×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
انتقاد دیگران به طور منصفانه در مقابل انتقاد غیر منصفانه

اولین عکس العمل خیلی از ما حین انتقاد شدن ناراحتی و خشم است. همواره هیچ کس از اینکه به او گفته شود کارش را درست انجام نداده خوشحال نمی شود و خیلی از ما تمامی تلاش‌مان را می‌کنیم تا از هرگونه بازخورد منفی اجتناب نماییم. با این حال زمانی که با چشم باز با انتقاد دیگران مواجه می شویم می توانیم از آن جهت بهتر شدن و رشد فردی و حرفه‌ای خود کمک بگیریم. هیچ کس کامل نبوده و انتقاد ممکن است نکته های با ارزشی را در خود داشته باشد که به شما در شناخت نقاط ضعف و قوت آن کمک کرده و موجب می شود دفعه بعد عملکرد بهتری داشته باشیم. در این مقاله در رابطه با انتقاد منصفانه و غیرمنصفانه دیگران نسبت به شما صحبت خواهیم کرد تا این دو مقوله را از یکدیگر تشخیص داده و بتوانید که چگونه واکنش نشان دهید.

مطالب مرتبط :  راه های غلبه بر خود انتقادی مخرب

انتقاد دیگران به طور منصفانه در مقابل انتقاد غیر منصفانه

فرق مهمی در دو نوع واکنش شما نسبت به انتقادات منصفانه و غیر منصفانه وجود خواهد داشت. قبل از آن باید بتوانید این دو را از یکدیگر تشخیص دهید :

انتقاد دیگران به صورت منصفانه به طور محترمانه و بدون هیچ گونه تهدیدی به گونه‌ای که قصد سرزنش و مقصر دانستن شما را ندارد بسیار انتقاد خوب است. به طور مثال شما بعد از ارائه پروپوزال ممکن است مدیر تان به شما بگوید اسلاید ها به اندازه کافی مفید نبوده و اگر بر روی آنها متن کمتری وجود داشته باشد بهتر خواهد شد و باعث می شود مخاطب به جای اینکه سعی کند متن روی اسلایدرها را بخواند بیشتر به حرف های شما دقت کند. دفعه بعد بهتر است از عکس ها و متن های کمتری استفاده کنید.

انتقاد غیرمنصفانه ممکن است به طور خشن و بی رحمانه انتقال داده شود. در این نوع انتقال جملات به طور کلی استفاده شده و اغلب در مکانی عمومی در مقابل دیگر افراد انجام می گردد. با این حال چیزی که موجب می‌شود انتقادی را غیرمنصفانه به نامیم این است که وقتی آن را به صورت منطقی به چالش می کشیم ناپدید خواهد شد. در رابطه با با برخورد با انتقاد غیر مستقیم در مقاله ای دیگر به طور مستمر مفصل صحبت خواهیم نمود.

مطالب مفید : چگونه آدم انتقاد پذیری باشیم ؟

نحوه برخورد و مدیریت انتقاد دیگران

نحوه برخورد و مدیریت انتقاد دیگران

زمانی که از ما انتقاد می شود در لاک دفاعی خود فرو می رویم ؛ اما این را در نظر داشته باشید که انتقاد یعنی یه جای کارمان اشتباه بوده یا سطح عملکردمان در حد انتظار نمی باشد. خبر خوب این است که هیچکس کامل نیست و همه ما در جایی از زندگی مان دچار اشتباه خواهیم شد. اگر هیچ وقت مرتکب اشتباه نشویم این بدان معناست که هیچ وقت تلاش نکردیم و از منطقه امن مان خارج نشدیم. همواره ریسک پذیر باشید که این راه درستی برای بهبود مهارت ها و دستیابی به پیشرفت شغلی نیست.

