×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
دلایل مهم پرخاشگری نوجوان

پرخاشگری می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که عبارتند از: تغییرات و بیماری های جسمی و کمبود برخی از پروتئین ها ، ویتامین ها و املاح بدن و یا بد کار کردی غدد ،  تقليد و الگوبرداری از اطرافیان پرخاشگر به خصوص والدين ، تماشای برنامه های خشن ، استفاده بیش از حد از اینترنت و دستگاه های الکترونیکی ، بلوغ و تغییرات زیستی مربوط به آن ، عوامل وراثتی ، وقوع اتفاقات ناخوشایند ، اضطراب . بنابراین هنگام رو به رو شدن با این مشکل ابتدا باید عامل ایجاد آن را پیدا کنید. اگر در کنار پر خاشگری ، فرزندتان دچار حواس پرتی و بی دقتی و افت تحصیلی شده ، ابتدا به یک پزشک مراجعه کرده و مشکل را مطرح نمایید. ممکن است مشکل جسمانی باعث ایجاد این رفتار شده باشد که نیاز به درمان پزشکی و دارویی دارد .

مطالب مفید : پرخاشگری کودکان سه ساله

پرخاشگری نوجوان به علت روابط پدر و مادر

پرخاشگری نوجوان به علت روابط پدر و مادر

اگر خودتان یا بقیه اعضای خانواده افرادی عصبی هستید باید اول به اصلاح رفتار خود بپردازید ؛ زیرا هرگز نباید انتظار داشته باشید رفتاری که از خودتان سر می زند از فرزندتان سر نزند . گاهی ممکن است این پرخاشگری به عوامل محیطی دیگری ربط داشته و نوجوان متوجه شده و یا شاهد روابط زناشویی والدین بوده و در نتیجه نسبت به آن ها حس ناخوشایندی پیدا کرده و شروع به پر خاشگری و بد رفتاری می کند. به طور مثال مادری می گفتند: مدتی دختر ۱۳ ساله ام بسیار نسبت به من بی احترامی می کرد و رفتار پرخاشگرانه ای داشت. هرچه سعی کردم دلیل این رفتارش را متوجه شوم موفق نمی شدم. یک سال بعد خودش اعتراف کرد که از وقتی در مدرسه از دوستانش اطلاعاتی در مورد روابط زناشویی پیدا کرد و فهمید که همه زن و شوهرها چنین رابطه ای با هم دارند نسبت به من حس بدی پیدا کرده بود.و با خانم دیگری می گفتند دختر ۱۲ ساله ام که ظاهرا یک بار متوجه روابط جنسی بین من و همسرم شده بود به من گفت: شما مثل خارجی ها و مثل فیلم های ماهواره رفتارهای بدی انجام می دهید و من از شما بدم می آید.

بیشتر بخوانید : خشونت در دانش آموزان

دلایل دیگر پرخاشگری نوجوان

علاوه بر مسائل مطرح شده معمولا در هنگام امتحانات و کنکور و آزمون ها و در تغییرات محیطی و جسمی مثل بیماری ها، سفر، بلوغ، جابجایی منزل، از دست دادن عزیزان و یا یک رابطه، مصرف برخی داروها، حوادث و … نیز می تواند باعث تغییر رفتار و پرخاشگری شود و به طور معمول انجام فعالیت ورزشی و فکری باعث تخلیه انرژی و ایجاد آرامش می شود اما در برخی از رشته های ورزشی ممکن است فرد با یاد گرفتن فنون دفاع شخصی و رژه، احساس قدرت و برتری کرده و سعی کند مشکلات خود را با اعمال زور حل نماید. البته این مسئله هم بستگی به ویژگی های شخصیتی افراد دارد . بیشتر در افرادی دیده می شود که در محیط های خشونت آمیز رشدی اند و یا از جانب والدین برای این کار تشویق می شوند و معمولا سعی می کنند از قدرت خود استفاده نادرست کنند و شما والدین گرامی می توانید با یاددادن روش های کنترل خشم می توانید به نوجوان کمک کنید تا هنگام خشم و عصبانیت از روش های مناسبی برای تخلیه و کنترل خشم خود استفاده نماید .

بیشتر بدانید : اقدامات مؤثر در کنترل عصبانیت

کنکور و امتحان دلیل پرخاشگری نوجوان

کنکور و امتحان دلیل پرخاشگری نوجوان

 

یکی دیگر از دلایل بروز پرخاشگری ، کنکور و امتحان است و به طور معمول اغلب نوجوانانی که در سال آخر مدرسه و سال کنکور قرار دارند به دلیل حساسیت این سال و فشارهایی که به آن ها وارد می شود از شدت استرس ممکن است دچار تغییرات خلقی و رفتاری شوند و مثلا نوجوانی که بسیار آرام بوده در این دوره عصبی و پرخاشگر و بی حوصله شود و یا نوجوانی که کمی رفتارهای پرخاشگرانه دارد، در این دوره این رفتارهایش تشدید یافته و با شدت بیشتری اعمال می گردد، به خصوص بعد از تعطیلات عید به دلیل استرس بیشتر و خستگی ناشی از یک سال تلاش و انتظار، این تغییرات خلقی و رفتاری بارزتر می گردد. بنابراین باید سعی کنید فرزندتان را در ماه های پایانی کنکور کمی راحت تر گذاشته و کاری به او نداشته باشید. سعی کنید تا حد امکان از ایجاد تنش در روابطتان با نوجوان جلوگیری کنید و اگر زمانی متوجه شدید که ادامه گفتگو و ارتباط به نقطه حساسی کشیده می شود سریع خاتمه داده و با تغییر بحث و پرت کردن حواس نوجوان و به انحراف کشیدن موضوع و یا ترک محیط تنش زا را از بروز مشکل جلوگیری نمایید تا نوجوان این ایام را با ارامش طی نماید .

نکته مهم در رابطه با سرکوب پرخاشگری نوجوان

از طرفی اگر نوجوان شما طوری رفتار کند که تصور کنید رفتار شما باعث پر توقع شدنش شده، قطعا این موضوع به شیوه فرزندپروری شما در دوران کودکی او برمی گردد نه به این زمان و از ابتدا بطوری رفتار کرده اید که حالا فرزند نوجوانتان در مقابل شما طغيان نموده و یا عقب نشینی تان را به حساب ترس و تسلیم شما می گذارد. در ضمن شما که بزرگتر هستید باید این بزرگی را در رفتار خود نشان دهید، بزرگ بودن به اعمال زور و خشونت نیست مگر نه اینکه درخت هر چه پربارتر، افتاده تر؟ پس شما والدین گرامی نشان دهید که بزرگوارتر هستید و فکر نکنید به دلیل بزرگتر بودن حتما باید نوجوان به سمت شما بیاید و آشتی کند. گذشت، عطوفت و بخشش از آن بزرگان است. نباید تصور کنید چون فرزندتان از شما کوچک تر است و یا چون نیازهای او را رفع می کنید پس همیشه باید مطيع شما بوده و در هنگام اختلاف و قهر، برای برقراری ارتباط پیش قدم شود و گر شما این کار را بکنید غرورتان شکسته می شود.

نکته مهم در رابطه با سرکوب پرخاشگری نوجوان

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false