×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
مهمترین اثرات منفی در خلاقیت بر اساس عادات مخرب - تصویر شاخص

در صورتی که فکر می کنید برخی آدم ها خلاق به دنیا آمده‌ اند و شما از این موهبت بی بهره هستید ؛ اشتباه می کنید . اینگونه آدم ها توانسته خلاقیت را در خود پرورش دهند و از خود یک آدم خلاق بسازند . کارشناسان معتقدند که اساس مهارت آموختنی است و نظیر هر مهارت دیگری می توانید با تمرین و کوشش بسیار خلاق بودن را بیاموزید . در این مورد تنها نباید به خواستن بسنده نمود و برای خلاق بودن باید هر روز تلاش کرد و خودتان را به سمت افکار نو و ایده‌ های روشن سوق دهید . در این میان برخی عادات مخرب را می ‌توان از اثرات منفی در خلاقیت دانست . همراه ما باشید تا در رابطه با این آثار منفی اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار دهیم .

مطالب مرتبط : برترین تکنیک خلاقیت و نحوه تقویت آن

از مهمترین اثرات منفی در خلاقیت

از مهمترین اثرات منفی در خلاقیت

پیش داوری کردن

ایده پردازی و نوآوری می تواند از شما یک آدم خلاق بسازد . در واقع باید بتوانیم آزادانه و بدون پیش داوری مسیر خود را پیش ببریم . در صورتی که ایده های تان را زود قضاوت کنید موجب می‌شود درباره آن ها شک و تردید داشته و در نتیجه از خلاقیت شما کاسته شود . در اینجا باید روند بررسی را به طور جداگانه انجام دهید ؛ ابتدا اجازه دهید ایده های خام بی وقفه ارائه شود سپس از طریق آن میتوانید بهترین ها را پیرایش و گزینش کنید .

فقدان جسارت

در صورتی که در مسیر های نو از ریسک پذیری و کاوش می ترسید بدون‌ شک انحراف از مسیر رایج تان برای تان مشکل خواهد بود . در واقع برای خلاق بودن باید جسور باشید و فرصت های روبه رو و به پیش رویتان را امتحان کنید ؛ درس بزرگترین دشمن خلاقیت می باشد .

هراس از شکست

به عنوان یکی دیگر از اثرات منفی در خلاقیت ترس یا هراس از شکست می باشد . هراس به شما این اجازه را نمی‌ دهد که جسور و خلاق باشید . اگر هدف ما دوری از اشتباه کردن و شکست خوردن باشد به آدمی محافظه کار و خاموش تبدیل خواهید شد . خلاقیت به این معناست که از فرصت های پیش رو استفاده کنیم و در بن بست های مسیرتان کاوش نمایید .در واقع در این مسیر ایده های جذابی که کسب می کنید و به ذهنتان می رسد به تمامی اشتباهاتی که کرده‌ اید می ارزد .

مطالب بیبشتر :مشخصات بارز افراد منفی گرا

نگرانی از اثرات منفی در خلاقیت

نگرانی از اثرات منفی در خلاقیت

همانگونه که در مقالات پیش در رابطه با اثرات منفی مقایسه خود با دیگران گفتیم در این مقاله نیز باید بگوییم که در صورت مقایسه خودتان با دیگران شعله نوآوری و خیال پردازی را در خودتان خاموش می کنید . همیشه معیارهای خودتان را برای خلاقیت داشته باشید و هیچ وقت خودتان را با دیگران مقایسه نکنید . خلاق باشید و خلق کنید ؛ از متفاوت بودن با دیگران هراسی نداشته باشید . در واقع هدیه یکتای شما به این دنیا از خلاقیت تان نشأت می گیرد .

ابهام باعث می‌شود آدم های بسیاری را نگران کنید . در واقع این دسته از آدم ها همه چیز را درست و منطقی پیش می‌برند اما برای خلاقیت باید شجاعت پذیرش عدم اطمینان را داشته باشید . به هیچ عنوان از عدم اطمینان نترسید ، خلاقیت یک عادت است و بهترین خلاقیت ها نتیجه عادت های مفیدی هستند که با بهره بردن از پدیده پردازی و نوآوری به انجام می رسد . در واقع برای خلاق بودن نباید از اشتباه کردن نترسید .

رنجش از نقد ها به عنوان یکی از اثرات منفی در خلاقیت به حساب می آید . بازخورد همواره خوب است یعنی شنیدن نقد و انتقاد دیگر برایتان مفید خواهد بود . در صورتی که این نقدها و بازخورد موجب رنج شما نشود احتیاج به بازخوردهای آدم های مختلف داریم که این بازخورد ها کمک کننده برای پیشرفت هستند همیشه بدانید که ترس از نقد یعنی ترس از پیشرفت و رشد  .

بیشتر بخوانید : ذهن نویسی چیست و چه مزیتی دارد ؟

عدم اعتماد به نفس و وسواس از دیگر اثرات منفی در خلاقیت

خلاقیت همواره با میزان معینی عدم اطمینان به همراه خواهد بود . پس در صورتی که کمی هم به خودمان تردید را دهیم طبیعی است اما فقدان بیش از حد اعتماد به نفس در طولانی مدت بر توانایی و قابلیت های مان تأثیر منفی خواهد گذاشت ؛ پس بهترین راه برای خلاق بودن و افزایش خلاقیت در خود تقویت اعتماد به نفس است .

فلج تحلیلی یا وسواس تحلیل موجب می‌شود به علت انبوه اطلاعات و داده‌ها نتوانیم هیچ تصمیمی بگیریم . آدم های خلاق همواره میدانند درگیر شدن و تمرکز بیش از حد در موضوع خاص دشمن خلاقیت و عوامل مخرب به حساب می آید .

اصل کلام اینکه اگر می خواهید خلاق باشید فراموش نکنید که هر چه مهارت خلاقیت تان را بیشتر تمرین کنید خلاقتر خواهد شد و درنتیجه عادات بدی که مانع خلاقیت می شود را ترک کنید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false