در ادامه در رابطه با انتقاد دیگران به طور منطقی صحبت خواهیم نمود:

تغییر رفتار

انتقاد به عنوان فرصتی جهت آموختن و بهتر شدن نگاه کنیم ؛ شخصی که از شما انتقاد می‌کند معمولاً دوست دارد عملکردتان را بهبود بخشد با ذهن باز و پذیرا از این موقعیت استفاده کرده و سعی کنید در مقابل از او تشکر کنید که برای کمک به شما وقت گذاشته است و با این کار در مقابل وسوسه در لاک دفاعی فرو رفتن مقاومت کنید.

جدا کردن خود از انتقال

باید متوجه شوید که انتقاد در مورد کاری است که انجام داده‌اید یا حرفی زده و نه در رابطه با شخصیت تان ؛ تلاش کنید احساسات شخصیتان را از اعتقاد جدا کرده تا بتوانید حقیقت را در حرف طرف مقابل ببینید.

شنونده خوبی باشید

حتماً با دقت به حرف هایی که به شما زده می شود گوش دهید امکان دارد فقط یه سر تکان دهید و وانمود کنید که موافق هستید. در حالی که در ذهنتان به این فکر می‌کنید که به محض این که حرف طرف مقابل تمام شود شما چه جوابی به او بدهیم این کار با گوش دادن واقعی خیلی فرق دارد شما باید با دقت گوش کنید تا دقیقاً منظور او را متوجه شوید.

بیشتر بخوانید : مهارت نه گفتن و انتقادپذیری

نحوه برخورد با انتقادهای سازنده دیگران

پیدا کردان حقایق

فردی که از شما انتقاد می کنند باید منظورش را به خوبی و واضح بیان کند ؛ از او سوال بپرسید باید حتماً متوجه شوید که مشکل واقعی کجاست. اگر مدیرتان می‌گویند من از آخرین گزارش راضی نبودم حتماً از او در رابطه با جزئیات بیشتر و اینکه علت ناراضی بودنش چیست دقیقاً سوال کنید.

اعتراف به اشتباه خود

افرادی که به اشتباه شان اعتراف می کنند مورد ستایش و احترام قرار می گیرند. وقتی مسئولیت چیزی را که آنطور که شما انتظار داشتید پیش نرفته بر عهده می گیرید حرفه ای بودن و بالغ بودن خود را ثابت کرده اگر اشتباه از شما سرزده اعتراف کنید و عذرخواهی نمایید. موافقت کردن با فردی که از شما انتقاد می کند ، فضایی سازنده و مملو از احترام دوطرفه را به وجود خواهد آورد.

انتقاد دیگران به طور منصفانه در مقابل انتقاد غیر منصفانه

درس گرفتن از تجربیات

از تجربیات دیگران به صورت منصفانه درس بگیرید تا عملکردتان به طرز قابل توجهی بهبود پیدا خواهد کرد. پس کمی وقت بگذارید و به اتفاقی که افتاده و چیزی که فرد منتقد گفته فکر کنید. برای اصلاح موقعیت برنامه ریزی کنید و مراقب باشید تا دیگر همان اشتباه را تکرار نکنید.

قدردان باشید

پس از اینکه تجربه جدیدی را آموخته از شخصی که وقت گذشته و از شما انتقاد کرده تشکر کنید. همانگونه که خیلی از افراد از دریافت انتقاد دیگران ناراحت و معذب می شوند ، انتقاد کردن هم برای خیلی از افراد ناراحت کننده است. حتماً به آنها توضیح دهید که انتقاد شان خیلی سازنده بوده و شما از آن نکات زیادی آموخته اید.

انتقاد را به زبان خودتان تکرار کنید

تکرار حرف های طرف مقابل به زبان خودتان موجب می شود مطمئن شوید که آنها را کاملاً فهمیده اید. در اینجا از رویکرد غیر تهاجمی استفاده کنید ؛ آرام بمانید و جملاتی را که گفته اید از زبان خودتان به روش آرام و بدون تهدید تکرار کنید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false