×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ویژگی های افراد مبتلا به اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی که به نام شیزوفرنی نیز شناخته می شود یک اختلال مزمن و جدی است که بر شیوه تفکر ، احساسات و رفتار فرد مبتلا تأثیر می گذارد. این بیماری نظیر دیگر اختلال های ذهنی شایع نیست اما می توان بسیار ناتوان کننده شود. در واقع در این اختلال افراد صداهایی را می شنود یا چیزهایی را می ‌بینند که وجود خارجی ندارد و گاهی ممکن است فکر کنند افراد دیگر فکرشان را می‌خوانند و ذهنشان را کنترل می ‌کنند. این تصور می تواند برای افراد مبتلا به این بیماری ترسناک باشد ؛ با ما همراه باشید تا شیوه های درمانی این نوع بیماری را بازگو نماییم و در رابطه با آن به طور مفصل صحبت کنیم تا انتها ما را همراهی نمایید.

مطالب مرتبط : اختلال شخصیت خود شیفته

ویژگی های افراد مبتلا به اسکیزوفرنی

افرادی که دچار اسکیزوفرنی شوند ممکن است گاهی از ایده‌های عجیب یا غیر عادی حرف بزنند به گونه ای که ادامه گفت و گو با آنها سخت می شود. آنان ممکن است ساعت ها بی حرکت یا صحبتی بنشیند ، گاهی اوقات خوب به نظر می‌رسند تا اینکه مجدد شروع به صحبت کردن در رابطه با افکار شان کنند و بر جامعه و خانواده هم اثر می‌ گذارند. بسیاری از مبتلایان در ابتدا در پیدا کردن شغل و مراقبت از خودشان مشکل دارند و ممکن است به دیگران متکی شوند .نگرش‌ها و باورهای منفی در رابطه با این بیماری شایع است و گاهی موجب می ‌شود افراد هیچ گونه تمایلی به صحبت کردن در رابطه با اختلال و درمان آن پیدا نکنند. افراد مبتلا به شیزوفرنی امکان دارد همیشه علائم این اختلال را در طول زندگی شان داشته باشند اما درمان به بهبود بسیاری از آنها کمک کرده و توانستن اهداف زندگیشان را دنبال کنند. محققان در حال توسعه شیوه های مؤثر درمان و استفاده از ابزاری جدید جهت درک دلایل این بیماری هستند. شاید نتیجه این تحقیقات در سال‌های آینده به پیشگیری و درمان بهتر این بیماری کمک نماید. بیماری نشانه های مثبت و منفی دارد که در ادامه با توضیحات کامل در رابطه با آن بهتر می توانید تشخیص دهید که آیا خود یا اطرافیانتان به این بیماری مبتلا هستند یا خیر.

بیشتر بدانید : اختلال شخصیت خود شیفته

نشانه های اسکیزوفرنی چیست؟

نشانه های اسکیزوفرنی چیست؟

همانگونه که در بالا به آن اشاره نمودیم و نشانه‌های این اختلال هم مثبت است و هم منفی و میانه آن نیز به نشانه های شناختی گفته می شود نه های مثبت اسکیزوفرنی رفتارهای روانپریشانه است که در انسان های سالم دیده نمی شود افرادی که نشانه‌های مثبت دارند امکان دارد ارتباطشان را بر برخی از جنبه‌های واقعیت از دست دهد د برای برخی از افراد این علائم گذر است اما برای برخی دیگر این نشانه ها با مرور زمان ثابت می شود نشانه ها گاه شدید و گاهی به سخت قابل مشاهده است شدت علائم مستند امکان دارد به این بستگی داشته باشد که بیمار تحت درمان است یا خیر. نشانه‌های مثبت شامل توهمات هزیانات اختلالات تفکر اختلالات حرکت می باشد.

