×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
نحوه رفتار و برخورد با افراد سمی در خانواده - تصویر شاخص

واژه خانواده احساسات مختلفی را در ذهن و قلب ایجاد می نماید . با درک این واژه باید نگاه ‌های کلیشه ای را کنار بگذارید و بپذیرید که همیشه خانواده بستری شاد برای زندگی نیست . در برخی موارد تجربه های ناخوشایند به دلیل زیستن در کنار افراد آزار دهنده و یا افراد سمی با رفتارهای ناپسند چیزی بیشتر از دلخوری و نا امیدی است ‌. زندگی با اینگونه افراد می تواند استرس و اضطراب را بخش جدایی ناپذیر از وجود هر فردی نماید . آدم های سمی و خانواده ناخوشایند دقیقا چه ویژگی هایی دارد ؟ تشخیص چنین چیزی بسیار سخت است . حداقل تا زمانی که با خانواده تان زندگی می کنید تشخیص سمی بودن افراد کمی برای تان مشکل خواهد بود . برای تشخیص این که اعضای خانواده تان رفتارهای سمی دارند یا خیر در این مقاله با ما همراه باشید تا در پاسخگویی به این سوال به شما کمک نماییم .

بیشتر بخوانید : دلایل از دست دادن انگیزه و راهکارهایی جهت بازگرداندن آن

تشخیص افراد سمی با دوره کردن کودکی

برخی از افراد تا هنگامی که به بزرگسالی نرسیدند تأثیر خانواده بر زندگی و روان شان را درک نخواهند کرد . این واقعیت وجود دارد که خانواده نقش بسیاری در زندگی ما ایفا می نماید و در صورتی که اتفاقات بد و ناخوشایندی در مسیر زندگی یک خانواده رخ دهد موجب می شود که در ذهن تک تک اعضای خانواده بماند و به‌عنوان احساسات منفی در وجود افراد تداعی شود . پس همان ‌قدر که واژه خانواده بار احساسی مثبت در ذهن و قلب افراد می تواند ایجاد کند این امکان نیز وجود دارد که خاطرات و حس های نامطلوب و منفی به همراه داشته باشد . این احتمال نیز وجود دارد که با شنیدن نام خانواده آمیزه ای از هر دو احساس در فرد یا افراد شکل بگیرد . در صورتی که دوست دارید زندگی خانوادگی تان را مرور کنید و بفهمید که خانواده برایتان دقیقاً چه معنایی دارد و آیا در محیطی نامناسب با افراد سمی بزرگ شده اید یا خیر همچنان ما را همراهی نمایید تا اطلاعات بیشتری در این رابطه و آدمهای سمی در اختیارتان قرار دهیم .

تشخیص افراد سمی با دوره کردن کودکی

نشانه های افراد سمی در اعضای خانواده

داشتن انتظارات غیر معقول اعضای خانواده از شما

اعضای خانواده گاهاً نقش های مختلفی را بر عهده می گیرند تا با شیوه های متنوع به یکدیگر کمک نمایند . هر خانواده‌ای همیشه انتظاراتی از اعضای خود دارد به طور مثال برخی از خانواده‌ها به فرزندانشان می‌آموزند که در شستن ظرف های غذا کمک نموده یا از خواهر و برادرهای کوچک خود مراقبت کن .د این انتظارات معقول است ؛ اما تا هنگامی که مزاحم بازی و انجام تکالیف مدرسه و استراحت کودک نشود . اگر شما در خانواده‌ای با داشتن انتظارات غیر معمول بزرگ شده اید پس وجود افراد سمی را در کنار خود حس کرده اید .

انتقادات سختگیرانه خانواده از شما

در همه خانواده ها والدین گاه از فرزندانشان انتقاد می‌کنند ، نقش های والدین تازمانی مشکل زا نیست که سازنده و به رفتارهای کودک معطوف باشد . برخی اوقات انتقاد کردن از کودک حالت تخریب شخصیت او را دارد و به جای اینکه باعث اصلاح و درست شدن رفتارهای اشتباه او شود کودک را تحقیر می کند . در صورتی که این گونه احساسات حس دوست نداشتنی بودن را در فرد به وجود خواهد آورد .

