×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تمرین قدردانی برای کم کردن اضطراب

امروزه به دلیل دغدغه هایی از لحاظ روانی ، مالی ، مسئولیتی و … اضطراب و استرس ناشی از این عوامل همواره در افراد بسیار است. روانشناسان موارد زیادی را برای کاهش استرس و همچنین کم کردن اضطراب در مقابل شرایط مختلف ارائه داده‌اند که به صورت مقالات جامع و مفید در اختیار خوانندگان و افرادی که در هر شرایطی اضطراب و استرس شان زیاد است قرار می ‌گیرد. در واقع کاهش اضطراب با عادات بسیار ساده قابل حل می باشد و برای رفع آن احتیاج به انجام امور پیچیده نیستو. در این مقاله روانشناسی می‌خواهیم در رابطه با مهمترین عادات جهت کاهش اضطراب صحبت نماییم ، امیدواریم برای تان مفید واقع شود با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

تمرین قدردانی برای کم کردن اضطراب

اگر مضطرب و نگران باشید دیدگاه تان نیز عوض می شود ، در واقع تمامی افکارتان آشفته شده و دیگر پیامدهای بالقوه را نادیده میگیرید. در این شرایط معمولاً افراد به بدترین نتیجه ممکن فکر می ‌کنند در صورتی که احتمال رخ دادن آن کم باشد.

تشکر و قدردانی کردن علاوه بر کم کردن اضطراب دیدگاه ما را اصلاح می کند. حق شناسی این نیست که شما فکر کنید که دنیا خوش و خرم است و هیچ اتفاق ناگواری نمی ‌افتد بلکه افکار مضطرب کننده ذهنتان را متعادل می سازد. به عقیده  برخی روانشناسان آن اضطراب شبیه این است که تمامی حواس مان را روی شاخه های کج یک درخت باشد و نگران این باشیم که شاخه ها هر لحظه سقوط کند. اما قدردانی بدان معناست که حواسمان به جنگل زیبایی که در آن هستیم باشد.

شما باید هر شب بابت نعمت های زندگیتان سپاسگزار باشید و اهمیت ندهید که زندگی تا چه حد پر دغدغه است و با خود بگویید همواره چیزی هست که من می توانم به خاطرش سپاسگزار باشم ؛ فرزندانم ، سلامتی ،  خانواده ، ازدواجم ، داشتن اسقفی بالای سرم یا حتی همین زنده بودن و نفس کشیدن. شما باید بر روی یکی از این چیزها تمرکز کنید و برای چند دقیقه بابتش از خدا قدردانی نمایید.

مقاله پیشنهادی : دلیل اضطراب زنان و نحوه کنترل آن

خواب سالم برای کم کردن اضطراب

خواب سالم برای کم کردن اضطراب

در واقع همان قدر که بدنمان به غذا و آب برای زنده ماندن احتیاج دارد در صورت عدم استراحت و نداشتن خواب کافی ممکن است دچار بیماری های مختلف شویم و در مواجهه با شرایط سخت استرس و اضطراب ما از حالت طبیعی بیشتر باشد. در واقع میان خواب و اضطراب یک رابطه مستقیم وجود دارد و اگر اضطراب داشته باشیم ممکن است خواب راحتی نکنیم و بی خوابی می تواند با تشدید کردن علائم اختلالات اضطراب از خوب شدن مان جلوگیری کند.

برای کم کردن اضطراب شما باید برنامه ریزی کنید و طبق آن به رختخواب بروید. باید یک زمان معین برای خواب قرار دهید و یک زمان معین بیدار شوید ، از مصرف الکل ، کافئین یا وعده‌های غذایی سنگین در آخرشب بپرهیزید و حداقل نیم ساعت قبل از خواب تلویزیون و موبایل خود را کنار بگذارید.

در واقع با نداشتن همین خواب کافی علائم اضطراب ناشی از فعالیت‌های روزمره تان اختلال ایجاد می‌ کند و به جسم تان نیز آسیب میزند. اگر با این عادات حالتان خوب نشد و رو به وخامت رفت حتماً با یک روانشناس و پزشک مشاوره نمایید تا راهکاری را از این بابت برایتان ارائه و تجویز نماید.

مقاله پیشنهادی : تأثیر مجازی شدن مدارس در اضطراب کودکان و نوجوانان

کم کردن اضطراب با ورزش

تحقیقات در این زمینه نشان دهنده این است که علائم اضطراب با ورزش کردن کم می شود. به این معنا که از طریق تعدادی از مکانیزم ها با ورزش واکنش استرسی از راه محور هیپوتالاموس-هیپوفیز آدرنال تنظیم می شود. هم چنین اثرات قوی بر روی هیپوکامپ مغز استرس را کم می ‌کند. از لحاظ روانشناسی ورزش با افزایش اعتماد به نفس اضطراب را کم می کند چرا که ورزش بدن انسان را تضمین کرده و راه رسیدن به اهداف را هموار می سازد. تفاوتی ندارد که تا چه حد آمادگی جسمانی دارید زیرا همواره می توانید به یک هدفی برسید حالا این ورزش می تواند شنا کردن باشد ، بلند کردن یک چیز سنگین و یا ۵ دقیقه قدم زدن باشد. در واقع تقویت سطح آمادگی تان موجب تقویت جسم و روح می گردد. به خاطر داشته باشید که ورزش در دیگر جنبه های زندگی تان نیز اثر مثبت خواهد داشت.

کم کردن اضطراب با ورزش

همچنین ورزش به شما می آموزد تا در لحظه زندگی کنید و معنی ورزش عدم توجه به حال حاضر می باشد. وقتی که نگران هستید یا در رابطه با آینده تان می اندیشید و یا نگران اتفاقات گذشته می باشید وقتی ورزش می کنید تمرکزمان را تنها روی ورزشی که می کنیم می گذاریم ، در صورتی که حواستان پرت شود نمی ‌توانید درست ورزش کنید.

برای بهره گیری از ورزش روتینی را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید. به خاطر داشته باشید که هر ورزشی هم کنید بهتر از آن است که هیچ ورزشی نکنید. حتی قدم زدن بر روی تردمیل یا پیاده روی در محل تان بهتر از ورزش نکردن می باشد. با مشخص کردن اهداف واقع گرایانه برای خودتان باید کاری کنید تا برای ورزش تان زمان بگذارید و از این به کم کردن اضطراب خود کمک کنید.

نوشتن خاطرات برای کاهش اضطراب

با خاطره نویسی می توانید از افکار تحریک ‌کننده ذهنتان را شناسایی و تحلیل کنید. اکثر ما حس می کنیم که اضطراب به یکباره به سراغمان می آید و با پذیرفتن این افکار با خود نمی گوییم که شدت این اضطراب نتیجه چیز دیگری باشد. در واقع با نوشتن افکارتان بر روی کاغذ می توانید استرس تان را کم کنید و با کاهش اضطراب افکار بد تان را که روی کاغذ نوشته اید مچاله و دور بندازید ، آن گاه بیشتر شان از ذهن تان بیرون خواهد رفت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false