×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
مهمترین چالش ‌های دورکاری در کار - تصویر شاخص

امروزه به علت شیوع ویروس کرونا اکثر شرکت ها از کارکنان خود خواسته اند که به صورت دورکاری فعالیت‌های شرکت را انجام دهند . شاید دورکاری برای برخی از افراد چیز تازه ای نباشد اما سیاست های مقابله با شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورها موجب شده است تا تعداد زیادی از کارمندان و مدیران آن برای اولین بار میز کار و دفتر شان را رها کرده و در خانه به امور رسیدگی نمایند . در این مقاله قصد داریم شما را با چالش های دورکاری و مشکلاتی که مدیران و کارمندان دور کار با آن مواجه هستند آشنا نماید و در این باره پیشنهادهایی را نیز مطرح کنیم ، همراه ما باشید .

بیشتر بدانید : ویژگی های یک رزومه کاری خوب

رایج ترین چالش های دورکاری

مدیران در ابتدا باید عواملی را که موجب ایجاد دشواری در دور کاری می شود را به خوبی بررسی نمایند . در غیر این صورت کارمندان و کارکنان شرکت که پیش از این بازدهی کاری بالایی داشتند در این زمان به علت عدم برنامه ریزی و آموزش مناسب افت کاری داشته و عملکرد کاری شان پایین میاید . از چالش های دورکاری می توان به موارد زیر اشاره نمود :

عدم نظارت متقابل

دورکاری موجب شده مدیران و کارکنان اغلب نگران عدم نظارت متقابل یا نبود نظارت رودررو باشند . سرپرستان و ناظران اغلب نگران این هستند که کارمندان خود به اندازه کافی کار نکنند یا عملکرد و کارایی آنان نسبت به انجام اموری که هر روز انجام دادند کاهش پیدا کند . ناگفته نماند که در برخی مشاغل عکس آن ثابت شده است . از طرف دیگر بسیاری از کارمندان با کاهش دسترسی به منابع و ارتباطات مدیریتی از این وضعیت شاکی هستند . در برخی موارد نیز کارمندان احساس می کنند که مدیران دورکار نیازهای آنان را درک نمی کند و در نتیجه نمی توانند در انجام امور به آنها کمک کرده یا از آنان پشتیبانی کنند .

عدم دسترسی به اطلاعات

کارمندانی که به تازگی به دور کاری مشغول شده اند معمولاً از زمان اضافی که برای جابجایی و تداوم تبادل اطلاعات میان همکارانشان داشته اند شگفت زده می شوند . حتی جواب دادن به سوالاتی که که بسیار ساده می آید می تواند برای کارمندی که در خانه کار می کند تبدیل به یک مانع بزرگ گردد .

این امر می تواند حتی از حوزه کاری هم بالاتر رفته و تبدیل به یک چالش میان فردی در بین همکاران دور کار شود . طبق تحقیقات انجام شده نبود دانش و آگاهی مشترک میان کارمندان دورکار موجب شده تا در شرایط دشوار کمتر به هم اعتماد کنند . در اینجا یک مثال می زنیم ؛ اگر همکاران تان در محیط کاری شرایط دشوار را پشت سر می گذارند در چنین وضعیتی اگر پیام یا ایمیلی با لحن تند دریافت نمایید آنرا به حساب استرس می گذارید . اما در دوره دورکاری اگر چنین پیام یا ایمیلی را از همکار دور کارتان دریافت کنید به احتمال زیاد ناراحت خواهید شد یا دست کم به این فکر می ‌کنید که همکارتان به صورت غیر حرفه ای عمل کرده زیرا موقعیت فعلی او را در این دوره نمی توانید درک کنید .

بیشتر بخوانید : کار درمانی

دیگر امور رایج در چالش های دورکاری

منزوی شدن در اجتماع

از رایج ترین شکایت هایی که کارمندان دور کار در این دوره دارند تنهایی و عدم روابط اجتماعی در کار است . تصور می شود که اشخاص برون ‌گرا به ویژه اشخاصی که با افرادی خارج از محیط کار رابطه زیادی داشته باشند در طول مدت کوتاهی بیشتر از این موقعیت رنج می برند . با اینحال انزوای اجتماعی و منزوی شدن از محیط اجتماعی در طولانی مدت بر روی همه کارمندان تأثیر گذاشته و موجب می شود احساس تعلق کمتری به سازمان شان داشته باشند و گاهی اوقات نیز ممکن است به ترک  کار سوق پیدا نمایند .

حواس پرتی در منزل

حواس پرتی در منزل از چالش های دورکاری

برخی اوقات در تصاویری که از کارمندان دور کار می‌شود آن ها را در حالی می بینیم که فرزندان خود را بغل کرده و مشغول تایپ با لپ تاپ می باشد یا بر روی مبل یا کف اتاق لم داده اند .  در واقع این ها تصاویر خیلی بدی از کار مفید مجازی و دور کاری به حساب می آید . به سبب این امر مدیران قبل از اینکه به کارمندان خود اجازه دورکاری دهند باید اطمینان یابند که سیستم منظم و امکانات کافی برای انجام کار در منزل را داشته باشد . اما اگر این تصمیم به صورت ناگهانی و بدون هیچگونه برنامه ریز‌ی رخ دهد احتمال این وجود دارد که کارمندان درگیر محل کار نا مناسب یا مشکلات نگهداری از فرزندانشان نیز بشوند . حتی در شرایط معمول نیاز های خانه و خانواده ممکن است بر دورکاری تأثیر بگذارد و از بدترین چالش های دورکاری برای کارمندان به حساب آید . مدیران این انتظار را باید داشته باشند که در شرایط غیر معمول مانند شرایط کنونی وجود این مشکلات افزایش پیدا می ‌کند .

