک بعدی نگری مردان ، قدرت باوری مردان در برابر سهیم شدن در قدرت زنان و بسیاری از تفاوت های ذاتی و اکتسابی دیگر اشاره کرد. نکته قابل تأمل در این رابطه این است که اساسا ماهیت سرشتی و پرورشی انسان به گونه ای است که اشخاص هم جنس با یکدیگر تفاوت دارند چه برسد به زن و مرد . دراین مقاله می خواهیم در مشکلات زناشویی و اختلافات طبیعی زن و شوهر بپردازیم .

هم چنین بخوانید : راهکارهای جلوگیری از روابط پنهان زناشویی

ریشه ی مشکلات زناشویی چیست ؟

زناشویی مهمترین واقعه زندگی فرد است زیرا یک فرد تقریبا ۳۲ طول عمرش را در ازدواج پایدار و رضایت بخش سپری می کند. روشن است که اهمیت این مسئله طلب می کند که فرد نهایت هوشیاری و رابطه پایی را از خود نشان دهد چه در غیر اینصورت،  ازدواج به علت سهل انگاری و خوش خیالی مواجه با مشکلات ریشه دار ، بحران و بن بست می شود. مطلب دیگر قابل توجه در این رابطه این است که بر اساس شواهد و مستندات موجود ازدواجهای امروزی در قیاس با گذشته آشکارا متزلزل بوده و فروپاشی زناشویی نیز بیشترین تأثرات و نارسایی های روحی را به فرد تحمیل می کند . روشن است که با توجه به این اوضاع و احوال زناشویی، هیچ آدم عاقلی به استقبال عواقب ناشی از شکست ازدواج نمی رود لذا بدین علت است که در زناشویی اختلافات و تعارضات ساده کاملا طبیعی تلقی می شود به زبان دیگر مشکلات زناشویی نه تنها نشانه مشکل زدگی ازدواج نیست بلکه این ویژگی ارتباطی آشکارا بیانگر پویایی و سرزندگی رابطه است چون تعارض منجر به هم اندیشی و تبادل نظر شده و در عین حال اسباب و بسترهای خود افزایی و خودشکوفایی بیشتر زن و شوهر را فراهم می آورد چون امروزه رابطه سنتی زن و شوهر کاملا دگرگون شده و زوجهای امروزی از موضع و موقعیتی برابر با یکدیگر وارد تعامل می شوند. به هر صورت، آنچه که در خصوص اختلافات می توان گفت این است که در صورت منجر نشدن تعارض به مشاجره و کشمکش ، اختلافات زن و شوهر نه تنها طبیعی است بلکه کاملا پیشبرنده و حرکت آفرین است.

چند مورد از مسایل و مشکلات زناشویی 

چند مورد از مسایل و مشکلات زناشویی

باری، آنچه که تردیدناپذیر است این است که زن و شوهر بر سر مسایل گوناگونی چون چگونگی تربیت کودک، چگونگی استفاده بهتر از درآمد خانواده، نزدیکی روحی و جنسی، رابطه با اقوام و  بسیاری از مسایل دیگر دستخوش اختلاف نظر می شوند که گذر از این موانع و مشکلات زناشویی فرصت سوز طلب می کند که  زن و شوهر به هنر مشکل گشایی آراسته باشند چه در غیر اینصورت تعارض زوجین به سادگی تبدیل به کشمکش، بحران و بن بست ارتباطی می شود و لازمه کار گشایی نیز این است که زن و شوهر جهت ریشه یابی مسایل به آگاهی های اصولی لازمه و مرتبطه دست یابند.

برای مثال شواهد نشان می دهد که حدود ۵۰ درصد زن و شوهر ها از ناسازگاری جنسی رنج برده و این مسئله سبب می شود که سایر جنبه های زندگی زن و شوهر متأثر از مشکلات و بازدارندگی های این مسئله شود. روشن است که گذر از این مشکل ریشه دار طلب می کند که زن و شوهر به درک درستی از کارکردهای جنسی خود و شریک زندگیشان نایل شوند. بله، مشکلات ارتباطی در ازدواج به علت تفاوت های جنسیتی زن و مرد گریز ناپذیر است و گریز از مشکل نیز طلب می کند که زن و شوهر به درک واقع بینانه ای از مسایل مختلف نایل شوند.

