×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
وضعیت بدن در شرایط مختلف

از عوامل مهم در سلامت جسم و روح و روان ، قرار دادن صحيح اندام ها و وضعیت بدن در هنگام راه رفتن، نشستن، خوابیدن، ایستادن، خم شدن و بلند کردن اشیا از روی زمین است.قراردادن اندام های بدن در یک وضعیت خوب و درست به شما بسیار کمک می کند؛ به خصوص هنگام کار کردن و خوابیدن باعث می شود که کمتر خسته شده و کمتر در طول خواب جابه جا شوید.به طور پایه ای یک وضع خوب بدنی در هنگام خوابیدن، باید بدن به حالت متعادل باشد؛ یعنی سر و گردن و کمر و پاها در یک ردیف قرار گیرند. برای مثال ماهیچه های قوی پشت و شکم به طور مساوی در امتداد ستون فقرات باشند.

مطالب مرتبط : رژیم های غذایی سخت و تأثیر آنها بر سلامتی بدن

وضعیت بدن در حین نشستن و ایستادن

وضعیت بدن در حین نشستن و ایستادن

از آنجایی که جسم و روح و روان ما باهم در ارتباط هستند، شکی نیست و می دانیم که تمام اعصاب از مغز سرچشمه می گیرند و به طرف پایین بدن انشعاب پیدا کرده و به عضلات بدن منتهی می شوند؛ بنابراین هر وضعیت بدی می تواند در حرکت آنها اختلال ایجاد نماید. از نظر شخصیتی، کسانی که رعایت می کنند تا بدنشان را هنگام خواب ، راه رفتن ، نشستن و ایستادن در وضعیت و حالتی خوب و صحیح نگه دارند ، افرادی هستند که از اعتماد به نفس زیاد برخوردارند.

آن دسته از افراد که همیشه به طور خمیده می نشینند و در خواب هم حتی بدن آنها در پیچ و خم قرار می گیرد، افرادی هستند که دچار دپرسیون و نگرانی و بی اعتمادی نسبت به خود و دیگران ، می باشند.

سعی کنید وضعیت بدن تان را به شکلی قرار دهید که به خصوص هنگام خواب، زود احساس خستگی نکنید. نگه داشتن درست و صحیح اندام های بدن، در هر وضیعتی که هستید، کمک می کند که زود خسته نشوید.

یک قانون بنیادی در مورد وضع خوب بدنی این است که همه اندام ها و اعضای بدن طوری درگیر باشند که بدن در یک وضعیت متعادل قرار گیرد. صاف و مستقیم نگه داشتن سر و گردن که همیشه باید در امتداد یکدیگر باشند.

از کودکی و دوران مدرسه باید یاد بگیریم که چه طرز ایستادن و نشستنی صحيح است. لازم است که به دانش آموزان در مدرسه توجه داشت و به دانش آموزی که صحیح نمی نشیند یا درست نمی ایستد، تذکر داد. بد نشستن و برداشتن اجسام سنگین از زمین به صورت غلط، ممکن است ابتدا علائمی را در شخص نشان ندهد؛ ولی بعد از مدتی طولانی و تکرار آن، به خصوص در سنین بالا، ستون فقرات و مهره ها و دیسک، به اشکال بر می خورند و سبب بیرون زدن از بین مهره ها می گردند.

وضعیت بدن و طرز نشستن هنگام کار در اتاق کار

بیشتر بخوانید : بهترین مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

وضعیت بدن و طرز نشستن هنگام کار در اتاق کار

صندلی که برای نشستن به خصوص برای نشستن طولانی استفاده می کنید، باید ارگونومیک باشد؛ یعنی با اصول استانداردهای بهداشتی ساخته شده باشد. شما باید روی صندلی طوری بنشینید که بیشتر روی زانوهایتان قرار گیرید تا روی لگن خاصره؛ یعنی فاصله زانو تا لگن (ران) باید درست در روی سطح صندلی قرار گیرد. – ارتفاع صندلی باید به انداره کافی باشد که پاهایتان به طور کامل روی زمین قرار گیرند. شانه های شما در هنگام نشستن باید خميده نباشد، بلکه باید طوری باشند که سر و گردن و شانه، صاف و به عقب کشیده و با پشت در یک ردیف باشند. بازوان شما باید روی میز کار با زاویه ۹۰ درجهان صندلی کارتان قرار گیرند.

