×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
انواع شخصیت پرخاشگر

افرادی که همواره به دنبال طعنه زدن  ، ترشرویی ، انجام ندادن کاری و تعلل در آن هستند به نوعی با رفتارهای پرخاشگرایانه و غیرمستقیم خشونت و خصومت دچار می شوندو در صورتی که در اطرافیان شما چنین فردی وجود دارد ابتدا باید از افکار و احساسات او سر در بیاورید زیرا چنین افرادی سعی می ‌کنند تا احساسات خود را را مخفی نمایند و شما هیچ گونه تصوری در رابطه با آنچه که او دقیقاً می خواهد انجام بدهد ، ندارید. در رابطه با این اختلال ، انواع پرخاشگری و شناسایی شخصیت پرخاشگر صحبت خواهیم نمود در ادامه با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : اختلال شخصیت هیستریک و درمان آن

انواع شخصیت پرخاشگر

پرخاشگری را با رفتارهایی مثل فحش دادن ، دعوا کردن ، کتک زدن و نظیر آن ها می شناسیم. پرخاشگری به دو دسته تقسیم می‌ شود:

پرخاشگری فعال ؛ به رفتارهای پرخاشگرایانه واضح گفته می شود.

پرخاشگری منفعل ؛ شبیه پرخاشگری فعال می باشد و فرد پرخاشگز از روش غیرمستقیم این کار را انجام می‌دهد. این اشخاص در ظاهر به افرادی که در نظرشان بانفوذ و قدرتمند هستند لبخند می زنند اما اغلب پشت ظاهر آرام و موافق شان خشم و انزجار موج می زند و نظیر فردی می شوند که خشم خود را با چهره معصوم نشان می‌ دهد.

نشانه های شخصیت پرخاشگر منفعل

علائم شخصیت پرخاشگر منفعل

افراد پرخاشگر منفعل بی احساس هستند و توانایی سازماندهی روابط خود را ندارند و به علت کمبود هایی که در خود احساس می کنند همیشه در حال انتقاد و سرزنش از دیگران هستند. در امور و کارهای گروهی هم گروهی بسیار بدی هستند و برای پوشاندن عزت نفس پایین خود به دنبال یافتن اشتباهات در دیگران می باشند.

اینگونه اشخاص به جای کنار گذاشتن و فراموش کردن خشم شان آن را زمان مناسب نگه می دارند و سپس خشم خود را از طریق کلمات و رفتارهای غیر مستقیم جهت تنبیه ، آزار و اذیت و آسیب دیدن به فردی که از حذف عصبانی از تخلیه می ‌کند.

اینگونه افراد احتیاج شدیدی به دیده شدن دارند و همواره ناراضی اند و به همه چیز اعتراض دارند. پرخاشگر منفعل اشخاصی اند که وظیفه شناس نیستند و برای دیگران ارزش قائل نمی باشد و گاهی از شوخی از هر کاری جهت آسیب زدن به دیگران استفاده می نمایند.

بیشتر بخوانید : علل اختلال شخصیت ضد اجتماعی و درمان آن

روابط اجتماعی شخصیت پرخاشگر منفعل

روابط اجتماعی شخصیت پرخاشگر منفعل

روابط با این اشخاص به عنوان همکار ، دوست ، همسر و … بسیار سخت و طاقت ‌فرسا می باشد. بدان علت که این افراد اغلب رفتارهای نابالغی داشته و یا نمی دانند که با احساس خشم و طرد شدگی شان چگونه باید مواجه شود. آنها از برخورد و رویارویی با واقعیت دوری می کنند و بلد نیستند توقع و نیاز خود را به موقع بیان کنند و امکان دارد به صورت رفتارهای پنهانی پرخاشگری نمایند. تعارفات و صحبتهای تحقیرآمیز و توجه افراطی یکی از شیوه های اصلی افراد با اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل جهت ابراز احساسات شان هستند. علت بروز این اختلال در افرادی با این شخصیت ریشه در والدین دارند ، به گونه ای که والدین آنان از لحاظ عاطفی با آنها بدرفتاری کرده اند ، خیال پردازی آنها و نیز سعی برای آنکه خودکفا و استقلال داشته باشند را سرکوب کرده اند. رسیدگی و توجه از طرف والدین خود را غیرمنصفانه می ‌دانند و همواره احساس می کنند که قربانی اتفاقات ، شرایط و محیط بیرون شده اندو ترس شدید از انکار و واکنش والدینشان موجب شده این اشخاص نیازهای واقعی افکار و احساسات خود را مخفی کنند و همواره به دنبال تأیید دیگران باشد.

آنها به جای گفتن واقعیت و نشان دادن مستقیم خشم خود آن را کنترل می کنند و در فرصتی دیگه و به شکل نامفهوم آن را بروز می دهند.

یکی از عواملی که موجب رفتارهای تند و واکنش این گونه افراد می شود مهارت در نه گفتن است. در  واقع آنها جایی که باید نه بگویند ، نمی‌ گویند و در عوض چون خود را قربانی می دانند کاری که به آنها سپرده می‌شود باید را متعهدانه یا نصفه نیمه با بهانه تراشی انجام می دهند.

برای مطالعه مطلب چگونه شخصیت قوی داشته باشیم؟ بر روی لینک لیک کنید

نحوه برخورد با شخصیت پرخاشگر منفعل

همواره باید بدانید که این  یک اختلال است و شما با کسی که در رابطه اید که قادر نیست خواسته ، توقع و نیازش را در زمان صحیح و به روش و درست بیان کند. اینگونه افراد همواره در شما احساس خوب نبودند و گناه ایجاد می کنند و خودش را قربانی می داند تا از این راه قدرت و تسلط زیادی روی شما داشته باشد. اگر شما اجازه تسلط یافتن به او را بدهید به نوعی تشویق و تقویت تلقی می شود پس از این به بعد در این بازی مشارکت نکنید. در واقع هر بار وارد بازی چنین فردی می شوید ناخواسته به رفتار او پاداش داده و حتی وقتی شما را سرزنش و تحقیر میکند اگر بپذیرید و در لاک دفاعی خود فرو بروید به گونه ای رفتار او را تقویت کرده اید. به علت احساس گناهی که در شما ایجاد می ‌کند به خواسته او تن ندهید. تلاش کنید او را تشویق کنید تا هر آنچه را می خواهد و توقعی که دارد را بیان نماید و در صورتی که خواسته و نیازش را به طور مستقیم و روش غیر مستقیم درخواست کرد به درخواست او جواب ندهید.

احساس بدی نسبت به رد کردن درخواست های غیر مستقیم داشته باشید در صورتی که این رفتار را تقویت کنید به رابطه ، خانواده و موقعیت شغلی خود لطمه میزنه. همواره به او بگویید چه احساسی دارید و بگویید که رفتارهای او شما را سردرگم کرده و نمی داند چه رفتاری باید در قبال او داشته باشید و این امر موجب دوری و عدم صمیمیت تان شده است.

در ابتدا این موضوع برایش دشوار است ولی ناامید نشوید و ادامه دهید و هر وقت که موفق شد خواسته اش را مستقیم و بدون طعنه و تحقیر بیان کند به او توجه نمایید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false