×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
کناره گیری عاطفی و علائم آن

هنگامی که احساس سرخوردگی داریم یا در شرایط سخت قرار می گیریم کناره گیری عاطفی به عنوان یک تجربه زیسته مشترک میان همه ما تلقی می شود. در این تجربه مدتی به تنهایی و دوری از دیگران روی می آوریم و پس از مدتی مجدداً روحیه مان را به دست آورده و به روال عادی زندگی برمی گردیم. در این میان برخی از افراد به علل مختلفی بیشتر در انزوای عاطفی می‌ مانند و به گونه ‌ای که به آن عادت کرده و اینجاست که شروع مشکلات جدی تر به وجود می آید. در این مقاله می‌ خواهیم در رابطه با این احساس فردی صحبت نمایید و با بازگویی نشانه‌ های آن راهکاری برای درمان ارائه دهیم تا انتهای این مقاله روانشناسی با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : بی ثباتی عاطفی و راه های درمان آن

کناره گیری عاطفی و علائم آن

وقتی شخصی احساسات دیگران را نادیده می‌گیرد یا هیچ گونه ارتباط احساسی برقرار نمی کند دچار کناره گیری عاطفی می شود. این اشخاص به هیچ عنوان نمی توانند رابطه عاطفی داشته باشند و به طور معمول تمایلی برای چنین روابطی نیز ندارند. افرادی که درگیر چنین حالتی هستند مشکلاتی نظیر استرس در رابطه و صدمات ناشی از پایان آن را تجربه می کنند. در واقع انزوا عاطفی همیشه مشکل نیست و در بعضی مواقع جهت مقابله با شرایط دشوار و پر استرس می باشد. برای نمونه فردی که به تازگی از شخص مورد علاقه جدا شده برای مدتی احساس می‌کند که نمی خواهد با کسی دیگری ارتباط عاطفی داشته باشد. این یک روی سکه است و روی دیگر آن این است که کناره گیری احساسی صدمه زیادی به سلامت روانی و اجتماعی و احساسی افراد وارد می کند. نشانه های این انزوا نیز شامل بی توجهی به دیگران ، دوری از حضور در جمع ، ترجیح تنهایی ، ناتوانی در ابراز احساسات ، مشکل در برقراری ارتباط و حفظ روابط ، عدم بهره مندی از مهارت گوش دادن ، دوگانگی احساسی نسبت به دیگران ، همدلی نکردن با دیگران و بی تمایلی به برقراری ارتباط و شرکت در فعالیتهای گروهی می توان نام برد. این نشانه ها جزء متداول ترین نشانه‌هایی است که افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. به خاطر داشته باشید که انزوای عاطفی یک بیماری روانی نیست و فقط احتمال دارد علائمی از این نوع بیماری روانی داشته باشد. به همین علت افرادی که این نشانه ها را تجربه کردند باید قبل از بروز مشکل جدی تر برای درمان آن اقدام کنند.

بیشتر بدانید : انعطاف پذیری عاطفی و راه های تقویت آن

منشأ کناره گیری عاطفی از کجاست؟

منشأ کناره گیری عاطفی از کجاست؟

افراد به علل مختلف مثل مشکلات روانی یا واکنش به شرایط سخت از ارتباطات عاطفی دوری می کنند. شایع ترین علل آن که می ‌توان گفت منشاء انزواهای عاطفی است داشتن یک تجربه تلخ از گذشته می باشد. طوری که اینگونه افراد در گذشته مورد سوء استفاده قرار گرفتند ، از نظر احساسی نادیده گرفته شده اند یا اینکه ضربه خورده اند و بیشتر از دیگران کناره‌ گیری احساسی را تجربه خواهند کرد. برای مثال کودکانی که در شرایط سخت رشد می کنند جهت غلبه بر این شرایط از ارتباطات عاطفی دوری می کنند.

علل دیگر آن بیماری های روانی مثل افسردگی ، اختلالات دو قطبی ، اختلالات شخصیتی ، اختلالات ترس پس از سانحه نیز می ‌باشد.

