×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
وابستگی عاطفی و انواع آن - تصویر شاخص

وابستگی عاطفی مسئله پیچیده ای است و با عشق بسیار فرق دارد که در واقع از هیچ قانون مشخصی پیروی نمی کند . پیدایش وابستگی و ماندگاری آن دو موضوع کاملاً متفاوت است و در اغلب موارد حتی آگاهانه نیست . شخصی که مبتلا به این وابستگی می‌باشد حس می کند مشکلات ناشی از وابستگی او منشأیی خارجی دارد ، وابستگی های عاطفی هرکدام اشکال خاصی داشته و در قسمت های مختلف زندگی ما تأثیر گذار است . در این مقاله در رابطه با سه نوع اصلی از این وابستگی و راهکارهایی برای مقابله با آن می پردازیم ، با ما همراه باشید .

جهت دانستن مفهوم دلبستگی بر روی لینک کلیک کنید

وابستگی عاطفی به خانواده

وابستگی عاطفی به خانواده

وابستگی عاطفی به خانواده یکی از دشوار ترین وابستگی ها از لحاظ غلبه بر آن است . این موضوع اغلب به ساختار خانواده ربط داشته که در آن والدین خود از تنش و اضطراب زیادی رنج می برند و آن را به فرزندان خود نیز انتقال می دهند ؛ در این صورت بچه ها با ترس زیادی نسبت به دنیای اطراف خود تربیت شده و از دید آنها هر چیز خارجی خطر محسوب می‌شود و خانواده به عنوان یک پناهگاه می دانند . اشخاصی که درگیر این نوع وابستگی ها هستند در واقع حمایتی را که از طرف خانواده دریافت می کنند بیش از اندازه بزرگ جلوه می دهند . اعضای این خانواده خانواده ها رابط بسیار قوی عاطفی و همبستگی بسیاری دارند اما رفتارهای دیوانه واری نیز از خود نشان می دهند مانند اینکه خطر همیشه در کمین است و هرچه از آن دورتر باشند بهتر است . در این خانواده ها اعتماد به نفس اصلاً تقویت نشده و نتیجه آن این باور است که شخص از رویارویی با چالش‌های بزرگ ناتوان خواهد بود . در این مواقع خانواده مثل حبابی عمل می کند که علاوه بر این که پناهگاه است زندان نیز به حساب می آید . این روشی اشتباه جهت مقابله با استرس است و بنیاد رشد و استقلال فرزندان هم پاسخ صحیحی نمی دهد .

بیشتر بخوانید : طلاق عاطفی و راهکارهای آن

وابستگی عاطفی زوجین

وابستگی عاطفی زوجین

از انواع شایع و بسیار آسیب‌رسان وابستگی عاطفی زوج ها است . این وابستگی از باوری غلط ناشی شده که فرض می شود زن و شوهر به زندگی خود معنی می بخشند و از همدیگر در برابر تنهایی وحشتناک محافظت می نمایند زیرا زن و مرد خودشان را محور زندگی میدانند . وابستگی در اشخاصی به وجود می‌آید که بسیار حس ناامنی دارند آنها به توانایی های خود شک دارند و همیشه تصور می کنند که بی پناهن . آنان جهت ادامه زندگی نیاز به حمایت داشته و این حمایت را از شریک زندگی خود انتظار دارند در واقع شخص مقابل در زندگی به سپری دفاعی در برابر رنج و ترس تبدیل می شود به همین علت است که وابستگی شدیدی به وجود می آید . ممکن است در ابتدا این وابستگی خوب به نظر بیاید اما دیر یا زود موجب رنجش بسیار خواهد شد . شخص وابسته بسیار وحشت دارد که مبادا شریک زندگیش او را ترک کند ، این حس موجب می‌شود رفتارهای زیانباری مرتکب گردد ؛ مثل حسادت بیش از حد یا اطاعت بی چون و چرا . به این ترتیب وابستگی به جای تحکیم رابطه آن را ویران می‌کند