اقدامات مدیران جهت کنترل موقعیت در چالش های دورکاری

چالش های دورکاری در این دوره می تواند زیاد باشد اما مدیران می توانند با چند کار ساده و کم هزینه این انتقال را راحت تر کنند اقداماتی که در اینگونه موقعیت‌ها به وجود می آید به شرح زیر است  :

کنترل کامل و سازمان یافته روزانه

کنترل کامل و سازمان یافته روزانه در چالش های دورکاری

در دوره دور کاری مدیران موفق با تماس های روزانه با کارمندان شان ارتباط برقرار می ‌کنند . در صورتی که کارمندان شرکت مستقل از یکدیگر کارهای خود را انجام دهند این تماس ها می تواند به شکل مجموعه ای از تماس های فردی باشد . اما با وجود کار گروهی تماس ها به صورت گروهی باید برقرار شود . نکته مهمی که در این شرایط وجود دارد این است که تماس ها منظم و قابل پیش بینی باشد . شبکه‌های اجتماعی گروهی یا تالارهای گفتگوی موجود باشد که کارمندان بتوانند در صورت وجود مشکل به راحتی با مدیران خود گفتگو نمایند .

فراهم کردن اولویت‌ های فناوری ارتباطات

در این شرایط ایمیل به تنهایی کافی نیست ؛ کار در این شرایط نیاز به یک تکنولوژی پیشرفته تری نظیر ویدیو کنفرانس دارد که ارتباط رو در رو برای آنها فراهم شود . برای گروه های کوچکتر ویدیو کنفرانس نیز مزیت هایی به همراه دارد که این مزیت ها شامل : افزایش دانش مشترک میان کارکنان آن و موجب بهبود حس انزوای اجتماعی میان تیم ها می ‌شود ، همچنین ویدیو کنفرانس به خصوص برای مکالمات حساس و پیچیده مفید است زیرا شخصی تر از ارتباطات نوشتاری یا صوتی می باشد .

به کارگیری دیگر ابزارهای پیام‌های شخصی بر پایه موبایل نظیر microsoft ، zoom ، slack  و … می توانند برای مکالمات غیر رسمی و ساده تر از این برنامه ها استفاده کنند .

در صورتی که شرکت تان ابزارهای فناوری های لازم را در اختیار ندارد روش های ارزان دیگری نیز وجود دارد که این ابزار خاص به صورت موقتی می تواند در اختیار تیم قرار می گیرد . جهت از استفاده از هر کدام از ابزارهای ذکر شده حتماً از متخصصان کامپیوتر یا افرادی که در سازمان تان در این زمینه اطلاعات کافی دارند مشاوره بگیرید  .

 

با کلیک بر روی لینک با دلایل بی حوصلگی در محیط کار و راه هایی برای رفع آن آشنا شوید

اعمال قوانین ارتباطی

هنگامی که مدیران قوانینی را جهت ابزارهای ارتباطی و زمان و میزان برقراری ارتباط تعیین کنند دورکاری مفید می شود . به طور مثال از ویدیو کنفرانس سانس جهت کنترل روزانه و ارسال و دریافت پیام های فوری برای کار ها استفاده کنیم  .همچنین می توانید بهترین روش و بهترین زمان را که کاربران در طول روز می تواند به شما دسترسی داشته باشد به آنها اعلام کنید . مثلاً بگویید برای مکالمات تلفنی یا تصویری عصرها زمان مناسبی است اما اگر در طول روز نیز کار فوری داشتید حتماً پیام بگذارید در اینجا باید مراقب ارتباطات میان اعضای تیم باشید تا مطمئن شوید اطلاعات سریع و به خوبی رد و بدل می شود .

حمایت و تشویق

مدیران باید استرس کارمندان دورکار به ویژه آن دسته از کارمندانی که بدون برنامه ‌ریزی قبلی مجبور به دورکاری می‌شوند را بخوبی درک کند ؛ به گونه‌ای که به اضطراب و نگرانی کارمندان خود گوش دهند و با آنها همدردی کنند . در صورتی که در اطراف خود کارمندانی را می شناسید که به تازگی دورکار شده ‌اند و با چالش های دور کاری مواجه هستند حتماً با آن ها تماس گرفته و از حالشان جویا شوید . طبق تحقیقاتی که روی هوش هیجانی انجام شده است کارمندان برای اینکه بدانند به تغییرات ناگهانی چه واکنشی نشان دهند به مدیران خود نگاه می کنند اگه مدیر استرس داشته باشند این استرس به کارمند نیز منتقل می شود . مدیران در چنین مواقعی باید به صورت دوسویه عمل نمایند و از جملاتی استفاده کنند که به کارمندان ثابت شود مدیر به او اعتماد داشته و در صورت بروز مشکل از او پشتیبانی خواهد کرد .

چالش های دورکاری با کرونا

نتیجه گیری

پیامی که می‌خواهیم به مدیرانی که در شرایط بحرانی کنونی و وجود شیوع کرونا بدهیم این است “ما می توانیم ” در صورتی که شما نیز در چنین شرایطی قرار دارید تجربیات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید .

ممنون از نگاهتان

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false