×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
نقش محیط های آموزشی در تفکر خلاق کودکان

کودکان سرشار از خلاقیت هستند زیرا دلمشغولی ها و قواعد و چارچوب بزرگترها را ندارد. والدین و بزرگتران کودک باید در پرورش تفکر خلاق کودکان خود تلاش نمایند. این وظیفه علاوه بر والدین بر عهده معلمان و مربیان مدارس و مهدکودک ها است ، چنین تفکری در کودک در رنگ آمیزی خلاقانه اش ، انشاء و از زبان های رمزی و عجیب و غریبی که طراحی می کند مشاهده می شود. مدارس در شکوفایی این تفکر نقش مهمی دارد ؛ آنان باید در جهت بهبود قدرت بیان کودک بکوشند و شیوه حل مشکلات را به آنان بیاموزند و به نوعی توانایی هنری‌ اش را پرورش دهند. در این مقاله در رابطه با این تکنیک جهت پیاده سازی در کودکان صحبت خواهیم نمود تا انتها ما را همراهی نمایید.

مطالب مرتبط : رشد عاطفی و نحوه بروز آن در کودکان

نقش محیط های آموزشی در تفکر خلاق کودکان

مدارس و مهد کودک ها بیشتر به تأمین امنیت و سلامت کودکان و مهارت های شناختی آنان نظیر اشکال ، رنگ ها ، آموزش رفتار اجتماعی ، سواد آموزی و مهارت های عددی آنان می پردازند.زمانی که اکثر وقت مدرسه به آموزش مهارت ها اختصاص پیدا می کند دیگر کمک به شکوفایی تفکر در کودکان زمان چندانی نخواهد ماند. کمک به پرورش خلاقیت ، اشتیاق آنان را جهت یادگیری بالا برده و توسعه فکری را نیز پشتیبانی می کند. اگر تعریف خلاقیت را از چندین معلم بپرسیم به احتمال زیاد پنج پاسخ مختلف به آن خواهند داد. یکی از تعاریف آن بر روی فرآیند تفکر واگرا تمرکز دارد که شامل کنار گذاشتن ایده های قدیمی ، ایجاد ارتباطات جدید ، گسترش دانش و خلق ایده های شگفت انگیز می باشد. هنگامی که کودک را به تفکر خلاق تشویق کنیم در واقع انگیزه و اشتیاق کودک را برای یادگیری بالا برد و با تشویق ، تولید ایده های جدید تفکری خلاق را بالا خواهیم برد.

با تشویق کودک به تمرکز واگرا انگیزه و اشتیاق او برای یادگیری بالا می رود. برای  نمونه کودکی که به تولد دوستش دعوت شده است و از طرفی از اینکه به یک مهمانی دعوت شده هیجان زده است و از سوی دیگر  مانند دوستش کادو دریافت نمی ‌کند عصبانی می‌ شود. در این اوضاع کودک به کمک احتیاج دارد تا بیاموزد هیچ اشکالی ندارد که در یک لحظه احساس تضاد داشته باشد. میتوانید به کودک ایده پردازی را یاد دهید و به او کمک کنید تا بفهمد برخی از احساسات و آرزوها میان تمامی افراد مشترک است اما برخی از آرزو ها و ایده‌ها تنها مخصوص خود او هستند و میتوان بعضی کارها را همین الان و برخی را در آینده انجام داد. دوستانش همواره نمی خواهند بازی دلخواه او را انجام بدهند. یک ایده گاهی ممکن است معرکه باشد و گاهی نیز اصلاً خوب نباشد.

افزایش تفکر خلاق با آشنایی کودک به دنیای هنر

انجام نقاشی با روش‌های مختلف نظیر نقاشی روی سه پایه یا نقاشی انگشتی آن هم در حین گوش دادن به موسیقی کلاسیک ، طراحی و گلبازی نمونه ایی از فعالیت های هنری به حساب می آید که باعث افزایش خلاقیت می شود. این فعالیت های ساده می تواند در تمامی مهدکودک‌ها و مدارس اجرا گردد. تفکری خلاق با بهبود قدرت مشاهده و افزایش دقت در کودکان نمود پیدا می کند. برای نمونه مربی مهد کودکی کاغذ و آبرنگ به کودک می دهد سپس کودک با قلم و روی کاغذ ضربه می زند و در تصورات خود همان یک نقطه آبی را گسترش می دهد. این کار کودک و ادامه دادن به فرآیند خلاقیت باعث می شود که با کمک به کار خلاقانه کودک در آینده در این راه پیشرفت نماید. در واقع حساسیت مربیان و والدین روی تجارب جدید کودک به رشد خلاقیت کمک خواهد نمود با تعریف و تمجید شما اشتیاق و انگیزه کودک از الزامات خلاقیت است تأمین می گردد.

علاوه بر این با فراهم نمودن شرایطی جهت جنب و جوش و تحرک بچه ها می ‌تواند از آنان کودکانی خوشحال و فعال بسازد. تفکر خلاق در پس زمینه خیلی از بازی های کودک وجود دارد که با زمینه سازی این نوع بازی ها علاوه بر آشنایی با قواعد انواع بازی ها کودک تحرک و جنب و جوش زیادی خواهد داشت و انرژی سالمی را تخلیه می ‌کند.

بیشتر بدانید : تأثیر شطرنج در کودکان و آینده آنها

کمک به رشد تفکر خلاق در کودکان با بازی کردن

کمک به رشد تفکر خلاق در کودکان با بازی کردن

از اجزای ضروری در هر کلاس آموزشی به خصوص کلاس های مختص به کودکان کم سن و سال اجرای نمایش و بازی ها  است . وقتی تعدادی از بچه ها نقش هایی را در بازی گرفته و در آن نقش ایده های جذاب و خلاقانه ای را ایجاد می کند ، مربیان جهت افزایش خلاقیت در این لحظه وارد عمل شده و به کودک کمک می نمایند تا رفتار کلیشه ‌ای اش را به تصویر بزرگتر جهان وصل کنند. معلمان همواره ناظر رفتار کودکان بوده و به مرور زمان سبک منحصر به فرد ، ترس ها ، نقاط قوت و فانتزی های هر کدام از آنان را می شناسند. رفتار تکراری بچه ها در همان روش آن ها جهت مقابله با استرس است. تلاش کنید بعد از بازی عکس العمل بچه ها  را مورد سؤال قرار دهید تا علت رفتارهای خاص شان را بهتر متوجه شده و بتوانید راهکارهای بهتری در این باره ارائه دهید. نحوه ارتباط کودکان با بزرگتر هایش ، امکاناتی که در اختیار دارند و فعالیت هایی که انجام می دهد بر روی توسعه خلاقیت شان اثر بسزایی دارد. مدارس یا خانواده‌هایی که به کودکان اجازه می‌دهند بدون هیچ ترس تفکرات خود را بیان نمایند با دیگران مخالفت کنند و بعد در رابطه دنیا بپردازند امکان خلاقیت بیشتری را به آنها خواهند داد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false