بی توجهی خانواده خانواده به رفع نیازهای شما

هیچ کسی بی نقص نیست همه والدین اشتباهاتی را در تربیت کودک و بزرگ کردن فرزندان خود دارند ، مثلاً گاهی دچار مشکلات اقتصادی می ‌شوند و یا در انجام وظایفشان اختلالی ایجاد می گردد . این امری معقول است اما برخی نیازهای فرزندان که در دسته نیازهای ضروری قرار دارد حتما باید از طرف خانواده رفع شود که شامل :

• ایجاد نظم و مقررات در خانواده و محبت کردن به فرزندان

• ایجاد چارچوب و مرز هایی برای مدیریت بهتر اوضاع در خانه

• ایجاد رفاه و مراقبت از سلامتی فرزندان

• توجه به آموزش و تحصیل آنان

• رفع نیازهای پایه مثل خوراک و لباس

اگر در خانواده ای که به این نیازها توجه این نشده زندگی می کنید یعنی محیط خانواده بسیار نا سالمی داشته و اعضای آن افراد سمی هستند .

نشانه های افراد سمی در اعضای خانواده

برای دانستن اینکه چگونه افکار مثبت داشته باشیم ؟ بر روی لینک کلیک کنید

نحوه ارتباطات و برخورد های خانواده تعیین کننده افراد سمی

در صورتی که شک دارید که اعضای خانواده افراد سمی هستند یا خیر به احساسات تان پس از معاشرت و ارتباط با همه یا یکی از اعضای خانواده توجه کنید . در صورتی که پس از معاشرت عضو یا اعضا از خانواده احساس خوشایندی در شما به وجود نیامد یعنی به احتمال زیاد در خانواده‌ای سمی قرار دارید . این موضوع با بازبینی معاشرت های اخیر یا دوران کودکی تان آ شما را بیشتر متوجه خواهد کرد ، برای کشف این وضعیت به موارد زیر حتما توجه کنید :

در صورتی که حین معاشرت با خانواده احساس می کنید که ابعاد مهم زندگی تان مثل روابط در تصمیم های شغلی تان مدام کنترل می شود خانواده سمی دارید ، این کنترل کردن معمولاً با نقاب حمایت و محبت انجام می ‌شود .

در صورتی که احساس عشق و احترام و مهربانی را در معاشرت کردن با خانواده احساس نمیکنید باز هم یعنی خانواده‌ ای سمی دارید .

خانواده های معمولی و سالم هم اختلاف نظر دارند اما در نهایت به هم محبت کرده و به یکدیگر عشق می ورزند بر عکس آن در خانواده های سمی به این گونه است که افراد تحقیر می شوند ، یکدیگر را مسخره می کنند ، تصمیمات یکدیگر را کوچک می شمارند . که همه این ها نشانه ای از سمی بودن آن محیط است . از دیگر نشانه‌های خانواده سمی سوءاستفاده از ضعف های یکدیگر و تخریب عزت نفس است .

نحوه ارتباطات و برخورد های خانواده تعیین کننده افراد سمی

برای مطالعه مقاله آموزش مسائل جنسی در خانواده بر روی لینک آموزشی کلیک کنید

شیوه برخورد با افراد سمی در خانواده

مشخصه ای جهت مقابله با افراد سمی یا خانواده‌ ای سمی وجود ندارد . برخی از افراد تصمیم می گیرند که به طور کلی با خانواده خود قطع رابطه کنند ، برخی دیگر انتخاب می کنند تا ارتباط محدودی با خانواده داشته باشند تا اینگونه در تماس با ارتباط خانواده بتوانند از سلامت احساسی خود مراقبت کنند و

در صورتی که خانواده‌ای سمی داشته اید یا در گذشته تجربه های زندگی در محیط چنین خانواده ای را دارید از شیوه های زیر جهت مقابله با چالش ها و لحظات سخت رویارویی با خانواده کمک بگیرید :

بدانید که چه می‌خواهید :

تعیین کنید که در معاشرت و ارتباط با خانواده به دنبال چه هستید . در این صورت تعیین محدودیت بین شما و اعضای خانواده تان میسر می شود . به طور مثال مشخص کنید که وقت گذرانی با خواهرتان در آخر هفته لذت می برید ، اما دوست ندارید که در رابطه با روابط عشقی تان نظر دهد زیرا او در این باره کنجکاوی می کند و بعد هر آنچه را می شنود به مادرتان می گویند و او هم با شما تماس می گیرد و شروع به انتقاد می کند .

مرز میان مسائل خصوصی و غیر خصوصی تان تعیین کنید :

بهتر است بعضی از موضوعات مرتبط با خودتان را به طور خصوصی نگه دارید . اگر در میان گذاشتن این موضوعات با افراد خانواده احتمال انتقاد ، مسخره‌ کردن و سوء استفاده از شما را دارد از گفتن آن بپرهیزید .

