×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
نشانه های اختلال استرس حاد و شیوه های درمان آن - تصویر شاخص

اختلال استرس حاد عبارتند از نشانه‌ هایی که در پی رویارویی با وقایع تروماتیک پدید می آیند و در میان سه روز تا یک ماه نیز طول می کشد . علائم این استرس شبیه به نشانه های اختلال استرس پس از سانحه است به این معنی که فرد بعد از مشاهده یا قرار گیری در معرض اتفاق ماند خطر مرگ ، جراحات سنگین و خشونت فیزیکی این استرس را خواهد داشت . مبتلایان به این اختلال معمولاً دیگر نمی توانند شبیه گذشته از چیزی لذت ببرند و حتی گاهی از برگشتن به روال عادی زندگی احساس گناه میکنند . اما قبل از آن که به نشانه ها علل و روش های درمان این عارضه بپردازیم ابتدا در رابطه با یک عبارت پزشکی اطلاعاتی ارائه می دهیم ، با ما همراه باشید .

مطالب مرتبط : رابطه پیری زودرس با استرس

تروما در اختلال استرس حاد

تروما دارای تعریف پزشکی و روانپزشکی می باشد که در پزشکی به صدمات و جراحات جسمی وخیم یا شوک گفته می ‌شود که با اقدامات درمانی خاص در وضعیت های اورژانسی قرار می گیرد اما تروما در روانپزشکی تعریف متفاوتی دارد و به تجربیاتی گفته می‌شود که به لحاظ عاطفی پریشان کننده ، رنج ‌آور و هولناک است و اغلب به عوارض جسمی و روانی پایدار می‌ انجامد . در واقع هر چه شخص مستقیم تر با وقایع تروماتیک روبرو شود خطر بروز صدمات روانی بالا می رود . برای نمونه اگر در مدرسه اتفاقی مثل تیراندازی رخ بدهد دانش آموزی که تیر می‌خورد شدید ترین آسیب روانی را خواهد دید . همچنین دانش ‌آموزانی که صحنه تیر خوردن همکلاسی خود یا کشته شدن او را می ‌بینند بیشتر از دانش آموزان دیگیر که از صحنه حادثه دور بودن آسیب خواهند دید . در واقع رویارویی دسته ‌دوم با خشونت نیز می ‌تواند تروماتیک باشد . به همین علت در اکثر کودکان و نوجوانان که در معرض خشونت یا حوادث ناگوار واقع می شوند حتی اگه این مواجهه فقط از طریق رسانه ها باشد باید از لحاظ ابتلا به علائم پریشانی عاطفی بررسی گردد تا در صورت ابتلا به اختلال استرس‌ حاد راه هایی برای جبران آن پیدا نمایند  .

مطالب بیشتر : راه های خوب و مناسب برای خارج شدن از استرس

نشانه های اختلال استرس حاد

نشانه های اختلال استرس حاد و شیوه های درمان آن - تصویر صفحه دو

زمانی که می گوییم فرد مبتلا به اختلال استرس حاد است نشانه های مربوط به بعد از واقعه تروماتیک حداقل ۳ روز طول خواهد کشید ، اما اگر پس از یک ماه رفع نشد و این علائم با سایر اختلالات روانی یا وضعیت های پزشکی قابل توجیه نبود احتمال تشخیص اختلال استرس به صورت حاد بالا خواهد رفت . در این میان اگر علائم فرد تا بیش از یک ماه ادامه پیدا کند این علائم اختلال استرس پسا آسیب نسبت داده خواهد شد :

نشانه های این اختلال درپنج رده دسته بندی شده است که شامل :

نشانه های آزار دهنده ( یادآوری خاطرات مزاحم و پریشان کننده به صورت غیر ارادی از واقعه تروماتیک یا بروز مکرر رویاهای آشفته )

حالات خلقی منفی ( ناتوانی مداوم در تجربه احساسات مثبت مثل شادی و عشق )

علائم گسستگی ( حسن کندی زمان ، دیدن خود از منظره یک بیگانه ، احساس گیجی و بهت )

نشانه های اجتناب ( اجتناب از افکار ، خاطرات ، احساسات ، مردم یا اماکن مربوط به واقع تروماتیک )

نشانه های برانگیختگی ( مشکل در به خواب رفتن و خواب ماندن ، مشکلات تمرکز و رفتارهای تحریک پذیر)

مبتلایان به این اختلال شاید چون نمی ‌توانند جلوی تروما را بگیرند یا سریعتر از این قضیه عبور نمایند احساس گناه به سراغشان خواهد آمد . معمولاً حملات پانیک در یک ماهه پس از تروما و اتفاق دور از انتظار نیست و کودکان مبتلا به این اختلال ممکن است دچار اضطراب مربوط به جدایی آنها از مراقبشان شوند  .

