×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
مهم ترین شروط قبل از ازدواج از شریک زندگی

انتخاب یک شریک زندگی خوب برای یک عمر زندگی مشترک قدم اولی است که در ازدواج باید به آن توجه کنیم . مراسم ازدواج از مراحل خواستگاری ، نامزدی تا عروسی هر کدام مراسم مختص به خود را دارد که جوانان باید بدانند قدم اول یک زندگی مشترک همراه با عشق و محبت یک ازدواج آسان است که هر چه ساده برگزار شود دختر و پسر راحت تر می توانند زندگی خود را آغاز کنند و از اول زندگی خود زیر بار قسط و بدهی نروند . در صورتی که برای شروع زندگی مشترک ، شروطی قبل از ازدواج از شریک زندگی خود دارید ، مطالب زیر را تا پایان مطالعه نمایید .

سه شروط قبل از ازدواج از شریک زندگی که باید بدانید

 

جهت دانستن مهم ترین شروط قبل از ازدواج از شریک زندگی با چند مورد از این شروط آشنا شوید :

سه شروط قبل از ازدواج از شریک زندگی که باید بدانید

شروط ضمن عقد

ازدواج یک قرارداد میان زن و مرد است که هر یک از طرفین می توانند حقوق و تکلیفی را برای طرف مقابل خود تعیین نماید . علاوه بر شروطی که به طور  ثابت در عقد نامه ذکر شده است زوجین می توانند شروطی را به نام شروط ضمن عقد برای یکدیگر بیان و در عقد نامه ثبت نمایند . توجه نمایید که این شروط باید قانونی و با اصل قرار داد ازدواج مغایرت نداشته باشد و قوانین مربوط به نظم عمومی و مانع از زیان هر دو طرف باشد .

شروط ضمن عقد ازدواج

پسر و دختری که با تمامی شرایط ذکر شده در عقد نامه موافق باشند عقد نامه ازدواج را امضاء می کنند که در این قرار داد یک سری وظایف مرد و یک سری وظایف زن از لحاظ حقوق داشته باشند که از جمله پرداخت مهریه و دادن نفقه از طرف مرد و تمکین زن از مرد از وظایف زن می باشد . در صورتی که زن با برخی از اختیاراتی که به مرد واگذار می شود مخالفتی داشته باشد اقدام به شروط ضمن عقد ازدواج می کند .

شروط ضمن عقد ازدواج از مهم ترین شروط قبل از ازدواج از شریک زندگی است که در دو شروط است :

شروط دسته اول شروط از پیش موجودی است که در تمامی عقد نامه ها وجود دارد و نیاز به در خواست از دفتر ازدواج و طلاق در سند نکاحیه به شکل ثابت و تایپ شده موجود است .

شروط دسته دوم ، شروط مازاد است که در این شروط این امکان وجود دارد که زوجین علاوه بر شروط موجود در عقد نامه حقوق و وظایفی را تعیین و تکلیف نمایند .

جهت مطالعه دیگر مطالب روانشناسی از سایت پاکدشت نیوز بر روی لینک کلیک کنید .

مواردی که در شروط ضمن عقد ازدواج وجود دارد شامل :

وکالت جهت حق طلاق ، حق اشتغال ، حق تحصیل ، حق خروج از کشور ، حق حضانت فرزندان در صورت طلاق و حق تعیین مسکن است . توجه داشته باشید که نحوه تنظیم متن این شروط بسیار مهم است و هر کلمه ای که تغییر کند موجب تغییر مفهوم در اعمال شرط می شود .

شروط ضمن عقد ازدواج از پیش موجود

این شروط در عقد نامه به طور ثابت و تایپ شده وجود دارد که زن و مرد می توانند بدون توجه به برگه های تایپ شده در عقد نامه باقی صفحات را امضاء کنند در صورتی که بخواهید بدانید شروط ذکر شده در سند ازدواج چه می باشد موارد زیر را مطالعه نمایید :

شروط ضمن عقد سند ازدواج

در شروط ضمن عقد ازدواج که از شروط قبل از ازدواج از شریک زندگی محسوب می شود در صورتی که طلاق از طرف زن نباشد و به تشخیص دادگاه تقاضای طلاق به دلیل تخلف زن و یا بی اعتنایی از وظایف همسرداری خود نباشد مرد موظف است نصف دارایی که در ایام زناشویی با همسر خود بدست آورده یا معادل آن طبق نظر دادگاه بلاعوض به زن انتقال دهد .

