×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
نشانه‌های روان پریشی و شیوه های درمان آن - مطلب روانشناسی

اختلال روانی که منجر به مخدوش شدن رابطه ما با واقعیت می ‌شود یک روان پریشی به حساب می آید. افراد مبتلا به این اختلال دچار توهم و ادراکات غلط شده و نوعی تجربه حسی است که بر اثر فقدان محرک ‌های حقیقی به وقوع می پیوندد. برای توضیح بیشتر اگر کسی دچار توهمات شنیداری باشد بدون آنکه صدای ا فریادی بشنود صدای فریادی را در گوش خود احساس می کند. هم چنین اگر دچار توهمات دیداری باشد چهره و افرادی را در مقابل خود احساس می‌کند که در واقعیت وجود خارجی ندارد علاوه بر این افراد مبتلا به این اختلال افکاری دارند که در تضاد با واقعیت می باشد. این افکار متوهم بوده و چنین افرادی همواره تمایل دارند از جمع کنار بگیرد و شوق و اشتیاق در زندگی شان محدود و اندک می باشد. به همین علت پیگیری و مراجعه به یک متخصص در این زمینه بسیار ضروری است.  در رابطه با نشانه ‌های آن و شیوه‌های درمانی در این مقاله اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار خواهیم داد تا انتها با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : شیوه های درمانی مؤثر با روانکاوی

نشانه های بیرونی روان پریشی

بعضی از نشانه های روان پریشی شامل کم خوابی ، توهم ، شکاکیت ، هذیان ، اندیشیدن به خودکشی ، افسردگی ، اختلال در بیان ، گوشه گیری و انزوا از اقوام و خانواده ، خلق و خوی افسرده و اختلال در تمرکز. از جمله اختلالات رایج در چنین افرادی که توهم و هذیان می باشد. این افراد مرز بین واقعیت و آن را به خوبی برای خودشان مشخص می کنند و در دام خطاهای ادراکی و احساسی خود اسیر هستند.

هذیان و خطای ادراکی و احساسی به معنی عقیده و باور غلط تلقی می شود که علاوه بر مغایرت با واقعیت افراد مبتلا به این اختلال به شدت به آن پایبند و معتقدند. زمانی که حالت هذیان به شکل پارانویا نشان داده می شود فرد احساس می کند که فردی مدام در حال تعقیب او است یا پیام هایی برایش ارسال می شود که بسیار رمزآلود است. بزرگنمایی خود را به شکل اغراق آمیز و اشتباهی خاص می داند افراد مبتلا به این اختلال بر این باورند که دچار نوعی بیماری صعب العلاج هستند در حالی که از سلامتی کامل جسمی برخوردارند ‌.

در رابطه با توهم  که یک تجربه حسی در غیاب محرک‌ های واقعی بیرونی است و به طور واضح در هنگام توهم ، بو ها ، احساسات ، صدا ها ، اشیاء و احساساتی را درک می کنید که به هیچ عنوان در واقعیت وجود ندارد. افراد متوهم امکان دارد اشخاصی را ببینند که وجود خارجی نداشته یا چیزهایی را بشنوند که اصلا گفته نشده است.

مطالب بیشتر : داشتن سلامت روحی و روانی با مدیتیشن

علل روان پریشی چیست ؟

نشانه های بیرونی روان پریشی

در اشخاص مختلف نمود و نشانه های متفاوتی دارد و دلیل آشکار و مشخصی برای آن وجود ندارد. با اینکه بعضی از بیماری ها و مشکلات موجب این اختلال می گردد محرک هایی نظیر مصرف مواد مخدر ، کم‌ خوابی و دیگر عوامل مهم محیط موجبات این اختلال بوده و آن را تشدید می کند. در این میان بیماری ها از جمله تومور ها و کیست های مغزی در سکته مغزی ، بعضی از انواع جنون و زوال عقل نظیر بیماری های ویروسی که مغز را نشانه می‌گیرد ، بیماری های مغزی مثل اختلالات کروموزومی ، پارکینسون هانتینگتون و … می‌تواند از علل این اختلال رایج باشد. همچنین از دیگر عوامل مهم که نشانه های آن به طور دقیق و واضح مشخص نیست و باعث وقوع آن می گردد. ناگفته نماند که عوامل ژنتیکی در این اختلال بی تأثیر نیست ؛ برای نمونه وجود سابقه اختلال روانی اعضای خانواده امکان ابتلا به این گونه مشکلات را افزایش می دهد. کودکانی که دچار جهش ژنتیکی یا به عبارتی دیگر در معرض ابتلا به این نوع اختلالات نظیر اسکیزوفرنی خواهند گرفت.