پیش از هر دیداری با خانواده تصمیم بگیرید می خواهید در رابطه با چه موضوعی با آنها صحبت کنید . همیشه یک یا دو موضوع را در ذهن داشته باشید تا بحث های جنجالی را تغییر دهید . در صورتی که هر مکالمه به سمتی می ‌رود که دوست ندارید در موردش صحبت کنید از آنها بخواهید که دیگر ادامه ندهند و موضوع را عوض کنند مانند بحث کردن در رابطه با رژیم غذایی و سلامت جسم ، رابطه عاطفی ؛ مهارت های بچه داری و… .

برنامه ریزی جهت ملاقات و معاشرت با خانواده :

توانایی کنترل حدود معاشرت های خود را به دست بگیرید مثلاً :

در مورد زمان و مکان ملاقات تان با خانواده تصمیم بگیرید مثلاً دیدار با آنها در رستوران برای صرف شام می ‌تواند از بروز دلخوری ها و مشکلات ارتباطی تان کم کند .

افرادی که عادت نادرست مصرف الکل را دارند باید در دیدارهای خانوادگی به طور کامل حذف شوند چون مصرف چنین موادی موجب تنش واسترس بیشتر از حالت عادی را فراهم می آورد .

بازه زمانی مشخصی را جهت دیدار با خانواده مشخص کنیم ؛ به طور مثال به آنها بگویید که تنها یک ساعت برای ناهار پیش آنها می آید .

بهانه پیدا کنید که به واسطه آن بتوانید راحت‌ تر و در موقع مناسب به دیدارتان پایان دهید .

چه وقتی باید از فردی در این رابطه کمک بخواهید ؟

شیوه برخورد با افراد سمی در خانواده

بزرگ شدن در فضای ناسالم با افراد سمی چالش های مختلف ذهنی بین فردی و احساسی را برایتان ایجاد می نماید . کمک گرفتن از مشاوران حرفه ای در این باره ، درمان و دریافت مشاوره این چالش ها را از بین خواهد برد .

در صورتی که در خانه ای بزرگ شده اید که شما را مدام کنترل می کنند در تصمیم ‌گیری ‌های بزرگسالی با مشکل مواجه خواهید شد یا در هنگام تصمیم گیری احساساتی مثل ترس و اضطراب به شما هجوم خواهد آورد .

حس اضطراب و افسردگی در فرزندان خانواده های سمی بیشتر روابط غیر قابل پیش بینی اعضای خانواده های سمی موجب بروز اضطراب در افراد می ‌شود که انباشته شدن نفرت در اعضای خانواده های سمی موجبات افسردگی را فراهم می آورد .

از دیگر عوارض بلند مدت زندگی در محیط سمی می توان به موارد زیر اشاره نمایید :

• احساس تنهایی و انزوا

• احساس بی ارزش بودن و کمبود عزت نفس

• احساس مزمن شرم و گناه یا حقارت

• سبک والدگری نامناسب در آینده

• پیروی از الگوهای اشتباه و رابطه نابسامان

• اختلال در برقراری ارتباط و صمیمی شدن با دیگران

با مراجعه به یک مشاوره حرفه ای جهت شناسایی عوارض زندگی در خانواده سمی به شما کمک می کند مشکلاتتان را رفت و گام بزرگی در درمان آن بردارید .

سخن آخر

شناسایی خانواده صمیمی و تعریف آن کمی دشوار است . این را بدانید که هر موقعیتی که باعث شود احساس دوست نداشتنی بودن در وجودتان ایجاد گردد و خود را بی ارزش تلقی کنید و یا به طور کلی احساس بدی نسبت به خودتان پیدا کنید در این صورت موقعیتی ناسالم دارید .

در همه خانواده ها مشکلات و جدال های وجود دارد اما با این وجود اعضای خانواده همدیگر را دوست دارند و در آخر از هم حمایت می‌کنند و به هم احترام می‌گذارند . اما در خانواده های سمی محیطی بی‌ثبات وجود دارد و با تنش زیاد در یک خانواده هر یک از اعضا در معرض خطرات روانی و جسمانی قرار می گیرند .

در صورتی که شما در خانواده سمی زندگی می کنید یا قبلاً زندگی کرده‌اید از روش هایی که در بالا گفته شد برای مدیریت اوضاع کمک بگیرید و حتما به یک مشاوره حرفه ای مراجعه کنید .َ

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false