×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
مهم ترین نشانه های هوش هیجانی پایین

طبق تحقیقات و مطالعات به عمل آمده هوش هیجانی عامل اصلی برتری افراد موفق و مشهور نسبت به دیگر افراد جامعه می ‌باشد . ارتباطی که بین این هوش و موفقیت وجود دارد یک ارتباط قوی و مستقیم است به گونه ای که ۹۰ درصد افراد موفق از هوش بالایی برخوردار می باشند . هوش هیجانی در اکثر انسان ها وجود دارد اما آشکار نیست ؛ روش شما در مدیریت رفتارو نحوه برخوردشان با شرایط پیچیده اجتماعی و تصمیم ‌هایی شخصی شما در حصول نتیجه دلخواه تان از هوش هیجانی شما تاثیر می گیرد . در این مقاله با استفاده از یک تست شما می‌توانید بفهمید از هوش هیجانی پایین یا بالایی برخوردار هستید یا خیر ؛ با ما همراه باشید .

مطالب مرتبط : هوش هیجانی ( EQ )

میزان عصبانیت افراد نشانه ای از هوش هیجانی پایین

میزان عصبانیت افراد نشانه ای از هوش هیجانی پایین

داشتن هوش هیجانی به معنی همیشه خوب و مهربان بودن نیست . هوش هیجانی یعنی آنکه بتوانید به منظور دستیابی به بهترین نتیجه مدیریت احساسات خود را دست کم بگیرید . گاهی شما باید به طرف مقابل خود نشان دهید که نگران ، غمگین و عاشقانه هستید این که دائماً احساس واقعی خود را زیر نقابی از خوشحالی و خونسردی پنهان نمایید به هیچ عنوان صحیح و تأثیرگذار نیست . یکی از عادات افرادی با هوش هیجانی بالا این است که احساسات منفی و مثبت خود را در شرایط مختلف نشان می دهد . در صورتی که افراد با هوش هیجانی پایین این نوع احساسات را حدالامکان پنهان می نمایند .

در صورتیکه احساسات خود را پنهان کنید این احساسات به صورت تنش ، استرس و نگرانی نمایان می شود . سرکوب احساسات موجب خستگی روانی و جسمی تان خواهد شد . افزایش مهارت‌های هوش هیجانی به شما در کنترل اضطراب کمک خواهد نمود و یاری تان می ‌کند تا پیش از وخیم شدن شرایط آن را ببینید و با آن مقابله نمایید .

اشخاصی که از مهارت‌های هوش هیجانی خود استفاده نمی‌کند برای مدیریت احساسات خود به روشهای دیگر و در برخی موارد رفتارهای پرخطری روی خواهند آورد . احتمال استرس ، افسردگی ، اعتیاد و تمایل به خودکشی در این افراد دو برابر دیگر افراد خواهد بود .

بیشتر بخوانید : ضریب هوشی IQ

عدم دفاع از خود نشانه هوش هیجانی پایین

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند در عین اینکه با دیگران خوب و صمیمانه برخورد می‌ کنند اجازه نمی‌ دهند که دیگران از این برخوردها سوء استفاده نمایند و مرزهای مشخصی در ارتباط خود با سایر افراد دارند . این گونه طرز رفتار تاکتیک بسیار مناسبی است که مانع بسیاری از کشمکش ها خواهد شد .

همه افراد احساس دارند و در شرایط های مختلف احساس های متفاوتی را تجربه می ‌کنند اما درصد بسیار اندک از آنها می توانند احساسات خود را به طور دقیق بیان و توصیف می نمایند . مطالعات نشان می‌ دهد که تنها ۳۶ درصد افراد می توانند احساسات خود را به طور کامل و دقیق بیان نمایند . عدم توانایی در توصیف احساساتی که کلماتی رایج برای توصیف آن ها وجود ندارد ممکن است باعث سوء تفاهم ها و در نتیجه انتخاب های غیرمنطقی و رفتارهای زیان بار باشد . افراد با هوش هیجانی بالا نسبت به برخوردی با هوش هیجانی پایین احساسات خود را به خوبی نشان می دهند و توانایی مدیریت ابراز و بیان احساسات خود را نیز دارند . در صورتی که یک فرد با هوش هیجانی معمولی از عبارت خوب نیستم برای توصیف احساسات خود استفاده می کند افرادی با هوش هیجانی بیشتر به طور دقیق مشخص می کنند منظورشان از حال بد ، نومیدی و استرس یا ضعف است . به طور کلی هر چه کلماتی که برای توصیف حالت تان استفاده می کنید دقیق تر باشد آگاهی شما از وضعیت روحی و درونی تان بیشتر و قدرت مدیریت آن احساس در شما بالاتر خواهد بود .

