×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
همودیالیز یا جریان دیالیز خونی

جریان دیالیز خونی یا همودیالیز ، برپایه انتشار مواد از راه پرده ای با نفوذ پذیری متوسط بنا شده است ، که تحت این عمل مواد غير لازم از جریان خون زدوده می شود و ترکیبات لازم به آن افزوده می گردد . جریان خون مداومی در یک طرف پرده مزبور و جریان محلول پاک کننده در طرف دیگر آن موجود می باشد و موجب خروج فرآورده های اضافی خون می گرد د. با تغییر دادن ترکیب مایع دیالیزی ، تغییر چگونگی مواجه شدن خون با مایع مزبور ، نوع و ساخت پرده و تعداد و زمان رویارویی با سطوح ، می توان بیمارانی را که عملکرد کلیه ی آن ها مختل شده است در شرایط سلامت نگه داشت .

بیشتر بخوانید : بیماری کبد چرب و انواع آن

دیالیز خانگی

این روش به بیمار امکان می دهد تا پس از طی یک دوره کارآموزی که در حدود ۶ تا ۸ هفته طول می کشد در خانه اقدام به دیالیز نماید این برنامه متناسب با سطح فرهنگی و اجتماعی افرادی که مایل به دیالیز خانگی هستند معمولا نتیجه بخش است.

عوامل اصلی گرایش به دیالیز خانگی عبارتند از:

١- تمایل بیمار و خانواده او

۲- امکان استفاده از همکاری یکی از اعضای خانواده؛ هر چند بیمار به تنهایی قادر است خود را دیالیز نماید.

٣- سهولت کار دیالیز انفرادی

۴- تنظیم ساعات استفاده از دیالیز بر طبق برنامه ای که مناسب کار و حرفه روزانه بیمار یا افراد خانواده او باشد.

با وجود این برتری ها، دیالیز در خانه هنوز رواج کافی پیدا نکرده است و تقریبا فقط ۲۰ درصد بیماران از این روش استفاده می کنند .

دیالیز خانگی

 

تغذیه بیماران دیالیزی

 بیماران دیالیزی تحت درمان یا همو دیالیز به دلیل این که قادر نیستند مواد زاید بدن را به طور طبیعی و کامل از بدن خارج کنند، لازم است از برنامه ی غذایی مناسب پیروی کنند . چنین برنامه ی غذایی براساس میزان عملکرد کلیه ها و دفعات و مجموع ساعات دیالیز در هفته تعیین می شود.

کالری مورد نیاز در بیماران دیالیزی

کالری ، انرژی یا حرارت از سوخت مواد چربی ، قندی و مواد پروتئینی می باشد. هر گرم از مواد قندی خالص و مواد پروتئینی، ۴ کالری، و هر گرم چربی ۹ کالری انرژی ایجاد می کند. میزان کالری مورد نیاز در افراد جوان ۴۰ کالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است که در افراد مسن این مقدار کمتر می باشد. مقدار کالری مورد نیاز در بیماران دیالیز بستگی به میزان پروتئین مصرفی و فعالیت آنها دارد. باید توجه داشت اگر چربی و مواد قندی به مقدار مناسب مصرف نشوند پروتئین از نسوج بدن برداشته می شود و به عنوان کالری مصرف می گردد. همچنین اگر کالری به اندازه کافی از مواد غذایی به ویژه مواد قندی دریافت نشود شخص دچار کم خونی و کاهش وزن می گردد

با توجه به این که یک گرم قند ۴ کالری، یک گرم پروتئین ۴ کالری و یک گرم چربی ۹ کالری انرژی ایجاد می کند هر فرد می تواند براساس میزان کالری و پروتئین مورد نیاز ترکیب مواد غذایی مصرفی خود را تا حدودی تعیین کند .

تغذیه بیماران دیالیزی

معیارهای یک دیالیز مؤثر

هنگامی می توان گفت یک بیمار به صورتی رضایت بخش تحت درمان دیالیز قرار گرفته است که معیارهای زیر وجود داشته باشد.

– وضع عمومی و تغذیه خوب

– فشار خون طبیعی با یا بدون کمک داروهای پایین آورنده فشار خون

– دکم خونی قابل تحمل از نظر بالینی

– فقدان اختلال رشته های عصبی ناشی از اورمی

– کیفیت رضایت بخش زندگی بیمار و بازگشت وی به فعالیت عادی شغلی و خانوادگی

– طبیعی بودن غلظت محصولات دفعی در خون

درمان نارسایی مزمن کلیه

به منظور کنترل علائم اورمی ، کاهش عوارض به حداقل میزان ممکن ، ممانعت از بروز ضایعات طویل المدت آن و نیز کاهش سرعت سیر نارسایی کلیوی بایستی هر چه سریعتر درمان محافظ محافظه کارانه آغاز شود. هر نوع کششی جهت اصلاح عناصر برگشت پذیر تشدید کننده نارسایی کلیوی باید انجام گیرد . درمان بیماری های زمینه ای یا عوارض نارسایی کلیوی حائز بیشترین درجه اهمیت می باشند و موجب آسیب و تخریب بیشتر بافت های کلیه می شوند. فشار خون بالا، عفونت ادراری، سنگ های ادراری، اختلال های ساختمانی مجاری ادرار و نیز گروهی از بیماریهای التهابی گلومرولها که معمولا به درمان پاسخ می دهند بایستی به طور سریع و کارآمد تحت درمان قرار گیرند .

درمان نارسایی مزمن کلیه - تصویر اول

 

یکی از نکات پراهمیت در درمان محافظه کارانه نارسایی مزمن کلیه، تعديل برنامه غذایی است. ممکن است محدودیت سریع مصرف آب و نمک اهمیت بسیاری در درمان افزایش فشار خون داشته باشد. کاهش پروتئین در برنامه غذایی موجب کم شدن بی اشتهایی و تهوع و استفراغ می شود و در صورت شروع زودرس این محدودیت می تواند موجب تعریق و کند شدن سیر بیماری شود. پس از انجام یافتن اقدامات بالا، در صورت پیشرفت نارسایی کلیه و ایجاد اختلال در سیر دفع سموم بدن ممکن است دیالیز و یا در نهایت عمل پیوند کلیه لازم باشد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false