×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
نظریه محققان در رابطه با کابوس شبانه

برای بسیاری از شما پیش آمده است که به یکباره پس از خوابیدن در نصف شب با ترس و وحشت از خواب پریده باشید. این عامل به علت دیدن خواب بد و کابوس باشد ، گاهی اوقات کابوس شبانه تنها یک خواب وحشتناک نیست بلکه تصاویر متناقض و مستقل همراه با واکنش‌ های عاطفی اندک از طرف بیننده خواب می باشد. این نوع کابوس ها را می ‌توان به عنوان یک اختلال خواب دانست زیرا شخص پس از بیدار شدن و داشتن یک واکنش حسی آزاردهنده دچار بی خوابی می شود که مهمترین عامل بروز آن می تواند تب ، بیماری یا حتی رژیم غذایی نا مناسب باشد. اینکه خواب ببینیم یک امر بسیار طبیعی است و اکثر افراد بیشتر از دو ساعت از شب را خواب می بینند. به طور معمول کابوس در زمان های ثانویه خواب یا خواب با حرکات سریع چشم اتفاق می افتد.

مقاله پیشنهادی : نشانه های اختلال در خواب و راه های درمان آن

نظریه محققان در رابطه با کابوس شبانه

برخی از پژوهشگران کابوس ها را رؤیاهای منفی و تکرار تهدیدها می دانند ، معنی این اصطلاح آن است که اکثر افراد تهدید های احتمالی را که در زندگی روزمره زیاد با آن مواجه می ‌شوند را در کابوس شبانه و در ذهن خود تکرار می کنند. برخی از محققان نیز بر این عقیده اند که این امکان وجود دارد که افراد زمانی که به خاطر کابوس دیدن از خواب بیدار می‌شوند محتوا و خواب خود را به خوبی به خاطر دارند.

گروهی دیگر بر این باورند که این خواب ها می تواند به علت اتفاقات ناگواری باشد که در طول روز برای افراد می ‌افتد و در ذهن خود کاوش می کند. به طور کلی یکی از علل این کابوس ها را می توان استرس دانست.

در میان افراد ، کودکان و نوجوانان بیش از سایرین در معرض اطلاع به این نوع کابوس هستند و شیوع آن در سنین بالاتر به مراتب کمتر خواهد بود. هم چنین حدود نیمی از افراد بالغ دیدن کابوس را در طول زندگی خود تجربه کرده اند.

اگر بخواهیم کمی علمی تر به این اختلال بپردازیم می توان گفت بدن حین خوابیدن مراحل مختلفی را از خواب سبک تا خواب عمیق را طی می کند. خواب عمیق یا REM از طریق سیگنال های PONS مغز ، در پایه مغز قرار می ‌گیرد اتفاق می ‌افتد. PONS در محلی است که سیگنال های خواب و سیگنال های قطع ارتباطات نخاعی از آن نشأت می گیرد به همین علت بدن حین خواب عمیق حرکت نمی کند و اگر pons این سیگنال ها را خاموش نکند این امکان وجود دارد که فرد رؤیای خود را از لحاظ جسمی نیز عملی کند. برای نمونه اگر حین شخص کابوس دیدن در حال دویدن باشد ممکن است واقعاً شروع به دویدن کند.

مقاله پیشنهادی : راه های مقابله با کم خوابی در محیط کار

نشانه های کابوس شبانه

نشانه های کابوس شبانه

نشانه ها و علائم کابوس شبانه توسط انجمن روانشناسی آمریکا به موارد زیر طبقه بندی شده است و شامل:

تکرار شدن خواب های طولانی ، پریشان کننده و خواب هایی که به خوبی در ذهن ما نمی ماند. زمینه این خواب ها عموماً با موضوع فرار از تهدید ها برای زنده ماندن ، داشتن امنیت و حفظ جسم و جان. این کابوس ها بیشتر در نیمه دوم قسمت اصلی خاص رخ می دهد.

هنگامی که از رویاهای پریشان کننده بیدار می شویم شخص به سرعت هوشیار می شود.

این نوع اختلال موجب پریشانی قابل توجه در حوزه‌های اجتماعی کاری یا دیگر زمینه ‌های مهم عملکردی می باشد.

نشانه های کابوس را نمی توان به علت اثرات فیزیولوژیکی یک ماده نظیر اعتیاد به مواد یا داروی مرتبط دانست.

داشتن همزمان اختلالات روانی پزشکی و دیدن خواب های پریشان کننده مرتبط با همین اختلالات می ‌باشد.

همانگونه که در بالا به آن اشاره نمودیم این کابوس ها بیشتر در کودکان و نوجوانان است و حتی نیمی از بزرگسالان نیز کابوس را در طول زندگی خود تجربه کردند. در این میان اختلال کابوس های شبانه در زنان بیشتر از مردان ممکن است رخ دهد.

در رابطه با درمان آن اگر در دوره های موقت رخ دهد احتیاجی به درمان ندارد. گاهی اوقات این کابوس ها ممکن است با اتفاقات نامطلوب و آسیب زا ، کمبود خواب یا خواب نامنظم ، خستگی ناشی از پروازهای طولانی و … بیشتر شود.

یک درصد از افراد بزرگسالی که کابوس های مکرر دارند دچار اختلال خواب می‌شوند و باید راهی برای درمان آن پیدا کنند. این افراد امکان دارد از نداشتن عملکرد مناسب در مدرسه ، محل کار یا در محیط خانه رنج ببرند.

پیشنهاد می شود مقاله علت و درمان خروپف در خواب نبز مطالعه کنید

دلایل و درمان کابوس های شبانه

دلایل و درمان کابوس های شبانه

طبق نتایج به دست آمده توسط انجمن روانشناسی آمریکا فهرستی زیر از علل درمان کابوس شبانه وجود دارد که شامل :

استفاده از مشروبات الکلی یا ترک آن

استفاده از دارو یا ترک دارو مثل قرص خواب

عوارض جانبی یک دارو یا درمان خاص

نامنظم شدن خواب و کمبود خواب ، بیماری ، تب و خستگی ناشی از پروازهای طولانی

خوردن غذا و خوابیدن بلافاصله

وجود اختلالات خواب مثل نارکولپسی یا اختلال اضطراب در خواب

درمان این نوع کابوس ها به صورت زیر می باشد :

کمک دوستان و نزدیکان به افرادی که دچار استرس مزمن هستند.

در میان گذاشتن احساسات خود با خانواده ، دوستان و یا یک فرد درمانگر جهت ارائه یک راهکار برای مقابله با وقایع و اتفاقات ناگوار.

در شرایط خواص امکان احتیاج به سلامت جسمی و توجه وجود دارد. در این شرایط ورزش منظم و تداوم در رعایت بهداشت خواب کافی مفید است. با انجام فعالیت‌های بدنی این امکان وجود دارد تا سریع تر بخوابید و از خواب عمیق تری لذت ببرید.

یاد گرفتن نکات مفید در زمینه آرامش درمانی جهت کاهش تنش عضلات و کم شدن استرس برای درمان کابوس های شبانه.

آرامبخش ها ، الکل ، کافئین و سایر محرک ها را به ویژه حین خواب کنار بگذارید.

به طور کلی این کابوس ها در بعضی موارد زود گذر است اما اگر بیش از یک هفته به طور مکرر این کابوس ها را می بینیم بهتر است با پزشک متخصص تماس گرفته زیرا امکان دارد احتیاج به بررسی سابقه پزشکی و معاینه بدنی داشته باشید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false