از دیگر علل آن می تواند مصرف برخی داروهای روانی مثل داروهای ضد افسردگی می باشد که فرد را دچار کناره‌ گیری احساسی می کند. در صورتی که بیمار این علائم را حین مصرف دارو تجربه کند باید به پزشک خود مشورت کنند تا دز دارو را تغییر یا داروی دیگری را برای افسردگی تجویز نماید.

اشخاصی که مواد مخدر مصرف می کنند و اعتیاد دارند نیز دچار انزوای عاطفی یا کناره گیری مخرب می شوند.

شیوه های تشخیص انزوا عاطفی

ساده ترین شیوه ای که برای تشخیص کناره ‌گیری احساسی وجود دارد توجه به علائم آن است. پدر صورتی که که این علائم را دارند باید به روانپزشک و روانشناس مراجعه کنند. در برخی موارد این علائم موقتی و گاهی اوقات نیز نشانه های مشکلاتی چون بیماری ‌های روانی است که باید پیگیر و به درمان جدی احتیاج دارد. زمانی که بیماران از نشانه‌های کناره‌ گیری عاطفی با دکتر حرف می ‌زنند باید وضعیت روانی و جسمی بیمار را بررسی کند اگر مشکل جدی باشد پزشکان تشخصی خواهند داد که اگر فرد بیمار نباشد می تواند با مراجعه به روانشناس و استفاده از راهکارهایی کناره‌ گیری احساسی را بهبود دهند.

برای مطالعه مقاله وابستگی عاطفی و انواع آن بر روی لینک کلیک کنید

راه های درمان و مقابله با کناره گیری عاطفی

راه های درمان و مقابله با کناره گیری عاطفی

چطور می تواند با بررسی نشانه ها و وضعیت روانی بیمار علت بروز انزوای عاطفی را بیابد و با بهبود علت معلولان را حل کند. برای مثال وقتی بیماری دچار افسردگی و اختلالات شخصیتی می شود به انزوا احساسی می رسد که با درمان افسردگی می تواند دوباره روابط عاطفی مؤثر با دیگران را برقرار کند.

روان درمانی یا دارو درمانی روش های هستند که برای درمان کناره گیری عاطفی و علت آن به کار می رود. روش های روان درمانی به دو دسته درمان شناختی-رفتاری ، درمان پذیرش و تعهد تقسیم می شود ‌.

برای مقابل از کناره گیری احساسی اولین راهکار استفاده از تمرینات ذهن آگاهی می باشد. با استفاده از این تمرینات می توانید بر روی لحظه حال تمرکز کنید بنابراین در لحظه می دانید در چه موقعیتی قرار دارید و به صورت کاملاً خود آگاهانه تصمیم می گیرید چه واکنش اساسی نشان دهید.

با تقویت رابطه اجتماعی می‌توانید انزوای عاطفی را کنار بگذارید. در واقع پس از اینکه به کمک روانشناس نسبت به خود و احساسات تان آگاه ‌تر شدید می توانید ارتباط مؤثر برقرار کنید. به سراغ افرادی بروید که می توانید با آنها رابطه ایمن داشته باشید اشخاصی که با تشویق و حمایت از شما کمک تان می کنند.

همواره احساساتتان را بروز دهید ، در واقع به خودتان این اجازه را دهید تا به یک فضای احساسی وارد شده به گونه ‌ای که درک خواهید کرد مزایای آن نسبت به دوری از ارتباطات عاطفی بهتر بوده و بیشتر این عامل را درک می‌کنیم. به جای قرار گرفتن در مقابل افراد ، با آنهایی که رابطه دارید خود را از نظر احساسی خلع سلاح کنید. اگر با شخصی از گذشته در ارتباط هستید و نیازتان را درک می ‌کند و برای شما زمان صرف می کند یا برای بهبود عواطف و تسکین تجربیات گذشته کمک می کند می توانید احساسات تان را بروز دهید.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false