هم چنین بخوانید : شخصیت وابسته و درمان آن

وابستگی عاطفی به محیط اجتماعی

امروزه علت اصلی وابستگی عاطفی به محیط اجتماعی نیاز بیش از حد افراد به تایید شدن و شناخته شدن در هر محیطی است . در صورتی که نشانه های کافی از حق شناسی حقیقی و مقبولیت وجود نداشته باشد شخص به شدت احساس ترس خواهد کرد . در این مواقع آنچه که لازم باشد انجام می‌دهد تا این خلاء روانی را پر نماید ، زیرا وقتی احساساتش جریحه دار می شود بدترین اتفاق ممکن رخ داده است . جهت بدست آوردن تایید یک جمع ممکن است به چاپلوسی روی آورده یا به کلی نامرئی شود . در گام اول شخص وابسته حس می کند مجبور است دیگران را حتی پیش از خودش راضی نگه دارد . این اشخاص حاضرند هر چیزی را فدا کنن اما با تایید یا مخالفت دیگران روبرو نشوند . در گام دوم حاضر است از عقاید خود صرف نظر کند تا تنش جمع را از بین ببرد که در هر دو مورد موقعیت بسیار ویرانگر است .

وابستگی عاطفی زوجین از عشق

در نظر داشته باشید که در هر سه وابستگی که به خانواده ، شریک زندگی و محیط اجتماعی گفته شد ، نبود اعتماد به نفس بیشترین نقش را ایفا می نماید . نکته دیگر اینکه نا آگاهی افراد از آنچه در در توان خود برای انجام امور است . این فکر در ذهن این اشخاص شکل می گیرد که ارزش زیادی ندارد و به تنهایی نمی تواند به زندگی ادامه دهد .

تمامی این عقاید غلط است و به ترس و نگرانی تبدیل می شود . بهترین راه برای غلبه بر ترس هایی که در زندگی تجربه نموده ایم رویارویی با آنها است شاید فقط لازم است اولین گام را بردارید ، خطر کنید و از منطقه امن خود خارج شوید .اعتماد به نفس یک شبه ساخته نمی شود اما یک نکته حتمی است اگر تلاش کنیم اعتماد به نفس تان را بدور از وابستگی‌ها بسازید بسیار پایدار تر خواهد بود .

روش های غلبه بر انواع وابستگی عاطفی

وابستگی عاطفی و عشق بسیار شبیه هم هستند اینکه بر روی اشخاصی که برایتان اهمیت دارند سرمایه‌گذاری عاطفی کنیم امری معمولی است . در صورتی که به مرحله رسیدید که احساس می کنید بدون یک شریک رمانتیک یک عضو خانواده یا یک دوست نمی توانید خوشحال باشید در واقع از عشق عبور کرده و وارد یک وابستگی جدی شده ایم . این وابستگی هم برای خودتان و هم برای روابط تان سخت خواهد شد اما نگران نباشید راه های فراوانی جهت غلبه بر این احساس وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم نمود .

روش اول الگوهای وابستگی

شناخت ترس ها جهت غلبه بر وابستگی عاطفی

شناخت ترس ها

اغلب مواقع ریشه نیازمندی و وابستگی در ترس است . اگر فردی که به او وابسته هستید ترکتان کند چه احساسی به شما دست خواهد داد . از خودتان بپرسید در صورت چه چیزهایی شما را می ترساند مثلاً اگر به شخصی که در حال آشنایی برای ازدواج هستید وابسته شده اید ممکن است ترس دوست داشتن شدن را تجربه کنید .

وقت گذاشتن برای خود

زمانی پیدا کنید و مطمئن شوید که کسی مزاحم تان نخواهد شد و مدتی تنها بنشینید . توجه کنید که در این تنهایی ذهنتان به کجا رفته و چه تمایلاتی دارید . به عادت ها و الگوهایی برسید که قبلا اصلا از آن‌ها خبر نداشته اید . وقتی این تمرین را انجام دهید حواس خودتان را با بررسی تلفن همراه یا مرتب کردن اتاق تان پرت نکنید . تمام تمرکز خود را روی خودآزمایی بگذارید حتی اگر سخت به نظر برسد .

