×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
رفتارهای نامتعارف و آسیب زا در تربیت فرزند

اکثر پدر مادر ها پس از آنکه صاحب فرزندی می شوند در تلاشند تا در حد توانشان بهترین والدین برای او باشند. اما همواره اینطور نیست و برخی از کارها پیش از آنکه مفید باشند کاملاً آسیب زا هستند. اکثر رفتارهای آسیب زا در تربیت فرزند امکان دارد ارادی نباشد. در این مطلب از پاکدشت نیوز قرار است در رابطه با احساسات و رفتار های آسیب زا صحبت کنیم تا از این طریق والدین با آشنایی با این موارد بتوانند چنین رفتاری را کنار گذاشته و با فرزندان خود به درستی رفتار کنند تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : نکات فرزند داری قبل از بارداری

عدم انجام امور آسیب زا در تربیت فرزند

برخی کارها هستند که والدین فکر می کنند با انجام آن برای فرزند خود به آنها کمک کردند اما در واقع نتیجه عکس عکس می دهد.

اولین موردی که بیشتر والدین انجام می دهند آن است که در تمامی کارهای فرزند خود به منظور کمک دخالت می‌ کنند. این دخالت گاهی باعث می شود تا بچه وابسته شود و فردی مستقل بار نیاید. برای نمونه اگر فرزند شما هی نوشیدن آب به یکباره آن را روی میز ریخت اجازه دهید که خودش آن را تمیز کند زیرا کودکان با آزمون و خطا می توانند مهارت های جدید یاد بگیرند. علاوه بر این از زمانی که این اجازه را به او می دهید تا به تنهایی کارها را انجام دهد نشان داده که به توانایی او اعتقاد دارید.

عدم انجام امور آسیب زا در تربیت فرزند

رفتار بعدی که برخی از مادران پس از بچه دار شدن آن را نادیده می گیرند بی‌ توجهی به همسر است. در واقع حتی با وجود فرزندان خود باید به آنان نشان دهید که ازدواج و همسرتان برای شما اولویت است و زمانی را که برای همسرتان وقت می گذرانید به بچه ها بگویید که نباید در این زمان مزاحمت آن ها شوند. به خاطر داشته باشید که کودکان شما نباید باعث کم شدن عشق و محبت بین شما و همسرتان شوند.

از دیگر رفتار آسیب زا در تربیت فرزند جر و بحث بر سر چیزهای کوچک با فرزندتان است ، برای نمونه اگر او دوست دارد که پیراهن آستین کوتاه و شلوار راحت بپوشد به او اجازه دهید که این کار را کند و سر چیزهای کوچک با او بحث نکنید. سعی کنید در موقعیت های بی ضرر کوچک با او موافقت کنید در صورت مخالفت بیشتر تصمیم تان را قبول خواهد کرد.

سعی کنید کودکان خود را مسئولیت پذیر بار بیایید و از نسپردن مسئولیت به او بپرهیزید زیرا این امر در آینده کودک بسیار آسیب زا خواهد بود. با سپردن مسئولیت ‌های کوچک روزمره فردی مسئولیت پذیری را تربیت کرده اید.

مقاله پیشنهادی : چگونه شخصیت شما بر شخصیت فرزندانتان تأثیر می گذارد ؟

رفتارهای نامتعارف و آسیب زا در تربیت فرزند

در ادامه موارد بالا حال میخوانیم در رابطه با برخی از رفتارهای نا متعارفی که والدین نسبت به کودکان خود انجام می‌دهند که به نوعی برای آنها آسیب زا می باشد. از دیگر رفتار های آسیب زا در تربیت فرزند می ‌توان به لوس کردن آنان اشاره نمود. بیشتر پدر مادر ها دوست دارند که فرزند خود همیشه شاد باشد این همواره ممکن نیست و می بایست گاهی اوقات با خواسته‌ های غیرمنطقی کودکان مخالفت کرد.

در رابطه با همه چیز به آنان بیاموزید که چگونه به دیگران کمک کنند و برای رسیدن به آنچه که می خواهند تلاش کنند. به طور کلی هیچ وقت بچه را لوس نکنید از دیگر رفتارهای والدین تلاش برای بودن فرزندان خود در کنارشان است بدان معنی که برخی از والدین هستند که نمی توانند هر روز ۷ و ۸ ساعت در کنار فرزند خود باشند و احساس گناه در این باره می می کنند. جالب است بدانید این فکر نه تنها اشتباه است بلکه مهم نیست ، از وقتی که در کنار فرزندتان هستید لذت ببرید اما اجازه دهید زمانی نیز تنها باشد و با همسالان خود بازی کنند و دوستای جدید پیدا نمایند.

مهمترین رفتارهای آسیب زا در تربیت فرزند

از دیگر رفتارهای نامتعارف عجله در تمامی کارها است وقتی که مداوم به کودک خود بگویید عجله کن ، زود باش به نظر می رسد که باید سرعت خود را کم کرد و دلیل این همه عجله را بفهمید.  عجول بودن همواره خوب نیست و از طرف دیگر زیادی عجله کردن نشانه ضعف مدیریت زمان است. بی نظمی از دیگر دلایل برای این مسئله است است به جای این کار اعضای خانواده باید طوری برنامه ‌ریزی کنند که به تمام امور خود برسند.

به هیچ عنوان رفتارهای بد کودک خود را نادیده نگیرید وقتی که فرزندتان به شما بی احترامی میکند یا با خواهر و برادر خود دعوا می کند آسان ترین کار این است که مداخله نکرده و رفتارهای او را نادیده بگیرید. این روش تربیتی که شما مداخله نکنید و رفتارهای او را نادیده بگیرید همیشه فایده ندارد و کودک برای آن که درست رفتار کردن را یاد بگیرد به راهنمایی شما نیاز دارد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false