×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
علل مهم غذا نخوردن کودک

غذا نخوردن کودک به عنوان یکی از رفتارهای رایج در بسیاری از کودکان و دغدغه خیلی از پدر و مادر ها می باشد . این مسئله بیشتر وقت ها علت خاصی ندارد و به دلایل ساده همچون بی اشتهایی ، بی میلی ، بی ‌حوصلگی و گاهی اوقات بیماری های رایج کودکی شکل می گیرد . اما با این حال گاهی اوقات غذا نخوردن آنان علل جدی تری دارد ؛ مهم تر از آن اینکه والدین می ‌خواهند این موضوع به عنوان یک عادت همیشگی کودک تبدیل شود . برای دانستن اینکه چرا کودک غذا نمی خورد و همچنین تشویق او به داشتن رابطه سالم با غذا روش هایی را ارائه نموده ایم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید .

بد غذایی از دلایل مهم  غذا نخوردن کودک

اولین واکنشی که والدین به غذا نخوردن کودک نشان می ‌دهند این است که به او برچسب بد غذا بودن میزنند . باید بدانید که غذا نخوردن او علل احتمالی دیگری نیز علاوه بر بد غذایی دارد . دانستن تعریف درست بد غذایی نیز مهم است . در واقع فرد بد غذا کسی است که برخی از غذاها را نمی ‌خورد یا همواره غذاهای مشخصی را می خورد . در حالی که بقیه اعضای خانواده از خوردن انواع غذاها لذت می برند بد غذا ممکن است فست‌ فود ها نظیر ناگت مرغ ، ساندویچ و این قبیل غذاها را بخورد . در خیلی از موارد اجتناب آنها از خوردن برخی غذاها فراتر از علاقه شخصی می باشد  . علاوه بر علاقه به غذاهای اندک گاهی اوقات متوجه می شوید که کودکتان هنگام غذا خوردن حالت تهوع دارد یا برخی از غذاها را به اجبار می خورد . این وضعیت که در برخی از کودکان دیده می‌شود نشان دهنده این است که دلیل پس زدن غذا تنها دوست نداشتن یا بد غذایی او نیست بلکه ممکن است مشکل جدی تری داشته باشد  .

علل مهم غذا نخوردن کودک

بد غذایی از دلایل مهم  غذا نخوردن کودک

پیش زمینه ای در رابطه با این مشکلی که والدین با کودک خود دارند ارائه داده ایم . حال می خواهیم در رابطه با علل مهم غذا نخوردن کودک صحبت نماییم ؛ با ما همراه باشید  .

اختلال در پردازش حسی

همانگونه که به آن اشاره نمودیم نخوردن ‌غذا در کودکان ممکن است مسئله بسیار عادی باشد ، اما در برخی از موارد مشکلات کمیاب و جدی ترین وجود دارد . برخی از کودکان به علت اختلال پردازش حسی از غذا خوردن دوری می کنند . در واقع این اختلال حسی موجب می شود تا کودک به برخی از بافت ها یا به رنگ های غذایی حساس باشد . برخی از کودکان نیز به علت ساده تری همچون در دست گرفتن یا به دهان گذاشتن بخشی از غذاها چندش شان شده و از خوردن آن امتناع می ‌کنند . این مشکلات در کودکان متفاوت است . در صورتیکه با مراجعه کودک خود به پزشک متوجه مشکل شده اید برای رسیدن به راه حل های مناسب ابتدا باید کودکتان را به خوبی بشناسید و غذاهایی را به او دهید که برایش مناسب است . جالب است بدانید که غذا درمانی برای برخی از کودکان در این زمینه مفید است . این عامل به کودک کمک می ‌کند تا الگوها و رفتارهای غذایی بهتری داشته باشد . در واقع این نوع تراپی به کودکانی که مشکل خوردن و جویدن دارند یا اینکه نمیتوانند برخی از بافت های غذایی را بخورند کمک کرده و باقی مشکلات مربوط به غذا خوردن را نیز رفع می نماید .

