×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
مهارت انعطاف پذیری در محیط کار

از مهم ترین مهارت ها در زندگی سازگاری با شرایط و انعطاف پذیری می باشد با پیشرفته تر شدن تکنولوژی و رونمایی از اختراعات جدید بسیاری از امور زندگی تحت تأثیر قرار گرفت و تغییراتی شکل گرفت. در این میان مدیران و کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که از ایده‌های نوین استقبال کنند و با شرایط پیش بینی نشده سازگار شوند و زمانی که کاری طبق برنامه پیش نرفت انعطاف پذیر باشند. به عنوان شخصی که در قرن ۲۱ زندگی می ‌کنید باید خود را به مهارت انعطاف ‌پذیری مجهز نمایید. در این مقاله دقیقاً می خواهیم در رابطه با انعطاف پذیری و راه حل های تقویت آن صحبت نماییم با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : روش های تقویت مهارت ارتباطی

مهارت انعطاف پذیری در محیط کار

طبق تحقیقات به دست آمده اشخاصی که هوش هیجانی و ثبات هیجانی بسیار بالایی دارند می ‌توانند بهتر با شرایط جدید و متغیر سازگار شود همچنین افرادی که انعطاف پذیری بالایی دارند رضایت شغلی بالا تری دارند. همچنین میان عملکرد شغلی و مهارت انعطاف پذیری در محیط کار نیز ارتباط وجود دارد.

مشخصه هایی همچون واکنش مثبت به تغییرات ، ابتکار عمل ، استقبال کردن از چالش ها ، ایمان به توانایی ها و حتی توانایی غلبه بر استرس از نشانه های وجود مهارت انعطاف پذیری به حساب می آید. در صورتی که در بخش ویژگی های فردی آگهی استخدام با هر یک از عبارات زیر مواجه شدید باید بدانید کارفرما به دنبال شخصی است که در محیط کاری انعطاف پذیر باشد.

مهارت انعطاف پذیری در محیط کار

از جمله موارد مهم در رابطه با انعطاف پذیری محیط کار شامل:

ایجاد تغییر در عملیات از پیش برنامه ریزی شده به علت تغییر شرایط یا کسب اطلاعات جدید

تغییر در شیوه ارتباط با مشتریان یا همکاری جهت رسیدن به بهترین نتیجه

واکنش مثبت و پذیرفتن مواردی نظیر اضافه کاری ، پذیرش نقش متفاوت یا صفر پیش ‌بینی نشده در مواقعی که شرایط ایجاب می کند

استقبال از وظیفه که با وظایف معمولی فرق دارد و با هدف حل مشکل یا کمک به سازمان بر رسیدن به هدفی خاص می باشد

اما این مهارت در برخی مشاغل مثبت و در برخی مشاغل منفی عمل می کند ؛ مشاغلی نظیر مدیریت ، مشاوره ، فریلنسری ، معلمی ، مدیریت منابع انسانی و پزشکی این نوع مشاغل احتیاج به برخورد و تعامل با افراد مختلف با ساعت کاری طولانی است و بدون این مهارت تحمل شان امکان پذیر نیست.

بیشتر بخوانید : اصل «انعطاف پذیری»

مهارت و آموزش انعطاف پذیری در کودکان

حتماً در دوران مدرسه به یاد دارید که عده ای از دانش آموزان با امتحان شفاهی مخالف هستند و از طرفی امتحانی کتبی برای آنها کابوس می باشد. دانش‌آموزان انعطاف‌ پذیر با هیچ کدام از این آزمون ها مشکلی نداشتند و به راحتی با هر دو نوع آنان  کنار می آمدند. در واقع انعطاف‌پذیری نقش بسیاری در رضایت زندگی شغلی و اجتماعی دارد.

مهارت انعطاف پذیری در کودکان شامل موارد زیر است :

آنان بسیار صبور هستند

در مقابل شکست ها مقاوم می باشند

از زاویه دید دیگران به مسائل نگاه می کنند و در شرایط مختلف روی پای خود می ایستند

همچنین انعطاف پذیری قدرت یادگیری مفاهیم جدید و پیچیده ، خواندن و نوشتن و حل مسائل ریاضی را در کودکان بهبود می بخشد.

مهارت و آموزش انعطاف پذیری در کودکان

جهت آموختن این مهارت به کودکان می بایست راهکارهای زیر را امتحان کنید :

با کودک خود بازی های کامپیوتری و ویدیویی انجام دهید زیرا این بازی ها در تقویت مهارت مبتنی بر انعطاف‌ پذیری نقش مهمی دارد و باعث می ‌شود کودک از اشتباهات خود دست بگیرد ، رویکرد خود را عوض کند ، ناراحتی شکست را مدیریت کند و به دنبال راه های خلاقانه جهت حل مسائل باشد.

همواره به کودک فرصت آزمون و خطا بدهید ؛ بعضی از امور وجود دارد که به کودک کمک می‌ کند تا با قرارگیری در موقعیت های جدید تصمیمات خود را برحسب آزمون و خطا ارزیابی نمایند. برای نمونه رفتن به مدرسه از مسیری متفاوت ، پختن غذای جدید و … را شامل می شود.

مقاله پیشنهادی : انعطاف پذیری عاطفی و راه های تقویت آن

سایر راهکارها جهت توسعه و تقویت مهارت انعطاف پذیری

پذیرفتن تغییر ، هوشیار بودن ، شجاع بودن ، ترک ناحیه امن خود ، داشتن مدیریت زمان ، تغییر نگرش در رابطه با جریان های مختلف ، مهارت گوش دادن ، آموختن نحوه برقراری تعادل در زندگی ، یافتن هر کاری با انعطاف پذیری بالا ، تمرین هوش هیجانی ، و … می توان نام برد.

به طور کلی باید یک فرد انعطاف پذیر باشید و منتظر لحظه مناسب بودن و دست کردن نباشید شما باید برای عبور از شرایط بحرانی در لحظه اقدام نمایید یا شرایط را بپذیرید و جهت رفع مسئله اقدام کنید زیرا انتخاب دیگری ندارد.

ناگفته نماند که انعطاف‌پذیری در موفقیت شغلی بسیار تاثیرگذار است.یادتان باشد که انعطاف‌پذیری بخشی از موفقیت نیست و این مهارت جزئی از زندگی م یباشد با آموختن این مهارت و مدیریت زمان ، پشتکار بالا و تمرین زیاد به موفقیت خواهید رسید و ارزش این همه سختی را خواهد داشت.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false