مدل های مختلف در بروز اختلال روان پریشی دخیل و از انواع آن که در اثر شرایط و موقعیت های ویژه به وجود می آید شامل اختلالات کوتاه مدت روانپریشی با نام اختلال واکنشی نیز از آن یاد می ‌شود. این عامل در مواقعی رخ می دهد که فرد تحت فشار های روانی شدید نظیر فقدان عزیزان قرار می گیرد. بنا بر میزان استرسی که شخص تجربه می کند این مشکل می تواند طی چند روز یا چند هفته درمان شود.

مطالب مرتبط : باورهای نادرست در رابطه با سلامت روان و اختلالات روانی

اختلالات روان پریشی ناشی از مصرف الکل و مواد و دیگر اختلالات

مصرف موادی نظیر کوکائین و آمفتامین ها موجب بروز اختلالات روانی می ‌گردد. اثرات موارد توهم زایی مثل LSD موقت هستند. مواد مخدر بعضی داروهای مجوز دار مثل استروئیدها موجب ایجاد توهم می گردد. اشخاصی که به مصرف این دسته از داروها و الکل اعتیاد دارد با قطع ناگهانی مواد امکان دارد دچار اختلالات از این دسته شوند.

اختلالات ارگانیکی نظیر جراحت دست و یا عفونی می تواند موجبات آن را فراهم کند.

اختلالات روانی نظیر اختلال دوقطبی ، اختلال وهم و هذیان گویی نیز می‌تواند دلالت بر این امر بکند. دیگر دلایلی که برای بروز این اختلالات وجود دارد مثل مصرف مواد ، جراحت ، بیماری های عفونی به طور خودجوش در فرد ایجاد شده و نشانه های از این عامل را ایجاد می کند.

در ختلال دو قطبی فرد تعادل رفتاری ندارند و فرد از حالت کسل و حموده به یک باره به حالت به شدت فعال و پر انرژی در نوسان است. در حالتی که به شدت پر انرژی هستند ، نشانه‌هایی از این اختلالات را نشان می دهد که در این حالت فرد احساس می ‌کند که خیلی توانمند است و ویژگی های خارق العاده ای دارد. درهر  حالت این روحیه احساس ترس ، افسردگی و غم به سراغت می آید و همواره فکر می کند که کسی قصد آزارش را دارد.

تشخیص روان پریشی و شیوه های درمان آن

تشخیص روان پریشی و شیوه های درمان آن

این اختلال با ارزیابی روانی تشخیص داده می شود به عبارت دیگر دکتر معالج از بیمار سؤالاتی را می کند و احساس و تجربه آن شخص را در رابطه با پرسش ها ارزیابی می دانند. آزمایش‌های پزشکی و استفاده از اشعه ایکس نیز در بررسی روش های اختلال و کسب اطمینان از وجود یا نبود آن در تشخیص راه گشا است. اختلالات روان پریشی نمود دیگری در کودکان و نوجوانان دارد ؛ برای نمونه کودکان در این اختلال دوستانه خیالی دارند که با آنها حرف می ‌زنند. البته این موضوع در بسیاری از کودکان مشاهده شده و زمانیکه احساس نگرانی کردید حتماً کودک خود را به دکتر ببرید زیرا امکان دارد معاشرت کودک با دوستان خیالی از حالت های بازی های متداول کودکانه فراتر برود.

برای درمان این اختلال ترکیبی از دارو درمانی ، روان درمانی و مشاوره پیشنهاد می شود .اکثر افراد مبتلا به این مشکل بعد از طی دوره های درمانی بهبود خواهند یافت. برای نمونه گاهی افراد دچار این اختلال به خود و اطرافیان آسیب وارد می کنند که با دادن دارو های آرامبخش این جنون از فرد دور خواهد شد. به چنین درمانی مداوای آرامبخش فوری می گویند که به کمک آن شخص از جنون به حالتی آرام هدایت می شود. اما برخی دیگر از اختلالات تنها از طریق داروها درمان میشود. مصرف داروهای روانپریشی می ‌تواند بنا به نوع رفتار هایی که خود بروز می دهد انتخاب نوع دارو برای او متفاوت است. اما در کل این داروها به شخص کمک می‌ کند تا از هذیان ها دور شده و واضح تر فکر کند. در بیشتر مواقع اشخاص دچار این مشکل پس از مدتی نیاز به داروها نخواهند داشت اما در ابتدا اختلالاتی نظیر اسکیزوفرنی ممکن است احتیاج به مصرف دارو به شکل مادام العمر باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false