×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
نشانه های بیماری چند شخصیتی و نحوه درمان آن - تصویر شاخص

از جمله اختلالات پیچیده روانی بیماری چند شخصیتی می باشد که عوامل گوناگونی موجب شکل ‌گیری آن می ‌شود . ضربه های روحی دوران کودکی می ‌تواند از جمله این اختلالات به حساب بیاید که این ضربه های روحی معمولاً شدید و مکرر است و در میان آنها سوء استفاده جسمی ، عاطفی و جنسی اهمیت و تأثیر زیادی دارد . در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با اختلالات آن آشنا کنیم و اطلاعات مختلفی در رابطه با نشانه های آن ، روند تشخیص و درمان آن در اختیارتان قرار دهیم  .

مطالب مرتبط : انواع تیپ های شخصیتی

تعریف بیماری چند شخصیتی

شاید بتوانید احساس فردی را که دچار بیماری چند شخصیتی است با فردی مقایسه کرد که به هنگام کار کردن برای لحظه ای از خود بیخود و غرق رؤیا می شود . این احساس برای بیشتر ما چندان غریبه نیست بنابراین بیشتر ما تجربه کافی از این اختلال را داریم . به باور روانشناسان ترکیب چند عامل مختلف در نهایت موجب بروز این اختلال می ‌شود و یکی از این عوامل به آسیب ها و ضربه های روحی دوران کودکی مربوط می شود . گسستگی از شخصیت اصلی و متوسل شدن به دیگر شخصیت ها در واقع رویکردی است که فرد مبتلا به این اختلال برای کنار آمدن با شرایط اش در پیش می گیرد . به بیان بهتر این فرد تجربه به شدت خشونت آمیز  دردناک را سپری نموده و قادر به پذیرفتن آن به صورت خودآگاه نیست و تلاش می کند تا از آن فاصله بگیرد .

مطالب بیشتر : چگونه از روابط پنهان زناشویی جلوگیری کنیم ؟

اختلال چند شخصیتی به عنوان اختلالی جداگانه و مجزا

اختلال چند شخصیتی به عنوان اختلالی جداگانه و مجزا

پی بردن به چگونگی شخصیت های مختلف در وجود یک شخص حتی برای با تجربه ترین متخصص هم کاری بسیار دشوار است و همین مسئله موجب شده تا در رابطه با روش های درمان بیماری چند شخصیتی اتفاق نظر وجود نداشته باشد . برخی از افراد متخصص در زمینه سلامت روان آن را به عنوان اختلال جداگانه ، به عنوان عارضه ای است که ناشی از اختلالات روانی دیگر می باشد و به عنوان زیرمجموعه ‌ای اختلالات تجزیه ای شناخته می گردد ‌.

در این میان نقش شخصیت های متفاوت در وجود یک فرد نقش هایی را به عهده می گیرند تا به او در کنار آمدن با وضعیت های پیچیده زندگی‌اش کمک کند . در مراحل اولیه تشخیص بیماری به طور میانگین دو تا چهار شخصیت متفاوت شناسایی شده و در طول درمان تعدادی شخصیت ها امکان دارد به ۱۳ تا ۱۵ عدد برسد . موردهایی هم مشاهده شدند که بیشتر از صد شخصیت متفاوت در آنها شناسایی شده بود که البته این مسئله چندان معمول نیست . محرک های طبیعی یا رویدادهای زندگی از جمله عواملی است که موجب تغییر از شخصیتی به شخصیت دیگر می شود .

بیشتر بدانید : بهترین راهکار جهت جلوگیری از مقایسه خود با دیگران

نشانه های بیماری چند شخصیتی

بارزترین علائم بیماری چند شخصیتی نمایان شدن دو یا چند شخصیت یا هویت جداگانه در وجود یک فرد می باشد . شخصیت یا هویتی که بر روی رفتار و افکار تأثیر گذار است و بر آنها تسلط داشته باشد . فراموشی اثرگذار و گسترده اطلاعات کلیدی شخصی نشانه دیگری از این اختلال می باشد . علاوه بر این فردی که به این اختلال دچار است برای هر یک از شخصیت هایی که در او نمایان می شود خاطراتی منحصر به فرد داشته که متمایز از خاطرات دیگر شخصیت ها می باشد . فرد مبتلا به این بیماری ممکن است در کنار علائم گفته شده دچار اختلالات روانی نیز باشد . نشانه های رایج این اختلالات عبارتند از افسردگی ، نوسان خلقی ، تمایلات خودکشی ، اختلال های مربوط به خواب ، اضطراب ، وحشت زدگی و فوبیا ، سوء مصرف الکل و مواد مخدر ، آداب وسواسی و جبری نشانه های شبیه به نشانه های روان پریشی و اختلالات مربوط به تغذیه .

از دیگر علائم احتمالی این اختلال می ‌توان به فراموشی ، سردرد ، نداشتن درک زمان ، خلسه و تجربه‌های خارج از بدن اشاره نمود . بعضی از اشخاص مبتلا به این اختلال متمایل به رفتارهای خود آزارانه ، خود ویران گرایانه و حتی خشونت آمیز می شوند . به عنوان مثال فردی که از این بیماری رنج می برد امکان دارد تن به کارهایی دهد که در حالت عادی انجام نمی دهد و اموری نظیر رانندگی با سرعت زیاد ، دزدیدن پول از دوست یا کافرما و این در حالی است که انگار نیرویی غیر از خودش آن را وادار به انجام این کار می کند .

بیشتر بخوانید : بهترین روش های علمی جهت جذاب تر شدن

درمان بیماری چند شخصیتی

درمان بیماری چند شخصیتی

درمان قطعی برای این اختلال وجود ندارد با این حال در صورتی که بیمار تعهد کافی داشته باشد با مشارکت در برنامه های درمانی بلند مدت نتیجه مثبتی خواهد دید . از جمله روش های درمانی مؤثر می‌ توان به صحبت درمانی ، روان درمانی و درمان با استفاده از هیپنوتیزم اشاره نمود .  روش های کمکی دیگری نظیر هنر درمانی یا حرکت درمانی نیز می تواند نتیجه بخش باشد . هیچ گونه دارویی برای درمان اختلال چند شخصیتی وجود نداشته بنابراین بخش اصلی درمان متکی بر رویکردهای روانشناختی می باشد . درمان اختلالات همزمان دیگر نظیر افسردگی یا اثرات ناشی از مصرف مواد یا داروهای بخصوص در بهبود وضعیت عمومی بیمار نقش اساسی خواهد داشت .

علائم اختلال با نشانه‌های اختلالات دیگری نظیر اضطراب و افسردگی شباهت داشته به همین علت در طول دوره درمان این اختلال در کنار رویکردهای یاد شده معمولاً داروهای هم به منظور درمان اختلالات دیگر تجویز خواهد شد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false