مهارتهای حرکتی ، درد و مشکلات رفتاری از دیگر در دلایل غذا نخوردن کودک

امتناع از غذا در کودکان شاید به مهارتهای حرکتی در دهان یا به مکانیکِ خوردن ربط داشته باشد . اگر مشکل مربوط به مهارت های حرکتی باشد کودکان هنگام غذا خوردن سرفه کرده و ممکن است غذا در گلویشان گیر کند یا هنگامی که غذا را در دهان می گذارند دچار حالت تهوع شوند .‌ این مشکل امکان دارد موجب ایجاد اضطراب در هنگام غذا خوردن شود . در صورتی که مشکل کودک درمان نشود ممکن است به طور کلی از غذا خوردن دست بکشد و دچار تو سوء تغذیه شود ؛ در این مورد نیز غذا درمانی را پیشنهاد می‌کنیم .‌ غذا نخوردن کودک مشکلی نسبتاً جدی است و امکان دارد به این دلیل باشد که غذا خوردن برای کودک دردناک است . در کودک علائمی نظیر تب یا بیرون روی وجود دارد و احتمال این موضوع بیشتر می‌ شود . در این مواقع به جای آنکه از دست کودک خود عصبانی شوید از او سؤال کنید و تلاش کنید ریشه مشکل را پیدا کنید . برخی از مشکلاتی که احتمالاً غذا خوردن را دردناک می‌کنند عبارتند از گلو درد ، درد دندان ، رفلاکس معده و یا دندان درآوردن و دیگر مشکلات نظیر یبوست ، حساسیت غذایی ، نفخ و درد می تواند مصوب غذا نخوردن آنان باشد  .

مشکلات رفتاری نیز در این میان تأثیر زیادی دارد و گاه منتظر است کودکان به هیچ دلیلی لجباز شود . این لجبازی می تواند روش های مختلفی داشته باشد ؛ در صورتی که شما به تازگی تغییراتی در زندگی نظیر جابه‌ جایی یا از دست رفته را دادن یکی از عزیزان مواجه شده باشید موجب می شود که کودک تان به علت قرار گرفتن در موقعیت های استرس زا اشتهایش را از دست دهد . در چنین مواردی غذا نخوردن موقتی است و جای هیچ گونه نگرانی ندارد . در این مواقع با کودک خود صحبت کنید و به او اطمینان خاطر دهید ، اگر احساس می کنید امتناع از غذا خوردن کودک ریشه در لجبازی دارد هر وعده دست ‌کم یکی از غذاهایی را که می دانید بهتر از همه می‌خورد بگذارید و اگر غذایش را تا انتها نخورد به هیچ عنوان عصبی نشوید  . در واقع شما هرچه بیشتر اصرار کنید که کودک در خوردن غذا امتناع بیشتری می کند   .

راه کارهایی برای جلوگیری از غذا نخوردن کودک

راه کارهایی برای جلوگیری از غذا نخوردن کودک 

لوازم الکترونیکی نظیر تبلت ، گوشی و تماشای تلویزیون در هنگام غذا خوردن کودک را محدود می کند . شما این روش ها را برای ساکت و یا مشغول نگه داشتن کودک انجام می دهید اما بهتر است بدانید این دستگاه‌ های الکترونیکی و دیگر حواس پرتی ها را در غذا محدود می کند . برای امتناع از انجام این کار توسط کودک خودتان را الگوی خود قرار دهید و تلفن همراه تان را کنار بگذارید . محیطی آرام انتخاب کنید تا همه بتوانند از غذایشان لذت ببرند . صندلی مناسب برای کودک تان انتخاب کنید و در صورتی که قد کودک به میز نهارخوری نمی رسد برای راحت نشستن بر روی میز چیزی در زیر صندلیش بگذارید .

از دیگر راهکارهای مؤثر برای راحت غذا خوردن کودک این است که حجم غذای او را کمتر از بزرگسالان قرار دهید و زمانی که غذا زیادی برای او بکشد طبیعی است که نتواند آن را به طور کامل تمام کند . کودکان به خصوص کودکان کوچکتر در طول روز و هفته و ماه تغییر می‌کند و نتواند در سبد غذایی را به طور کامل میل نمایند .

خواب آلودگی از دیگر عواملی است که موجب می ‌شود که کودک کلافه شود و نتواند به راحتی بر روی بر سر سفره بنشیند.  زمان شام را به گونه ای تنظیم کنید که نزدیک ساعت خواب کودک نباشد . بهتر است وعده های غذایی فوراً قبل و بعد از انجام فعالیت های کودک نیز نباشد شاید مجبور باشید تعداد وعده های غذایی تان را بیشتر کنید تا برنامه زمانی همه اعضای خانواده همخوانی داشته باشد .

به کودکتان اجازه بدهید که در حین تهیه غذا به شما کمک نمایند .‌ در واقع به کودک خود این اجازه را می دهید غذا های جدید را انتخاب و امتحان نمایند . آنها را تشویق کنید و در برنامه ‌ریزی و خرید و آماده کردن غذا کمکتان کند . در صورتی که در تهیه و پخت غذا به شما کمک نمایند شاید تمایل بیشتری برای خوردن آن نیز داشته باشند .

سعی کنید سبک غذایی کودکتان را بشناسید تا بتوانید تشخیص دهید . در زمان های مختلف در طول شبانه روز به غذا کمتر یا بیشتر احتیاج دارد یا خیر .‌ به همین علت امکان دارد کودکتان تمایل به شام‌ خوردن نداشته باشد اما ناهار خود را به طور کامل بخورند .

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false