نشانه های منفی به آشفتگی احساسات و رفتارها مربوط می‌شود تشخیص این نشانه ها به عنوان قسمتی از اختلال دشوارتر است و می‌توان آن را با نشانه های افسردگی و حالت های دیگر اشتباه گرفت این نشانه ها شامل مواردی نظیر یکنواختی احساسی کاهش لذت از زندگی روزمره مشکل در آغاز و ادامه فعالیت ها و کاهش صحبت کردن است اشخاص که علایم منفی دارند ممکن است برای کارهای روزمره شان به کمک احتیاج پیدا کند کنند و حتی ممکن است از بهداشت فردی نیز غافل شود ها باعث می شود تا آنها تن به نظر بیاید یا تمایلی به کمک به خودشان نداشته باشد اما تمامی این مشکلات نشانه هایی که از شیزوفرنی نشأت می گیرد.

نشانه های شناختی برای برخی از اشخاص نا محسوس است اما برای دیگران این نشانه ها شدت بیشتری داشته و ممکن است تغییراتی در حافظه جنبه های دیگری از تفکراتشان مشاهده کند. تشخیص نشانه های شناختی به عنوان بخشی از اختلال نظیر نشانه‌های منفی ممکن است دشوار باشد. این نشانه ها اغلب با انجام آزمایش های خاص شناسایی می شود ؛ نشانه های شناختی شامل عملکرد اجرایی صحیح ، اختلال در تمرکز و توجه ، اختلال در حافظه فعال ، شناخت ضعیف بر کار و روابط اجتماعی اثر گذاشته و می تواند برای افراد مبتلا به شیزوفرنی دردناک باشد.

بیشتر بخوانید :  اختلال فوبیا | علائم و درمان آن

شیوه های درمان اسکیزوفرنی

شیوه های درمان اسکیزوفرنی

از آنجا که علل اسکیزوفرنی همچنان ناشناخته است درمان ها  بر روی از بین بردن نشانه های بیماری متمرکز شده است. درمان ها شامل داروهای روان پریشی و درمان های روانی و اجتماعی مختلف می باشد و تحقیقات در رابطه با مراقبت‌های ویژه هماهنگ جایی که این عوامل به طور گروهی با هم مشارکت می‌ کند نتایج امید بخشی را برای بهبود نشان می دهد. داروهای ضد روان پریشی یکی از قدیمی ترین ضد روان پریشی های سنتی یا نسل اول نامیده می شود که امروزه این داروها به صورت جدیدتر گسترش یافته و به داروهای نسل دوم شناخته می شود. عوارض جانبی که این داروها دارند شامل خواب آلودگی ، تاری دید ، افزایش ضربان قلب ، حساسیت به نور خورشید ، خارش پوست ، سرگیجه ،  جا به جایی موقعیت و مشکلات قاعدگی در خانم ها اشاره نمود ‌.

درمان های روانشناسی شیزوفرنی درمان می ‌تواند به این اختلال که هم اکنون بیماریش اثبات شده کمک کند. روان درمانی به افرادی کمک می کند که با چالش‌های روزانه بیماریشان سروکار دارند. چالش هایی که به ارتباطات کار ، شکل گیری و حفظ روابط مربوط می‌شود. یادگیری و استفاده از مهارت های مقابله با این مشکلات به افراد مبتلا به این اختلال کمک می کند تا اهداف زندگیشان را دنبال کنند اهدافی مثل حضور در مدرسه یا محل کار.

مهارت مدیریت بیماری نقش موثری در درمان آن دارد. زمانی که حقایق اولیه در رابطه با این اختلاف و روش‌های درمانی آن را بیاموزید می‌توانید در خصوص بیماری افراد تصمیمات آگاهانه بگیری. در صورتی که بیمار بدانند چگونه مراقبت کند با نخستین نشانه‌های هشدار دهنده عود بیماری و واکنش به آنها برنامه بریزند می‌ توانند یاد بگیرد چگونه جلوی آن را بگیرد.بیماران می توانند از مهارت های مقابله جهت پرداختن به نشانه های مزمن نیز استفاده کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false