تقویت حس هویت

به این بیندیشید که وقتی مجبور نیستی دیگران راضی نگه دارید در واقع چه کسی هستید ؟ ارزش های اساسی خود و چیزهایی که می خواهید به آنها دست یابید و خصوصیات اخلاقی خود را بشناسید . سعی نمایید به یک خود درون برسید که برای تایید به دیگران محتاج نباشیم . در صورتی که بینش دقیق از هویت خود ندارید بهتر است از منطقه امن خود خارج شده و چیزهای جدیدی را تجربه کنید .  بررسی کنید که چه فعالیت ها ، اشخاص و ایده هایی با روحیه تان هماهنگ است .

خودداری کنترل دیگران

زمانی که بیش از اندازه به شخصی وابسته هستید در نهایت سعی می کنید که او را کنترل کنید و اگر موفق نشوید احساس بدبختی خواهید کرد . این را بپذیرید که اطرافیانتان حق دارند افکار ، احساسات و انتخاب‌های خودشان را داشته باشند و نباید حتی شما را دخالت دهند . تلاش کنیم انرژی تان را برای کنترل کردن افراد و انتخاب های خودتان صرف کنید به طور مثال زمانی که دوستتان می خواهد با دیگران وقت بگذارد و شما احساس حسادت می کنید . نباید احساس بد را انتقال دهیم ، بلکه باید نفس عمیق بکشید و به خود یادآور شوید که افراد حق دارند دوستان زیادی داشته باشن . به این فکر کنید که در وقت فراغت خود می ‌توانید چه کار دیگه ای انجام دهید .

مشورت گرفتن

زمانی که احساس می کنید در چرخه ای از وابستگی  گیر کرده‌اید و به تنهایی نمی توانید از آن خارج شوید ، از کمک گرفتن نترسید و با مشاور یا دوستی صمیمی صحبت کنید .

به نظر شما ویژگی های یک مشاور خوب چیست ؟ با کلیک بر روی لینک این مقاله را از دست ندید

روش دوم دست یابی به سلامت عاطفی جهت غلبه بر وابستگی عاطفی

پذیرفتن مسئولیت احساسات

این را بپذیرید که کنار آمدن با احساسات تان وظیفه خود شماست و نه هیچ فرد دیگری درک کنید که زمانی که به شدت درگیر احساسات هستید این احساسات هویتتان را تعریف می کند و رفتارتان را کنترل نمی کند . به طور مثال نباید از دیگران توقع داشت که وقتی روز سختی داشته اید یا حال خوبی ندارید کارهایشان را به خاطر تان متوقف کنند ، بلکه باید راهی پیدا کنید تا بدون نیاز به دیگران با احساسات منفی خود مقابله کنید . همچنین می توانید در این راه به یک دوست سرزده تا خودتان به حال خوب برسید .

تلاش برای رویارویی با نیازهایتان

زمانی که احساس بدی دارید به راه های سالمی فکر کنید که ممکن است حالتان را خوب نماید به پیاده روی بروید یا شروع به نوشتن در دفتر چه کنید . مراقب باشید یک وابستگی عاطفی را جایگزین دیگری نکنید ، در صورتی که اضطراب دارید نباید برای بهبود آن رو به مواد مخدر یا مصرف الکل بیاورید . در صورتی که دیدید به دلایل عاطفی به الکل یا چیزهای زیان بار پناه برده اید حتما به دکتر مراجعه نمایید .

دست یابی به سلامت عاطفی جهت غلبه بر وابستگی عاطفی

تقویت اعتماد به نفس

وقتی درباره خودتان احساس خوبی داشته باشید کمتر به اشخاص دیگر جهت گرفتن توجه و تعیین وابسته خواهید شد . هرچه که درباره خودتان دوست دارید به یاد آورید و اغلب اوقات توانایی‌های آن را به خودتان یادآوری کنید . با کارهای جدید و کمک کردن به دیگران سعی کنید اعتماد به نفس تان را بالاتر ببرید .

