×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
مهندس محمد نژاد کمیانی در گفت و گو با پایگاه جامع پاکدشت نیوز گفت:
اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری در بین نوجوانان می‌تواند مانند هراعتیاد دیگر خطرناک باشد.
مهندس محمد نژاد کمیانی - پادشت نیوز - بازی کامپیوتری

همانطور که اکثر معتادان برای فرار از مشکلات به مواد مخدر روی می آور ند، گیمر ها و بازی کنندگان حرفه‌ای نیز برای رفع ناسازگاری های اجتماعی به انواع بازی ها و فضای مجازی روی آورده و غرق در آن می شوند.

مهندس محمد نژاد کمیانی - پادشت نیوز

وی تأکید کرد که پسران بسیار بیشتر از دختران درگیر این مسائل می شوند ، چراکه بازی های کامپیوتری توسط متخصصان و روانشناسان به صورت بسیار ماهرانه و هوشمندانه طراحی می گردد. به گونه ای که از سیستم مرحله‌ای یا به عبارت دیگر سیستم پاداش سعودی، با ایجاد هیجان بالا برای جذب مخاطبین استفاده می کنند.

مهندس کمیانی درادامه صحبت‌های خود گفت : اولین علت اعتیاد زیاد جوانان به بازی های کامپیوتری توانایی کنترل فضا و اتفاقات داخل بازی توسط گیمرها است . انجام دادن کارهایی در بازی که در دنیای واقعی و در شرایط سنی آنها غیر قابل انجام است باعث بروز اعتیاد به قدرت در بازی های کامپیوتری می شود. همچنین امکان تخلیه خشم فرد در این بازی ، حتی برای فردی که در دنیای واقعی بسیار بی آزار و حتی در خود فرو رفته است ، از عوامل جذب افراد به این بازی ها می شود . اما علم ثابت کرده که بسیاری از این عوامل به مرور به رفتارهای بیرونی فردی تاثیر منفی خواهد گذاشت .

وی افزود : فرآیند تشویقی که به ثبات رفتار منجر می‌شود نیز در  شکل گیری این اعتیاد بی‌تاثیر نیست. به گونه ای که خود بعد از گذراندن مراحل ابتدایی بازی و رسیدن به مراحل بالاتر به عبارتی شرطی می شود و حس تمایل به تکرار پذیری این امر در نوجوانان نیز به وجود آمده است. زیرا که با گذراندن مراحل بازی از طریق بازی به آنها جایزه و امتیاز داده می شود ، چیزی که در دنیای واقعی با آن‌ها دسترسی ندارند ، به همین علت است که علاوه بر نوجوانان و جوانان شاهد آن هستیم که بزرگسالان زیادی نیز گرفتار این مسائل شده‌اند.

وی با تأکید بر مسئله آسیب های فیزیولوژیکی گفت: بیشترین آسیب های گزارش شده از افراد مبتلا به اعتیاد به بازی ها کم شدن بینایی ، آسیب مهره گردن و آسیب های نخاعی ، سردرد های دائم و مشکلات ستون فقرات، چاقی و… هستند که در سن های پایین نیز شاهد آنها هستیم.

وی افزود: با توجه به اینکه گیمرها وقت زیادی از روز خود را در دنیای مجازی می گذرانند ، از روابط اجتماعی و مهارتهای ارتباطی و کلامی و اجتماعی ضعیفی برخوردار هستند و همانند دیگر افراد در فعالیت های ورزشی و فیزیکی شرکت نخواهند کرد. به عبارت دیگر این افراد از رشد اجتماعی بسیار پایینی برخوردار هستند.

تحقیقات در شهر پاکدشت مشخص کرده است که میزان پرخاشگری این افراد نیز به طرز قابل مشاهده بالا رفته است. چرا که محتوای اصلی این بازی معمولاً ستیزه جویی و جنگ است و خود با تکرار آن به تدریج این امر را به عنوان یک الگوی رفتاری می پذیرند و در روابط اجتماعی خود به صورت ناخودآگاه از آن استفاده می کنند.

مهندس کمیانی در رابطه با روش های درمان و جلوگیری از این اعتیاد اضافه کرد : فعالیت های اجتماعی نظیر حضور در اردوهای تفریحی یا شرکت در دوره های آموزشی و ارتباط بیشتر با دوستان ، همچنین کنترل محرک هایی که خود را به سمت بازی کردن وسوسه می‌کنند می‌تواند از جمله عوامل بازدارنده افراد برای روی آوردن مدام به بازی‌های کامپیوتری باشد.

وی تصریح کرد: با توجه به نیازهای کودکان و نوجوانان نیاز بازی کردن کاملا مشهود است و نباید به هر نحوی ازآن منع شوند . بلکه با کنترل زمان و نوع بازی کامپیوتری و انتخاب محتوای مناسب و کنترل شده بازی ها می توانید از بروز این نوع اعتیاد ها جلوگیری کنید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false