×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
نحوه انجام تست کرونا و معرفی انواع آن - تصویر شاخص

در شرایط کنونی با هر احساس ناراحتی و بیماری ممکن است فکر کنید که به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اید . این بیماری تنفسی توسط نوع جدیدی از ویروس کرونا ایجاد شده و هم اکنون به یک همه گیری جهانی مبدل شده است آزمایش هایی در این میان وجود دارد که نشان دهنده این است که آیا شما به این بیماری مبتلا شده اید یا خیر . همچنین انواع تست کرونا وجود دارد که نتایج آن نشان دهنده این است که آیا شخص به این بیماری مبتلا است یا نه و تست آنتی بادی هم نشان می دهد که فرد قبل از این به این ویروس مبتلا شده است یا خیر . به طور واقع این بیماری درمانی ندارد و اگر علائم شخص خفیف بود پزشک به بیمار توصیه می کند که در حالت قرنطینه خانگی در خانه استراحت کرده و از دیگران دوری نماید .

مطالب مرتبط : تأثیرات ویروس کرونا در سلامت روان زنان

تست کرونا برای چه اشخاصی است ؟

در رابطه با این مسئله که آیا شما نیاز به انجام آزمایش و تست کرونا دارید یا خیر حتماً ابتدا با پزشک مشورت کنید . در صورتی که به پزشک دسترسی ندارید اطلاعات مورد نیازتان را در این مورد از مراکز درمانی معتبر محل سکونت و خانه های بهداشت دریافت کنید . سازمان پیشگیری و کنترل بیماری های کشور آمریکا در مورد اشخاصی که باید این آزمایش را انجام دهند یک سیستم اولویت بندی مخصوص ایجاد کرده است . در این لیست اشخاصی قرار دارند که علائم بیماری را نشان می دهند و پس از آن افرادی که یک یا چندین تن از افراد زیر را ملاقات کردند :

-اشخاصی که در بیمارستان بستری هستند

-اشخاصی که جزء اعضای کادر درمان می باشند

-همچنین اشخاصی که در مراکزی کار و زندگی می کنند که افراد زیادی سکونت دارند نظیر زندان ها و آسایشگاه ها .

اولویت های بعدی افرادی هستند که علائم ‌بیماری کووید ۱۹ را دارند و یا افرادی که علائم ندارند ولی مقامات مسئول بهداشتی آنها را در اولویت قرار داده است .

مطالب بیشتر : ویروس کرونا در نوزادان و شیوه محافظت از آنان

معرفی انواع تست کرونا

معرفی انواع تست کرونا

تست های کرونا چند نوع متفاوتی را شامل می شود که در ادامه در رابطه با هر یک از آنها توضیحات کاملی ارائه خواهیم داد.

تست تشخیصی

معمولاً برای تشخیص بیماری کووید ۱۹ تست سوآب بینی حلق انجام می گردد . در این تست یک ابزار ۱۵ سانتیمتری مثل یک گوش پاک کن بزرگ را درون هر دو سوراخ بینی قرار داده و هر دفعه به مدت زمان ۱۵ ثانیه دوربینی چرخانده می شود . این تست به هیچ عنوان دردناک نیست ولی امکان دارد موجب ایجاد حس ناخوشایندی در شخص گردد . پس از آن سوآب پنبه ای برای بررسی مواد درون بینی به آزمایشگاه ارسال می شود ‌.دیگر تست های سواب برای بیماری کرونا شامل : دهان و گلو ، قسمت میانی سوراخ بینی و قسمت جلوی سوراخ بینی می باشد .‌ در صورتی که فرد سرفه غیر خشک یا خلط دار داشته باشد دکتر مقداری از مواد به دست آمده از سرفه شخص را نیز مورد آزمایش قرار خواهد داد . در موارد خاص نیز تست بزاق نیز گرفته می ‌شود که با تجویز پزشک از بیمار خواسته می ‌شود که مقداری از بزاق دهان خود را به درون لوله استریل منتقل کند و بعد محتویات آن در آزمایشگاه مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

در این میان سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که تست های تشخیصی کرونا تا چه حد دقیق می باشد ؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید که انجام تست کرونا مولکولی جهت تشخیص ماده ژنتیکی ویروس کرونا جهت تشخیص بیماری کووید ۱۹ یا عفونت فعال ویروس کرونا رایج می باشد . اما این تست نظیر دیگر تست ها صددرصد دقیق نیست و منفی بودن آن به معنای منفی بودن قطعی کرونا نخواهد بود . در این میان عواملی که دقت و جواب تست را تحت تأثیر قرار می دهد عبارتند از :

-امکان دارد فرد ویروس را در داخل بدن خود داشته ولی سواب به خونی آن ها را از بینی یا گلویش است بر نداشته باشد

-نمونه سؤال امکان دارد به صورت تصادفی در طول جمع ‌آوری ویروس یا انجام آنالیز آلوده شده باشد

-موادی که برای استخراج ماده ژنتیکی ویروس و تهیه نسخه دیگری از این مورد استفاده قرار می گیرد امکان دارد به خوبی عمل نکند

بیشتر بدانید : مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح چقدر است ؟!

