×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
مهمترین عوامل تأثیر اینترنت بر روی مغز - تصویر شاخص

آیا آنلاین بودن واقعاً شما را افسرده می کند ؟ مطرح کردن این نظریه که از زمان دسترس بودن اینترنت به صورت عمومی ، اشخاص به طور جدی و از لحاظ بالینی دچار افسردگی شده اند . این نظریه به عنوان یک ادعای بدون اثبات نخواهد بود ؛ تاکنون نظرسنجی های بسیاری از افراد مختلفی که از اینترنت استفاده کرده‌اند و آنانی که به اینترنت اعتیاد دارند صورت گرفت و طبق نتایج به دست آمده رابطه مثبتی بین ساده استفاده از اینترنت و احساس غم ، انزوا و گوشه گیری در افراد وجود دارد . بعضی منتقدان اعتقاد دارند که تأثیر اینترنت بر روی مغز حین استفاده زیاد از آن فرد را به افسردگی شدید دچار می نماید . در رابطه با این مسئله و عوامل تأثیرگذاری آن در ادامه اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار خواهیم داد ؛ با ما همراه باشید  .

مطالب مرتبط : آسیب های روانی اینترنت

تأثیر اینترنت بر روی مغز طریق شبکه های اجتماعی

تأثیر اینترنت بر روی مغز طریق شبکه های اجتماعی

هنگامی که به صورت مجازی و با نوشتن و بی کلام با دیگران ارتباط برقرار می کنید . قادر نخواهید بود که صداقت یا عدم صداقت طرف مقابل را تشخیص دهیم . برحسب برداشت خودتان صحبت‌ های وی را تفسیر و برداشت تان کاملاً به حالت روحی تان بستگی دارد به همین علت پذیرش یک عبارت مبهم نظیر نه ممنوع بعد از یک محاوره ناخوشایند راحت تر از عبارات کنایه آمیز و ظاهر مودبانه است و یک امتناع مودبانه تلقی خواهد شد . طبق تحقیقات به عمل آمده اگر شما خود را وقف دوستان مجازی در اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی کرده باشید میزان استرس تان افزایش پیدا خواهد کرد . در واقع هر چه در این فضا دوستانه بیشتری داشته باشید بیشتر تلاش می کنید که وجه خوب و مثبتی از خود به آنان نشان دهید . در صورتی که در زندگی واقعی با مشکلات مواجه خواهید شد این ویژگی به آن علت است که استرسی که جهت حفظ دوستان مجازی تان دارید از برقراری ارتباط در دنیای واقعی با افراد جلوگیری خواهد نمود. بیان موارد بالا یکی از عوامل تأثیر اینترنت بر روی مغز به حساب می آید که در صورت عدم کنترل آن باعث می‌شود رفته ‌رفته شما فردی منزوی و تنها شوید  .

مطالب بیشتر : مزایای ورزش پیاده روی و تأثیرات آن بر مغز

کم شدن تمرکز و حواس پرتی عاملی در تأثیر اینترنت بر روی مغز

از آن جا که اینترنت بر روی بستر رایانه ها ایجاد شده است و به اشخاص این امکان را می دهد تا به آسانی از موضوعی به موضوع دیگر و از کاری به کار دیگر می پردازند و به طور متوسط هر دو درب یکبار این کار را تکرار می نمایند . در این میان شما هرگز قادر به استفاده از ویژگی چند کاره بودن که اینترنت به ما می ‌دهد نخواهید شد و به دلیل وقفه و شروع مجدد دائمی امور دچار رکود و افسردگی می شویم . با توجه به پاک شدن وقایع در اینترنت مغز سعی می‌ کند تا با ایجاد یک حافظه چند کاره هر چیزی را که رخ داده در خود حفظ کند . در واقع این عامل تأثیر اینترنت بر روی مغز بسیار مخرب می باشد به گونه ای که افراد نمی توانند حواس خود را جمع کند و توانایی کار کردن و حل مسئله در آنان کم خواهد شد . طبق تحقیقات به دست آمده پس از مدتی توانایی بازیابی خاطرات در ذهن و به همراه آن میزان هوش محاسباتی تحلیل می رود و هرچه از این شاخه به آن شاخه پریدن شما در اینترنت بالا رود این خطر هم بیشتر است و اگر در سنین پایین چنین عاداتی پیدا کنیم به اختلال حواس دچار خواهید شد که با آن سایر مشکلات رفتاری نیز ایجاد خواهد شد .

