×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ریسک پذیری در زندگی

شاید تا به حال این پرسش در ذهنتان نقش بسته که چرا در یک جامعه تعدادی از افراد موفق تر از بقیه هستند؟ یا در میان فرزندان یک خانواده به چه علت یکی موفق تر از دیگر فرزندان می‌شود؟ و تا چه حدی موفقیت با ریسک‌ پذیری در ارتباط است. خیلی از افراد به علت ترس از شکست دست به شروع کاری نمی زنند. این افراد همواره برای خود بهانه تراشی می کنند و فکر می کنند که اگر بخواهند دست به کاری بزنند اتفاقات بد و ناخوشایندی رخ خواهد داد به همین علت از انجام آن صرف نظر می کنند. افراد ناموفق تمام عمر خود را در خیال اگر هایشان صرف می‌ کنند و با حسرت به افراد موفق نگاه می کنند و عامل پیروزی آنان را شانس و امکاناتی می ‌دانند که در اختیارشان است. اما افراد موفق به پیروزی فکر می ‌کنند و قدرت ریسک پذیری را در خود تقویت می نمایند. در این مقاله در رابطه با نقش ریسک در زندگی و انواع آن صحبت خواهیم نمود.

بیشتر بدانید : دلایل ترس از تغییر و راهکار های مقابله با آن

انواع ریسک در زندگی

ریسک در زندگی افراد دارای دو بُعد مثبت و منفی می باشد ، معنای کلی آن نا اطمینانی از آینده است. این نا اطمینانی امکان دارد ما را در مواجهه با ریسک و فرصت های مثبت به چالش بکشاند و احتمال عدم موفقیت در این راه نیز وجود دارد. انواع ریسک با کلمه خطر مهم اطلاق شده اما باید بدانید که ریسک تنها در بردارنده خطر و مفهومی منفی نیست و به صورت دو بعدی عمل می کند. انواع مختلفی از ریسک ها وجود دارد که سرمایه گذاران در معرض آن قرار دارند و برای اندازه گیری ریسک سرمایه‌ گذاری معیارهای مختلفی وجود دارد که یکی از مهمترین آنها معیار بازده تاریخی یا میانگین یک سرمایه گذاری است. کمپانی های بسیاری زمان و منابع مالی خود را صرف شناسایی ریسک های مختلفی که با آن مواجه هستند قرار می دهند تا بتوانند ریسک خود را ارزیابی و مدیریت کنند.

علاوه بر ریسک سرمایه گذاری ریسک های مختلفی در زندگی وجود دارد مثل ریسک عملیاتی ، ریسک مالی ، ریسک اعتبار ، ریسک سیاسی ، ریسک بازار ، ریسک تورمی و ریسک نقدینگی.

موقعیت‌های ریسکی که اشخاص با آن روبرو هستند در دو بخش ریسک واقعی یا خالص و ریسک سوداگرانه یا پویا قرار می ‌گیرد.

ریسک واقعی یا خالص خطرات فیزیکی نظیر خطرات بیماری ، طلاق و … را شامل می شود و عمدتاً در اختیار ما نیستند و در صورت بروز نتیجه ای جزء خسارت و ضرر ندارد. این ریسک قابلیت بیمه شدن دارند و همیشه موجب ضرر و زیان می‌ شوند که با بیمه کردن می ‌توان خسارت ناشی از آن را کم کرد.

ریسک پویا در شرایط اقتصادی قابل اندازه گیری است و نتیجه احتمالی آنها می تواند سود یا زیان باشد. انواع سرمایه گذاری اقتصادی مثل شرط بندی از جمله این ریسک است که می ‌تواند به نتایج مثبت و سود ده ختم شود.

