×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
نحوه فعال سازی رمز پویا برای حساب های بانکی - تصویر اصلی

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که هنگام پرداخت الکترونیکی با این پیغام مواجه شده باشید؛ تنها با رمز پویا ( رمز دوم یکبار مصرف ) قادر به پرداخت آنلاین خواهید بود.

تا به امروز شما عزیزان تنها با استفاده از رمز دوم حساب خود ، که فقط یکبار توسط خود شما در دستگاه های ATM ساخته می شد ، اقدام به انتقال وجه به صورت اینترنتی می کردید و فقط هر زمانی که خودتان اقدام به تغییر دادن آن می کردید امکان تغییر آن وجود داشت. به دلیل کلاهبرداری ها و مشکلات متعددی که در طول این مدت به وجود می آمد ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، استفاده از رمز پویا را به عنوان رمز دوم اینترنتی برای تمام مشتریان بانکی اجباری کرد به گونه ای که این روش پرداخت الکترونیکی از تاریخ ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ به اجرا خواهد درآمد. رمز دوم اینترنتی به گونه ای عمل می کند که فقط ۶۰ ثانیه بعد از ساختن شما قادر به استفاده از آن خواهید بود . استفاده و فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف برای هر بانک روش متفاوتی دارد که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید : فعالسازی رمز پویا بانک سینا

محافظت از حساب صاحبین کارت بانکی با رمز پویا

ثابت بودن رمز دوم کارت های اعتباری و پیشرفت سارقین در فضای مجازی ، باعث لو رفتن و سرقت این رمز ها به راحتی تمام شده است. به عبارت ساده تر با راه های بسیار ساده مانند ایجاد در گاه بانکی تقلبی یا پیامک های جعلی سارقین می توانند اطلاعات کارت بانکی را به راحتی سرقت و خسارت های مالی جبران ناپذیری به دارندگان حساب وارد کنند.

همچنین در برخی موارد دیده شده که سارقین بعد از سرقت اطلاعات حساب ها ، برای انتقال وجه مسائل غیر مشروع و غیر قانونی خود از این حساب های استفاده میکنند که این امر نیز می تواند مشکلات حقوقی بسیاری را برای افراد به وجود بی آورد. با داشتن رمز پویا به عنوان رمز دوم یکبار مصرف تا حد بسیار زیادی این مشکلات از بین خواهند رفت.

نحوه فعال سازی رمز پویا برای حساب های بانکی - رمز یکبار مصرف

چه کسانی باید رمز پویا خود را فعال کنند؟

لازم به ذکر است که فعال کردن رمز دوم پویا برای همه اجباری نیست بلکه تنها کسانی که از کارت و حساب بانکی خود جهت انتقال وجه اینترنتی استفاده میکنند باید اقدام به فعال کردن رمز پویا برای خود کنند . بنابراین کسانی که از کارت بانکی خود تنها برای خرید در دستگاه های POS یا دستگاه های ATM استفاده میکنند نیاز به فعالسازی رمز دوم اینترنتی خود ندارند. توجه داشته باشید که برای فعالسازی رمز دوم اینترنتی تنها باید به صورت حضوری به بانک صادر کننده کارت مراجعه و مراحل فعالسازی را زیر نظر کارشناس بانک طی نمایید.

آیا فعالسازی رمز دوم پویا هزینه ای به همراه دارد؟

فعالسازی رمز پویا هیچگونه هزینه ای برای مشتریان به همراه نداشته و این کار صرفا خدمتی است که توسط بانک ها و موسسات مالی کشور جهت مقابله با جرایم اینترنتی و سرقت های حساب بانکی صورت گرفته است. بنابراین شما عزیزان می توانید با مراجعه به بانک صادر کننده خود ، بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای ، اقدام به فعالسازی رمز پویا برای خود کرده و از این پس بدون هیچگونه نگرانی از هک شدن اطلاعات حسابتان اقدام به خرید و یا انجام امور اینترنتی با استفاده از کارت بانکی خود اقدام کنید.

بیشتر بیخوانید : فعالسازی رمز پویا بانک صادرات

روش های دریافت رمز پویا بعد از فعالسازی

برای راحتی مشتریان، بانک ها و موسسات ، ساز و کار های مختلفی را برای دریافت رمز پویا برای مشترکین خود فراهم کرده اند. افرادی که از گوشی های هوشمند استفاده می کنند می توانند جهت دریافت رمز دوم پویای خود از برنامه های تولید کننده رمز دوم استفاده کنند اما توجه داشته باشید که این برنامه حتما باید توسط بانک صادر کننده کارت و یا از طریق سایت اینترنتی بانک مورد نظر دریافت شود . همچنین دریافت رمز یکبار مصرف پویا از طریق پیامک و راهکارهای مبنی بر کدهای دستوری ( USSD ) از دیگر روش های در نظر گرفته شده برای ارائه این رمز بانکی به مشتریان هستند  با توجه به این که رمز دوم اینترنتی یکبار مصرف به شماره تلفن خودشان پیامک می شود. بنابر این به راحتی از طریق سامانه پیامکی که بانک صادر کننده به آنها معرفی می کنند قادر به دریافت رمز خواهند بود.

نحوه فعال سازی رمز پویا برای حساب های بانکی - آموزش فعالسازی

 

فعالسازی رمز دوم پویا بانک ملی

برای فعالسازی رمز پویا در بانک ملی ۲ روش در نظر گرفته شده است. اگر دارای گوشی های اندروید هستید می توانید با نصب اپلیکیشن  ،۶۰ که ابزار تولید رمز یکبار مصرف پویا است از این امکان استفاده کنید. در صورتی که گوشی هوشمند ندارید یا تمایل به نصب اپلیکیشن ندارید می توانید با شماره گیری کد دستوری *۷۳۷*۶۰# اقدام به دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک ملی نمایید.