بیشتر بخوانید : چگونه یک ذهن آماده داشته باشیم ؟

تأثیر مرورگر پرطرفدار گوگل در اینترنت بر روی مغز

تأثیر مرورگر پرطرفدار گوگل در اینترنت بر روی مغز

زمانی که شما چیزی را یاد میگیرید آن مورد در ذهنتان نمی ماند بلکه تنها نگاشتی روی اعصاب از مسیر حرکت و فعالیت های انتزاعی در لحظه اتفاق می افتد . به همین علت بازیابی اطلاعات در واقع فراخوانی یک مجموعه کدگذاری شده در ذهن است که همراه با جزئیاتی که هر لحظه به آن افزوده می شود . هنگامی که شما از حافظه تان استفاده نکنید تأثیر اینترنت بر روی مغز در این مورد به گونه ای است که اطلاعات و داده ها بیهوده و بی مصرف پاک می شود . در واقع این یک مکانیزم طبیعی است که مغز و اعصاب فضای خود را جهت ورود به اطلاعات جدید آزاد می کند . در صورتی که شما به جای مغزتان از مرورگر گوگل استفاده کنید مغز تمبل شده و تمایل دارد به جای بازیابی اطلاعات ، وقایع و اتفاقات روزمره را در جایی آرشیو کند . به همین علت مغز نمی تواند خاطرات را به صورت عدد بازیابی کند و تا هنگامی که از گوگل استفاده می‌کنید نمی‌ توانید فضایی را در مغزتان جهت حفظ اطلاعات اختصاص دهید زیرا به این عادت کرده‌اید که گوگل را جایگزین حافظه تان نمایید  .

بیشتر بدانید : ازدواج اینترنتی جایگزین ازدواج سنتی

انزوا و در خودماندگی از دیگر عوامل تأثیر اینترنت بر روی مغز

وقتی که از اینترنت به عنوان مغزتان بهره می گیرید به جایی می ‌رسد که موجب می شود به صورت دائمی از آن استفاده کنید تا آرامش خاطر پیدا نمایید که این امواج به استفاده کمتر از مغزتان و وابستگی بیشتر به اینترنت می شود . هنگامی که تأثیر اینترنت بر روی مغز به همراه افسردگی ظاهر می شود بخش سفید مغز مربوط به چند کاره بودن است که کم کم تحلیل می ‌شود به همین علت بسیاری از سایت‌ های رسانه ‌ای هشدارهای زیادی جهت بازگشت کاربران به زندگی واقعی را می دهد .

در این میان افرادی که به بازیهای ویدیویی علاقه دارند این پیشروی در مرحله بازی ، چشمک زدن تصاویر ، صداهایی که پخش می شود و بالا رفتن اعداد مرحله بازی لذت برده و شوق این را دارند تا باز هم آن را تکرار کنند بدون آنکه از خود اختیاری داشته باشد اگر این حالات برای شما نیز وجود دارد بهتر است بدانید که چه عوارضی در انتظار شماست و حتماً از عواقب آن مطلع شوید .

انزوا و در خودماندگی از دیگر عوامل تأثیر اینترنت بر روی مغز

کلام آخر

با فراگیر شدن اینترنت در جوامع امروزی حتی اگر علاقه به استفاده از اینترنت نداشته باشید یا از برنامه‌های نظارتی بترسید و یا از تأثیر اینترنت بر روی مغز و اثرات منفی آن جلوگیری کنید باز هم ناچاراً به آن نیاز خواهید داشت . به طور واضح تر تمامی اشخاص امروزه گوشی های هوشمند دارند و بسیاری از کاسبان و شرکت ها برای ارائه خدمات و کالاهای خود به صورت اینترنتی پیشروی کردند . در واقع اینترنت حالا به عنوان یک پیش نیاز برای زندگی امروزی به حساب می آید که استفاده از تکنولوژی های قدیمی و سنتی دیگر چندان مناسب به نظر نمی ‌رسد . لزومی ندارد که شما از اینترنت هراس داشته باشید شما احتمالاً معتاد به اینترنت نیستید و اگر فکر می کنید که ممکن است به آن اعتیاد پیدا کنید می توانید در این باره تست‌ هایی را انجام دهید . در واقع تمامی تکنولوژی ‌های جدید پتانسیل خطرناک بودن را دارند اما این به آن معنا نیست که امکان استفاده درست از آن وجود ندارد مانند هر چیز دیگری در این دنیا باید در مورد همه چیز از اعتدال و میانه روی را رعایت نمایید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false