بیشتر بخوانید : دلایل عزت نفس پایین در افراد

بزرگترین ریسک در زندگی

بزرگترین ریسک در زندگی

طبق تحقیقات به دست آمده بسیاری از افراد دید مختلفی در رابطه با انواع ریسک هایی که در زندگی کرده ‌اند داشته و نظراتشان با یکدیگر متفاوت بوده است. برخی از افراد بزرگترین ریسک در زندگی را ازدواج می می دانند ، در واقع مهمترین انتخاب انسان در زندگی انتخاب همسر می باشد و اشتباه در انتخاب شریک زندگی ، آینده کاری و حتی سلامتی فرد را می تواند تحت شعاع قرار دهد. در واقع ریسک کردن امری دلهره آور است و افراد برای مهم ترین انتخاب های شان ترجیح می دهند تا ریسک نکنند و با تحقیق و بررسی زیاد و شناخت بیشتر به آن دست پیدا نمایند.

اما جالب است بدانید که بیشتر افراد موفق به شما خواهند گفت اصلی ‌ترین علت موفقیت های شان ریسک ‌کردن در کارها بوده است که اطرافیانشان هیچ تمایلی به آن نداشتند. مثل تولید محصولی که هیچکس سودی برای آن پیش ‌بینی نمی کند یا سرمایه‌ گذاری مقداری پول در کسب و کاری که تمامی افراد آن را دیوانگی می دانند. به خاطر داشته باشید که همواره ریسک کردن به این معنا نیست و ممکن است نتیجه باب میل نباشد. برای ریسک پذیر بودن در زندگی و گرفتن تصمیم هایی با ریسک بالا چند نکته پیشنهادی را حتماً عملی کنید.

-همواره بدانید ریسک ‌پذیری ذات کارآفرینی است.

-قبل از انجام هر کاری ریسک های بی فایده را شناسایی کنید و پس از ارزیابی کردن اقدام نمایید .‌

-ذهن ما به طور طبیعی سوگیری منفی دارد و دو نوع سوگیری در ذهن آدمی وجود دارد اولین سوگیری مبالغه در تمایل به شکست خوردن و دومین نوع آن مبالغه در پیامدهای شکست می باشد.

دسته بندی اشخاص از لحاظ پذیرفتن ریسک به سه دسته اشخاص ریسک گریز ، ریسک ‌پذیر و اشخاص خنثی نسبت به ریکس تقسیم‌ بندی می ‌شود. اشخاص در دسته اول رویکرد محافظه کارانه دارند ، در دسته دوم رویکرد جسورانه داشته و در دسته سوم که آنها را به اصطلاح ریسک خنثی می نامند ارزش پولی را مقدار ارزش اسمی آن می ‌دانند.

پیشنهاد می شود مقاله نقش ترس در شکست و موفقیت را نیز بخوانید

ارتباط ریسک پذیری و موفقیت

ارتباط ریسک پذیری و موفقیت

از زمانی که انسان متولد می شود این قدرت را دارد تا برای هر مسئله ای انتخاب کند ، تصمیم بگیرد و حتی ریسک نماید. برای نمونه وقتی به یک کودک نوپا نگاهی کنید متوجه می ‌شوید که چقدر اشتیاق برای انجام کارهایی که برای او ناشناخته است دارد. این امر با گذشت زمان و القائاتی که از طرف والدین شکل می گیرد و البته تجربیاتی که خود شخص به دست می آورد تغییراتی در این قدرت ذاتی ایجاد می گردد.  این قدرت حتی کمرنگ تر از زمان کودکی است و گاهی به نقطه اوج می ‌رسد و موجب موفقیت ‌های بزرگی برای شخص می شود. اگر این نوع قدرت در جهت و سمت و سوی درست پرورش پیدا نکند اثرات منفی خواهد داشت. ذهن آدمی هنگام رویارویی با ریسک درصدد حفظ حالت موجود و ماندن در حالت امن قرار می گیرد. اولویت شخصی این است که از تجربه های جدید و ناشناخته دوری کند و همین امر موجب محبوس ماندن در منطقه امن ذهنی می گردد. افراد موفق دقیقا راه مخالف را انتخاب می کنند و از این بابت درهای متعدد و بسیاری به سمت موفقیت برایشان باز خواهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false