صحبت کردن با خود بخش بزرگی از اعتماد به نفس است . بهتر است با لحنی دوستانه و به کار بردن جملات انگیزشی با خودتان حرف بزنید مثلا بگویید من حتما این کار را انجام می دهم ، من انسان توانمندی هستم  ، من مسئول سرنوشت خود هستم ، هر اتفاق بیفتد من بهترین کار را انجام خواهم داد .

تقویت اعتماد به نفس جهت غلبه بر وابستگی عاطفی

پذیرفتن محدودیت‌های دیگران

در دیگر اشخاص به دنبال ویژگی‌های خوب باشید و تلاش کنید توقعات منطقی از آنها داشته باشید . اگر فردی نا امیدتان کرده دچار عصبانیت نشوید به خودتان این را یادآوری کنید که هر شخصی نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود را دارد . هیچ کس بی نقص نیست اگر دوستی برنامه شما را فراموش کرد به او سخت نگیرید به خصوص زمانی که اولین بارش باشد چون همه حق دارند اشتباه کنن .

با اختلال شخصیت خود شیفته با کلیک روی لینک بیشتر آشنا شوید

روش سوم برای غلبه بر وابستگی عاطفی امن زندگی کردن

بفهمید چه میخواهید

از خودتان سوال کنید چه سبک زندگی را می خواهید و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید به جای اینکه دیگران را راضی کنید به اهداف و ارزش های خودتان اولویت دهید . کامیابی را با گرفتن توجه زیاد از و افرادی که به آنها وابسته اید اشتباه نگیرید . به این فکر کنید که اگر این افراد در زندگیتان باشند چه چیزی خوشحالتان خواهد کرد به جای انجام دادن توقعات دیگران اهداف خود را بسازید و دنبال کنید .

پذیرفتن مسئولیت برنامه‌هایتان

برنامه های خود را بر اساس نیازها و آرزوهای تان بچینید . برای خودتان و فعالیت های مورد علاقه تان مثل دیدن دوستان یا رفتن به سینما وقت بگذارید . این اجازه را ندهید برنامه دیگران به زندگی شما تحمیل شود . مثلاً شخصی که به او وابسته اید به دیدن خانواده اش می رود به جای ناراحت شدن فکر کنید چطور میتوانید از وقت آزاد خود استفاده کنید.

گسترش دایره اجتماعی

وابستگی عاطفی به محیط اجتماعی

در صورتی که وقتتان را با افراد بگذرانید از وابسته شدن به فردی خاص جلوگیری می‌شود . همیشه با خانواده در ارتباط باشید و مرتب به دیدن دوستان تان بروید . اگر دایره اجتماعی تان کوچک دارید می توانید در محل کار یا کلوپ های اجتماعی با افراد جدید آشنا شوید .

بخشش به دیگران

زمانی که به دیگران کمک کنید دیگر احساس وابستگی نخواهید کرد . هنگامی که دوستان و خانواده نیاز به کمک دارند حاضر باشید کارهای داوطلبانه انجام دهید . فقط برای نفس کمک کردن به افراد کمک کنید و در قبال کمک توقع چیزی دارید یعنی همچنان وابسته هستید .

تمرکز بر روی اهداف

اگر احساس کنید بیش از حد روی دیگران تمرکز کرده اید وقت آن است که به عقب برگردید و بر روی اهداف خودتان تمرکز کنید . این کار می تواند انجام دادن کار ساده‌ای مثل نقاشی کردن دیوار اتاق تان باشد یا پیگیری هدفی بزرگ مثل شرکت در آزمون دانشگاه .

ایجاد وابستگی متقابل

وابستگی سالم نیست ؛ اما انزوای عاطفی هم خوب نیست . در صورتی که از عادت های قبلی خلاص شدید به دنبال افرادی بگردید که با آنها رابطه عاطفی سالم برقرار کنید . رابطه فرهنگی مبتنی بر احترام متقابل صداقت و همدلی ، نیازمندی نیست .

در این مقاله سعی نمودیم شما را با انواع وابستگی عاطفی و زیان های آن آشنا کنیم . در مقاله های بعدی در رابطه با این وابستگی و دیگر مطالب روانشناسی اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false