 

فعالسازی رمز پویا بانک مسکن

برای فعالسازی رمز پویا بانک مسکن به یک عابر بانک مسکن مراجعه نمایید. سپس وارد صفحه تغییر رمز خود شوید و گزینه خدمات رمز پویا را انتخاب کنید . در این مرحله پس از انتخاب گزینه تخصیص رمز اول شماره تلفن خود را وارد نمایید . توجه داشته باشید که باید همان شماره تلفنی را وارد کنید که به عنوان تلفن صاحبت حساب در بانک ثبت کرده اید . سپس رسید دستگاه ATM را دریافت و نزد خود نگه دارید. اکنون اپلیکیشن « رمز نما » را از سایت بانک مسکن دانلود و نصب نمایید . بعد از نصب در قسمت خدمات الکترونیک گزینه رمز یکبار مصرف را انتخاب کنید . در این مرحله شماره کارت ، سریال موجود در قبض رسید ATM کد فعالسازی پیامک شده را وارد نمایید تا امکان دریافت رمز پویا برای شما فعال شود . از این پس میتوانید با مراجعه به نرم افزار و لمس گزینه دریافت رمز کارت ، رمز دوم یکبار مصرف خود را دریافت نمایید .

فعالسازی رمز پویا بانک شهر

برای فعالسازی رمز پویا بانک شهر باید ابتدا اپلیکیشن مورد نیاز را نصب و سپس به یکی از شعب بانک مراجعه نمایید . برای نصب اپلیکیشن به وب سایت بانک شهر به قسمت رمزنت مراجعه کنید و نسخه مورد نیاز را دانلود و نصب کنید. بعد از نصب وارد نرم افزار شده و پس از انتخاب یک رمز ۶ رقمی ورود به دلخواه خودتان  ، نرم افزار را راه اندازی کنید . پس با استفاده از یک کامپیوتر وارد حساب کاربری اینترنتی بانک شهر خود شده و روی عبارت فعالسازی رمز دوم کارت کلیک کنید. بعد از انتخاب شماره حساب بر روی عبارت فعالسازی رمز پویا کلیک کنید. یک کد QR صادر خواهد شد که آن را توسط نرم افزار اسکن می نمایید. پس یک پیامک برای شما ارسال می شود که حاوی یک کد فعالسازی ۴ رقمی می باشد.  بعد از وارد کردن کد ۴ رقمی در نرم افزار تمام مراحل به پایان می رسد و شما می توانید از این به راحتی با استفاده از این اپلیکیشن رمز پویا برای خود دریافت نمایید.

نحوه فعال سازی رمز پویا برای حساب های بانکی - امنیت بانکی

رمز پویا بانک ملت

برای فعالسازی رمز دوم پویا بانک ملت می توان از طریق پیامک و مراجعه به خود پرداز اقدام به این کار نمایید. همچنین می توانید از اپلیکیشن رمزنگار بانک ملت استفاده کنید. برای فعالسازی رمز نگار در مرحله اول نیاز به مراجعه حضوری به عابر بانک ملت است. باید کد دریافتی از عابر بانک را در نرم افزار رمز نگار وارد نمایید و مراحل فعالسازی برنامه را تکمیل کنید از این پس می توانید به راحتی با مراجعه به اپلیکیشن رمز پویا خود را دریافت نمایید.

فعالسازی رمز پویا بانک تجارت

شما عزیزان می توانید برای دریافت رمز پویا کد دستوری USSD  *۷۸۸*۸۸# را شماره گیری کرده و مسیر زیر را طی نمایید:

سامانه پویا ← وارد کردن رمز ۵ رقمی دلخواه ← ثبت نام ← وارد کردن شماره کارت ← وارد کردن کد ملی ← وارد کردن رمز دوم فعلی.

پس از پایان این عملیات پیامکی برای شما ارسال خواهد شد که اتمام مراحل بالا را تایید می نماید از این پس به راحتی با شماره گیری *۷۸۸*۸۸# می توانید رمز یکبار مصرف پویا خود را دریافت نمایید. برای این کار بعد از شماره گیری مراحل زیر را طی نمایید.

سامانه رمز پویا ← وارد کردن رمز عبور ← دریافت رمز پویا ← انتخاب کارت

همچنین می توانید برای دریافت رمز پویا از اپلیکیشن « همراز » استفاده نمایید که در ابتدا آن از سایت بانک تجارت دانلود و نصب کرده و بعد از فعالسازی امکان دریافت رمز پویا برای شما میسر خواهد شد.

فعالسازی رمز پویا بانک پاسارگاد

جهت دریافت رمز پویا ابتدا باید به یکی از شعب بانک پاسارگاد مراجعه و درخواست فعالسازی همراه بانک خود را ثبت نمایید. بعد از فعالسازی همراه باید دو روش برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف وجود دارد. در روش اول بعد از ورود به همراه بانک در بخش « سایر » وارد قسمت عملیات کارت شده و گزینه فعالسازی رمز یکبار مصرف کارت را انتخاب می کنیم. همچنین می توانید در سامانه بانکداری اینترنتی بانک پاسارگاد به بخش کارت های من و پس از آن به بخش عملیات بانک مراجعه و در انتها گزینه مدیریت نوع رمز دوم را انتخاب نمایید. مابقی مراحل تا احراز هویت را در تلفن همراه خود ادامه دهید.

جهت اطلاع از نحوه فعال سازی رمز پویا بانک های دیگر به همراه ویدئو آموزش بر روی لینک کلیک کنید .

 

 

منبع خبر : برتر رایانه
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false