مطالب مفید : چگونه یک ذهن آماده داشته باشیم ؟

قضاوت زود هنگام و نگرانی از دیگر نشانه های هوش هیجانی پایین

قضاوت زود هنگام و نگرانی از دیگر نشانه های هوش هیجانی پایین

یکی از نشانه های هوش هیجانی پایین در میان اشخاص این است که آنها خیلی سریع نظر می دهند و با تعصب روی نظر خود پا فشاری می نمایند . یعنی هر دستاویزی برای دفاع از نظر خود و سرکوب نظرات مخالف با نظر خود استفاده می نمایند . این اشخاص برای دفاع از نظر خود به صورت زننده و افراطی بحث و جدل می نمایند .در واقع این چنین رفتاری یک رفتار پرخطر برای رهبر گروه به حساب می‌آید چرا که نظرات لحظه‌ای و بدون پشتوانه آنها می تواند استراتژی طولانی مدت یک تیم را رقم بزند . اشخاصی که هوش هیجانی بالایی دارند روی ایده های اولیه تمرکز می‌ کند چرا که می دانند عکس ‌العمل ‌های اولیه از احساسات سرچشمه می گیرد . این اشخاص در افکار اولیه خود را در طول زمان توسعه می دهند و عواقب احتمالی آن را در نظر می ‌گیرند و نظر خود را به موثرترین شکل ممکن با مخاطبان در میان می‌گذارد و به نظرات دیگران در رابطه با ایده خود توجه می کنند .

در این میان احساسات منفی که از نگرانی ناشی می شود دقیقاً ناشی از عکس العمل بدن شما به اضطراب و استرس حتی تفکر در رابطه برخی اتفاقات بدن شما را باید حالت روانی جنگ یا گریز می کند و شما را وادار به انتخاب یکی از این دو حالت خواهد کرد . ایستادگی و مبارزه یا فرار از موقعیت مشکل . این عکس العمل در لحظه مواجهه با مشکل ضروری و بسیار است اما نگرانی در رابطه با مشکلات گذاشته برای روان و جسم شما زیان آور است .

بیشتر بدانبد : ابزارهای مهم جهت تقویت حافظه

از دیگر نشانه‌ های هوش هیجانی پایین

چند نشانه دیگری در افرادی با هوش هیجانی پایین شامل موارد زیر می باشد :

اینگونه افراد اکثر اوقات حس می ‌کنند که دیگران منظورشان را بعد متوجه می شوند

یکی از نشانه های هوش هیجانی کم این است که نمی توانید حدس بزنید از طرف دیگران چگونه به نظر می رسید . این افراد احساس می‌کنند چون نمی‌توانند منظور خود را به خوبی به دیگران منتقل کند منظورشان درست برداشت نمی شود . در صورتی که افرادی با هوش هیجانی بالا می‌ دانند که تمام صحبت‌های آنان برای دیگران قابل درک نیست بنابراین هنگامی که احساس می کنند منظورشان درست به مخاطب منتقل نشده بیان خود را طوری مطرح می ‌کنند که مفهوم صحبتشان برای مخاطب قابل درک باشد .

اینگونه افراد محرک های انگیزشی خود را را نمی شناسند

همه انسان ها جهت حرکت رو به جلو و پیشرفت انگیزه ها و محرک هایی دارد اشخاصی با هوش هیجانی بالا در مورد عوامل انگیزشی خود مطالعه و تحقیق می کنند و به کمک این علم بهترین موقعیت ها و انسان ها را به عنوان محرک خود انتخاب می ‌کنند .

افرادی زود رنج هست

در صورتی که درک درستی از شخصیت خودتان داشته باشید و خودتان را خوب بشناسید دیگران به این آسانی ها نمی توانند شما را برنجاند . اشخاص با هوش هیجانی بالا اعتماد به نفس دارد و انتقاد پذیرند و همین ویژگی موجب می ‌شود که این افراد زود رنج نباشد . این افراد از شوخی با دیگران ناراحت نمی ‌شوند و شاید گاهی خودشان هم به خودشان بخندند چرا که مرز میان شوخی و تمسخر و تخریب شخصیت را تشخیص می دهند ‌ .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false