-اگر از صفحه کامپیوتر استفاده می کنید، کامپیوتر شما باید روی میز کار طوری قرار بگیرد که با وضعیت بدن تان بتوانید مستقیم به آن نگاه کنید و باید به طور کامل روبه روی شما قرار گیرد. سعی کنید بیشتر از اینکه به پایین نگاه کنید جلوی صورت شما باشد نه اینکه در کنار و یک طرف باشد.

بیشتر بدانبد : مزیت های استفاده از فضای کار اشتراکی

وضعیت بدن در هنگام خوابیدن

وضعیت بدن در هنگام خوابیدن

توجه داشته باشید یک تشک خوب و راحت جهت قرار گرفتن اعضای بدن در وضعیتی مناسب ، بسیار دارای اهمیت می باشد. تشک نباید خیلی نرم باشد؛ چون باعث خمیدگی ستون مهره ها و عضلات ناحیه پشت و پاهای شما می شود و باعث خستگی تمام بدن در طول خواب می گردد.

همچنین خیلی نباید سفت باشد؛ البته تشک سفت برای کسانی که مشکل دیسک دارند یا عصب سیاتیک آنها مشکل دارد و دردناک است، بیشتر توصیه شده است.

انتخاب متكا باید بسیار با دقت انجام شود؛ چون برای یک خواب خوب و طولانی، فاکتوری مهم است ، متکا باید طوری باشد که سبب خمیدگی گردن نشود. این روزها متکاهایی در بازار وجود دارد که تغییر پذیرند. شما می توانید آن را به هر شکلی که راحت هستید،در آورید.

حتی برای خانم هایی که در طی شب از عرق کردن و گرگرفتن در ناحیه سر رنج می برند ، متکاهایی وجود دارد که سر و گردن را در حد خنک نگه می دارد. سعی کنید اگر گردنتان ناراحت قرار می گیرد ، حوله را لوله کنید و زیر سرتان در ناحیه گردن قرار دهید. کنترل کنید وضعیت بدن تان خوب باشد تا به خوابیدن شما کمک کند.

خوابیدن بهتر است که در یک طرف باشد و به طور دائم به ما دیگر عوض شود. همچنین اگر به پشت می خوابید، باید یکسره وضعیت قرار گرفتن بدن عوض شود. اگر شما به صورت و روی شکم می خوابید ، سر شما باید در یک طرف قرار گیرد که تنفس راحت انجام شود. در هنگام خوابیدن توجه به اینکه سر و گردن در یک ردیف قرار گیرند و با یکدیگر متعادل باشند ، بسیار با اهمیت است.

مطالعه بیشتر : نکات مهم جهت انتخاب بهترین رنگ اتاق خواب

نکات مهم هنگام راه رفتن و طرز صحیح وضعیت بدن

– سعی کنید همیشه مستقیم و صاف راه بروید؛ یعنی خودتان را به طرف راست و چپ خم نکنید و به طرف جلو نکشید. بعضی مردم عادت کرده اند که هنگام راه رفتن خود را به جلو بکشند و بیشتر از ناحیه ران استفاده می کنند تا از سایر اعضای بدن مثل لگن خاصره.

– تعادل را در هنگام راه رفتن رعایت کنید. اگر بار سنگین در دست دارید، به یک اندازه در دو دست یا بازوهایتان تقسیم کنید.

– توجه به بهداشت پاها و انتخاب کفش راحت هنگام راه رفتن در سلامت نگه داشتن روح و روان شما بسیار با اهمیت است. مراقبت از پاها با اهمیت است و آن را قلب دوم بدن دانسته اند.

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false