تست کرونا سرولوژیکی یا آزمایش آنتی بادی

تست کرونا سرولوژیکی یا آزمایش آنتی بادی

این تست برای تشخیص کارآیی کافی نداشته و موارد منفی آن رفع کننده کرونا نیست . در واقع دستگاه ایمنی بدن هنگام مبارزه با عفونت ها شروع به ساختن آنتی بادی می کند و تست آنتی بادی به پزشک نشان دهنده این است که آیا شخص قبلاً و یا در حال حاضر در حال مبارزه با این بیماری است یا خیر . آنتی بادی ها گاهاً روزها و یا هفته ها پس از عفونت در بدن ایجاد می ‌شود و امکان دارد تا هفته ها بعد از بهبودی در خون باقی بماند ؛ به همین علت از تست آنتی بادی به هیچ عنوان نباید برای تشخیص وجود عفونت فعال ویروس کرونا استفاده نمود . در حال حاضر پزشکان به درستی نمی دانند که وجود آنتی بادی در خون در برابر ابتلای احتمالی دوباره به بیماری در فرد مصونیت ایجاد میکند یا خیر . خوشبینانه طرح تست آنتی بادی تست کرونا به پژوهشگران این امکان را می دهد تا پژوهش های خود را در رابطه با آنتی بادی درمانی کامل کند . در واقع آنتی بادی درمانی یک درمان دارویی هدفمند است که نشان دهنده این است که ویروس چگونه به سلول‌ های انسانی منتقل می شود . در رابطه با دقیق بودن این تست نیز باید بگوییم که این آزمایش آنتی بادی بدن در حال مبارزه با ویروس ساخته است را نشان می دهد و نتایج حاصل از آن حاوی خود ویروس نمی باشد . ازطرفی دیگر روزها و هفته‌ها زمان لازم است تا به اندازه کافی آنتی ‌بادی تولید شود و در نتیجه آزمایش قابل مشاهده باشد .

بیشتر بخوانید : بهترین روش پیشگیری از ویروس کرونا

نکات مهم پس از انجام تست کرونا

در صورتی که پس از انجام تست کرونا نتیجه مثبت باشد به این معنی است که شخص به بیماری مبتلا است یا اینکه بتازگی به ویروس آلوده شده است . علائم خود را به دقت زیر نظر داشته باشید و در صورت هرگونه تنگی نفس ، سرگیجه ،تهوع یا تغییر رنگ صورت و لب ها به رنگ آبی حتماً و هر چه سریعتر به مراکز درمانی مراجعه کنید . در این میان مدت زمانی انتظار جهت مشخص شدن نتیجه آزمایش به آزمایشگاهی که در آن تست را انجام داده اید بستگی دارد . ولی معمولاً بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از انجام آزمایش نتیجه قابل دسترس خواهد بود .

حال برای جلوگیری از انتشار این ویروس به دیگر افراد چه کارهایی را باید انجام دهیم ؟

پیشنهاد می شود به هیچ عنوان خانه را ترک نکنید و در خانه بمانید ؛ جز در مواردی که نیاز به مراجعه به مراکز درمانی وجود دارد

از اعضای خانواده دوری کنید و هنگامی که در کنار دیگر اعضا خانواده هستید حتماً ماسک بزنید

برای خوردن غذا از قاشق ، چنگال ، بشقاب و لیوان مخصوص استفاده کنید

حین عطسه و سرفه جلوی دهان تان را گرفته و مرتباً دستهای خود را با آب و صابون بشویید

سطوحی که بیشتر با آن در ارتباط هستید نظیر دستگیره‌های در ، دکمه های تلفن و … را مرتب شسته و ضدعفونی کنید .در این میان اگر تست کووید ۱۹ مثبت بود و فرد نشانه‌ های بیماری را داشته باشد باید خود را از دیگران دور نگه دارد مگر اینکه حداقل ۱۰ روز از شروع علائم گذشته باشد و علائم بهبود پیدا نموده و بدون هیچ گونه داروی تب بری فرد برای حداقل ۲۴ ساعت نداشته باشد .

نکته قابل توجه این که گاهی پس از گذشت ۱۰ روز نیاز است که مجدداً آزمایش انجام دهید اما اگر فرد برای ۱۰ تا ۱۴ روز در قرنطینه کامل بود نیاز به انجام مجدد این آزمایش ندارد .

نکات مهم پس از انجام تست کرونا

صورت خوشبینانه تر آن زمانی است که تست منفی باشد . فرد در حال حاضر مبتلا به بیماری نیست اما کماکان احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد حتماً در این شرایط فاصله اجتماعی را حفظ کرده و دستان خود را مرتباً با آب و صابون بشویید تا به بیماری مبتلا نشوید احتمال کمی وجود دارد که نتایج تست کووید ۱۹ اشتباه باشد.  با این همه به این حالت تست مثبت و منفی اشتباه گفته می ‌شود که در این شرایط پزشک بر حسب علائم فرد و سابقه پزشکی بیمار اقدامات لازم را انجام خواهد داد .

موارد اورژانسی کرونا

در آخرین حالت که امکان تست وجود ندارد ولی فرد تب بالایی داشته و یا به سختی نفس می کشد باید هر چه سریعتر اقدامات درمانی را انجام داد . دیگر نشانه ها و علائمی که شخص در صورت داشتن آن نیاز به اقدامات فوری درمانی است شامل : گیجی و سرگیجه ، سطح هوشیاری پایین ، لب و صورت آبی رنگ درد و احساس فشار در سینه .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false