لازم به ذکر است که قطع نظر از مشکلات جنسی که ناشی از تفاوت های ساختاری این چنانی زن و مرد می شود و نیاز به سرمایه گذاری های شناختی کافی دارد. سایر تعارضات و کشمکش های زن و شوهر به سادگی قابل عبور است مشروط بر آنکه زن و شوهر به هنر هم اندیشی و تبادل نظر آراسته شوند که از این زاویه به نظر می رسد که جنس مذکر به دلایل ساختاری و اکتسابی در مقام مقایسه با زن با قدری نارسایی مواجه است چون دانشمندان بر این باورند که جسم پینه ای مغز زنان بزرگتر از جسم پینه ای مردان بوده و این ویژگی سبب قدرت زبانی و پیچیده اندیشی زنان می شود و این در حالی است که مردان از این زاویه محسوسا سريع العمل و ساده نگر هستند . با این وجود ، مردان در صورت چرخش به این جهت به سادگی می توانند بر این نارسایی خود چیره شوند. چون ماهیت و خشیت انسان آمیزه ای از فاکتورهای نقش آفرین و سازنده سرشتی و محیطی است.

مشکلات زناشویی - تصویر شاخص

به هر صورت سعادت و شادکامی در زناشویی طلب می کند که زن و شوهر  آراسته به هنر مشکل گشایی باشند و این مهارت نیز الزامات خاص خود را طلب  می کند که از جمله این لازمه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱- جهت گذر از اختلافات و مشکلات زناشویی یک به یک مسایل را مورد بررسی قرار دهید. چون غلبه بر موانع کوچک سبب می شود که پیوسته اعتماد به نفس چنانی زن و شوهر تقویت شود.

۲- زمانی که مسئله ای مورد بحث قرار گرفته و مختومه می شود حتی الامکان آنرا به دست فراموشی بسپارید.

۳- در جریان گفتگو هیچ گاه از قیدهایی چون هرگز، همیشه و غیره استفاده نکنید.

– و دست آخر اینکه هیچ گاه همسرتان را دشمنتان تلقی نکرده و حتی الامکان پیرامون مسایل مختلف به سازش و مصالحه برسید.

درصورت مطالعه دیگر مطالب روانشناسی بر روی لینک کلیک کنید .

اعتماد و احترام متقابل زوجین جهت حل مشکل زناشویی

از محرکات و برانگیزاننده های گوناگون ازدواج می توان به تشکیل خانواده سازگاری با خانواده اولیه، پاسخگویی به نیازهای جنسی، فرزندپروری، هم افزایی وابستگی های سالم زن و شوهر، تأمین بهداشت روحی، گریز از سردرگمی و اتلاف وقت و برخی از انتظارات دیگر اشاره کرد. به بیان دیگر اگرچه مشکلات زندگی زناشویی گریزناپذیر است با این وجود، محرکات و مشوق های آن نیز غیرقابل چشم پوشی است. پس فرد با توجه به این نوع امتیازات در برابر سنگلاخها و تلاطمات ارتباطی سینه سپر کرده و اصل را نیز بر این استوار میسازد که زن و شوهر از این زاویه کاملا همدل و همراه هستند چه در غیر اینصورت، در این شرایط نفس گیر تداوم بخشیدن به زندگی مشترک بسیار دشوار است. به زبان دیگر،اگر حسن نیت و صداقت زن و شوهر در رابطه نمود نداشته باشد ازدواج دستخوش مشکلات فلج کننده می شود.

اعتماد و احترام متقابل زوجین جهت حل مشکل زناشویی

اکنون پرسشی که مطرح می شود این است که چگونه می توان بر مشکلات ریز و درشت ازدواج غلبه کرد؟

پاسخ این است که غلبه بر مشکلات رابطه، نیاز به خود و هم افزایی دارد بدین معنی که زن و مرد تا سرحد امکان باید پویایی، بالندگی و نشاط را تجربه کرده و این مهم نیز رابطه تنگاتنگی با خودشکوفایی داشته و خودشکوفایی زن و مرد نیز ناشی از جاری و ساری بودن «اعتماد و احترام متقابل» در رابطه می شود چه در غیر اینصورت رابطه درگیر جنگ قدرت شده و پیامد جنگ قدرت نیز، چیزی جز فرصت سوزی، هم فرسایی و گریز از مشکل گشایی نیست و این در حالی است که احترام و اعتماد نه تنها سبب خوافزایی و خود ابرازگری زن و شوهر می شود بلکه در نهایت منجر به دستاوردهای بزرگ مشترک می شود. باری، منظور از اصطلاح «اعتماد و احترام متقابل» این است که زن و شوهر به این تعين برسند که طرف ارتباطیش مصالح و منافع او را در عالی ترین سطح مدنظر داشته و جهت تحقق این دستاوردهای بزرگ به سهم خویش از هیچ کوششی فروگذاری نمی کند چون به این باور ریشه دار و راسخ رسیده است که پویایی و بالندگی شریک زندگیش در نهایت منجر به تحقق اهداف و آمال مشترکشان می شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false