×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ شهریور - ۱۴۰۰  
true
false
نحوه رسیدگی به تکالیف درسی کودکان - پایگاه پاکدشت نیوز

به علت دگرگونی اساسی در کتابهای درسی، بخصوص در رشته های علمی، و مخصوصا شیوه یاد دادن مطالب به بچه ها، بسیاری از پدرها و مادرها، حتی درس خوانده ها، دیپلمه ها، لیسانسیه ها، مهندسها، دکترها، توانایی این را ندارند که بچه ها را از نظر درسی با این کتابهای جدید در منزل یاری بدهند. چه باید کرد؟ یک راه حل همان رسیدگی کلی است، که پیشنهاد شد اگر نمی توانیم وارد جزئیات درس بچه شویم به کلیات کارش نگاه کنیم و تا آنجا که می شود به آن رسیدگی بکنیم. فکر نکنیم حالا که رسیدگی کامل برایمان ممکن نیست پس دیگر هیچ گونه رسیدگی نکنیم.

نحوه رسیدگی به تکالیف درسی کودکان

تاثیر توجه پدر و مادر در رسیدگی به تکالیف درسی

اصل اینکه دانش آموز احساس کند کارش در خانه مورد توجه پدر و مادر است دو اثر روی او دارد: یکی اینکه احساس مسئولیت بیشتر می کند و می بیند که مورد توجه است و بازخواست کننده های متعددی بر سر راه اوست, اثر دوم، که از اثر اول مهمتر است، اثر تشویقی اوست. تجربه داریم که همین قدر که دانش آموز ببیند پدر یا مادر کار روزانه او را نگاه می کنند احساس شادی می کند؛ احساس علاقه بیشتر می کند. برای او شوق انگیز است.

راه حل دوم، علاوه بر این رسیدگی کلی، این است که پدرها و مادرها سعی کنند تا آنجا که می شود مقداری از تو درس خواندن را شروع کنند. این کار لااقل در دوره دبستان عملی است. هیچ اشکال ندارد که ما بار دیگر خواندن کتابهای دوره ابتدایی را شروع کنیم و با روش آنها آشنا شویم. وقت و نیرویی که صرف این کار می کنیم بازده قابل ملاحظه ای دارد. اولا، وقتی شما برای یکی از فرزندانتان این کار را کردید حتما برای فرزندان بعدی آمادگی این رسیدگی را قبلا کسب کرده اید. یعنی این کار سرمایه ای است که بازده متعدد دارد. ثانيا، بچه هایی که کارشان در دوره ابتدایی عمق پیدا می کند، در دوره های بعد نیازشان به کمک خیلی کم می شود. من به دوستان، به آقایان و به خانمها، توصیه میکنم که از اینکار وحشت نکنند. یادگیری این کتابهای پنجساله ابتدایی کار چندان مشکلی نیست. البته اول ممکن است خیلی مشکل بنماید، اما اگر مطالعه را از اول سیستماتیک شروع کنید و جلو بروید، و احیانا در موارد معدودی سؤال هم بکنید، فکر می کنم کار خیلی دشواری نباشد.

راه حل سوم این است که اگر حدود نیاز فرزند شما به یاری درسی در منزل بالاست و خودتان هم نه پدر و نه مادر در شرایطی نیستید که بتوانید در حدی که فرزند را یاری کنید وارد مطالب این پنجسال شوید، توصیه مؤكد دارم به گرفتن معلم در خانه.

بیشتر بخوانید: داشتن سلامت روحی و روانی با مدیتیشن

انجام تکالیف کودکان توسط والدین

توقع اینکه میزان یاد دادن مطالب در مدرسه به بچه ها در حد نصاب یا در حد كمال باشد غلط است؛ چون همیشه در هر کلاسی افراد زیر متوسط هم وجود دارند. کلاس حداکثر می تواند در حد متوسط بچه ها برنامه تنظیم کند. اگر تصادفا فرزندی دارید که در یک درس یا در دو درس مادون متوسط است، از همان کلاسهای اول به فکر او باشید. اگر کوتاهی کردید، در کلاسهای بالا ممکن است علاج کار خیلی مشکل باشد، ضمنا یادآوری می کنم که یاری به فرزند در کارهای درسی یک فن عمومی دارد؛ مبادا از این فن عمومی غفلت کنید! آن فن عمومی این است که هیچ وقت پدر یا مادر به جای بچه درس نخوانند و به جای بچه تکلیف درسی انجام ندهند. این کار یاری او نیست؛ این، کمک به عقب ماندن اوست. منشأ این کار، یعنی منشأ اینکه پدر یا مادری به جای بچه درس و تکلیف درسی را انجام بدهند، یکی از دو چیز است: یا محبت خیلی افراطی، یا کم حوصلگی. چون اگر انسان بخواهد با بچه طوری کار بکند که چیزی را یاد بگیرد، باید گاهی سه تا چهار برابر وقت صرف کند.

نحوه رسیدگی به تکالیف درسی کودکان - پاکدشت نیوز

فرض کنید مساله یا تمرینی هست که می خواهید در حل آن به بچه کمک کنید. خیلی آسان است که به وی بگویید جواب این سؤال این است؛ بنویس؛ یا راه حل مسأله این است؛ عمل کن. این کار خیلی آسان تر است و خیلی کم وقت می برد. اما اگر خواستی پا به پای او بروی تا خودش به راه بیفتد، گاهی واقعا بیش از چهار برابر وقت می برد. روشی که در این مورد عمل شده، و پیشنهاد میکنم تجربه کنید، این است که سرنخ حل تمرین را به بچه بدهید. اگر حوصله سر و کله زدن با او را ندارید، یا شرایطتان طوری است که نمی توانید به درس بچه برسید(مثلا مهمان دارید، یا وضعی دارید که نمی توانید خودتان با او کار کنید و پابه پای او بروید) بگویید این سرنخ مطالب است؛ پاشو برو اتاق خودت، مقداری خودت وقت صرف کن؛ اگر نتوانستی حل کنی باز بیا پیش من…

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false