شروط ضمن عقد نکاح

در این شروط زن می تواند با وکالت و حق وکالتی که از طرف مرد دارد به دادگاه مراجعه کند ، نوع طلاق خود را مشخص نماید و خود را مطلقه کند . به طور مثال اگر زن بخواهد مهریه خود را ببخشد و از طرف مرد نیز این وکالت را دارد که بخشش را قبول نماید طبق موارد زیر امکان پذیر است :

• عدم پرداخت نفقه از طرف مرد به زن بیش از ۶ ماه و در صورتی که زوجه او را به این کار اجبار کند و مرد از پرداخت آن خودداری نماید .

• رفتار زشت و معاشرت های نابجای مرد به حدی که ادامه زندگی مشترک را برای زن غیر قابل تحمل نماید .

• مبتلا شدن مرد به بیماری صعب العلاج به طوریکه دوام زندگی برای زن را غیر قابل تحمل نماید .

• جنون مرد در مواردی که فسخ نکا به طوری شرعی ممکن نباشد .

• اعتیاد مرد به هرگونه مواد مخدر که به تشخیص دادگاه موجب اختلال در زندگی زوجه شود و ادامه زندگی را برای وی دشوار سازد .

• در صورتی که مرد در زندان به ۵ سال حبس محکوم شده باشد و حکم آن در حال اجرا شدن باشد .

• مردی که بدون هیچ گونه عذر موجهی منزل را به مدت طولانی و حداکثر ۶ ماه ترک کند و هنگام در خواست طلاق غیب داشته باشد .

• در صورتی که مرد عقیم باشد و نتواند پس از ۵ سال به دلیل ناتوانی جسمی بچه دار شود .

• در صورتی که مرد زن دیگری بگیرد و همسر خود را از این کار مطلع نماید و یا بین زوجین به عدالت رفتار نشود .

چند مورد از شروط ضمن عقد ازدواج مازاد از شروط قبل از ازدواج از شریک زندگی

همانگونه که در تعریف این شروط ذکر شده زن و مرد می توانند علاوه بر شروط ذکر شده در عقد نامه شروط دیگری مازاد بر شروط عقد نامه را اضافه نمایندکه از اختیارات و شروط قبل از ازدواج از شریک زندگی خود خواهان هستید و این حق را می خواهید که شامل موارد زیر می باشد :

حق تحصیل

مرد حق اختیار به تحصیل زن تا مرحله ای که خود زن خواهان باشد ، بدهد .

حق اشتغال

مرد به زن حق اشتغال در شغلی که زن با هر شرایطی که بخواهد ، بدهد .

حق خروج از کشور

وکالت بلاعزل مرد به زن برای خروج از کشور با اختیار قانونی بدون اجازه گرفتن شفاهی یا کتبی از مرد در صورتی که مدت و شرایط مقصد مربوط به خارج از کشور با اختیار زن باشد .

چند مورد از شروط ضمن عقد ازدواج مازاد از شروط قبل از ازدواج از شریک زندگی

حق حضانت فرزند و تعیین مسکن

اختیار و حق انتخاب مسکن و تعیین شهر پس از ازدواج و برای شروع زندگی مشترک با زن باشد . هم چنین زن در عقد نامه قید کند که در صورت جدا شدن حق حضانت فرزندان خود را پس از زندگی مشترک و جدایی داشته باشد در صورتی که حتی ازدواج نماید .

حق وکالت در طلاق

در این شر مرد به زن خود وکالت حق طلاق می دهد نه حق طلاق زیرا قانوناً حق طلاق فقط با مرد است و در صورتی زن می تواند با اختیار خود در دادگاه طلاق بگیرد و خود را مطلقه اعلام نماید که مرد این وکالت را به زن داده باشد .

حق تنصیف

طبق این حق و یا شرط که از شروط قبل از ازدواج از شریک زندگی تان می توان داشته باشید این است که در صورت جدایی چه طلاق از طرف مرد و چه از طرف زن تمامی دارایی های بدست آمده بین دو طرف به طور مسوات تقسیم شود.

امیدواریم از این مطلب نهایت بهره را برده باشید در صورت مطالعه و توضیح بیشتر در مورد هر کدام  از شروط قبل از ازدواج از شریک زندگی حتماً با یک وکیل مجرب مشاوره نمایید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false