بیشتر بخوانید : بهترین روش برای غلبه بر استرس در محیط کار

دلایل اختلال استرس حاد

هنگامی که کسی در معرض ابتلا به اختلال استرس حاد قرار می گیرد یا با یک واقعه تروماتیک مواجه شود اما چه افرادی بیشتر در معرض خطر هستند :

اشخاصی که سابقه اختلال روانی دارند

اشخاصی که واقعه تروماتیک برایشان خیلی شدید احساس می‌ شود

اشخاصی که با سبک مقابله اجتنابی با قضیه برخورد‌ می نمایند

افرادی که پیش ‌تر سابقه تروما داشته اند

احتمال بروز این اختلال در زنان بیشتر از مردان می باشد

در واقع واکنش روانی پشت این اختلال را واکنش استرسی حاد می نامند . ما هنگامی که با ترس و اتفاق تهدید کننده روبرو می شویم به طور طبیعی یا می ایستیم و مقابله می ‌کنیم یا از تهدید می گریزیم . این واکنش را به پاسخ جنگ یا گریز می شناسیم  . علائم پاسخ استرسی حاد عبارت است از افزایش ناگهانی ضربان قلب و فشار خون ، تعریق ، سوخت و ساز و همچنین انقباض عضلات .

هنگام تجربه تهدید تغییراتی مثل تشدید برون ده قلبی و تسریع سوخت و ساز جهت مهیا شدن برای اقدام به نجات ضروری است . فردی که واقعیت تروماتیک را تجربه می ‌کند امکان دارد متعاقباً به علت یادآوری خاطرات مزاحم یا دیدن رؤیاهای آزاردهنده خودش را مدام در معرض خطر هستند و بنابراین بیش از حد معمول به علائم استرسی حاد دچار خواهد شد .

بیشتر بدانید : علل ایجاد استرس در زندگی از دیدگاه معنویت

نحوه درمان استرس حاد

نشانه های اختلال استرس حاد و شیوه های درمان آن - تصویر صفحه یک

موفق ترین نوع درمان در مقابله با این اختلال رفتار درمانی شناختی می باشد . این راهکار درمانی از دو قسمت اصلی تشکیل می ‌شود اول اینکه سعی بر آن است تا ادراک دفاعی یا بهتر بگویم الگوهای فکری او پیرامون واقعه تروماتید تغییر داده شود دومین که درمانگر می پوشد تا رفتارهای فرد در موقعیتهای اضطراب زا را اصلاح نماید رفتار درمانی شناختی نه تنها علائم اختلال استرس حاد را بهبود می‌دهد بلکه کمک می کند که از بروز اختلال استرس پس آسیبی نیز جلوگیری گردد

از راه‌های دیگر درمان اختلال استرس به صورت حاد می ‌توان به گروه‌های بازگویی روانشناختی و مدیریت اضطراب اشاره نمود . بازگویی روانشناختی شامل گونه ای از مداخلات درمانی شدید بلافاصله پس از تجربه تروماست به گونه ای که شخص تروما دیده خواهد توانست هر آنچه را که بوده در موردش صحبت نماید . این شیوه در مورد بعضی از بیماران نتیجه بخش است اما عده ای نیز می باشند که وقتی در مورد آنچه سبب پریشانی شده صحبت می کنند تجربه تروما مجدد برایشان تکرار خواهد شد .‌‍‌

داروهای روانگردی تجویزی نیز در بهبود علائم اضطراب و برانگیختگی شدید مؤثر است .در این بین از تأثیر استراتژی های کاهش استرس مثل ذهن آگاهی و استراتژی ‌های آرام ‌سازی نیز نباید غافل بود . این قبیل تمرین ها می تواند در مقابله با علائم این اختلال و همچنین کاهش این نشانه ها مفید واقع شود .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false