×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ریشه شیوع ویروس کرونا انگلیسی

با شیوع ویروس کرونا و و آمدن موج دوم و سوم این ویروس به صورت شدیدتر در داخل کشور ایران اخباری مبنی بر وجود ویروس جهش یافته ای به نام ویروس کرونا انگلیسی مطرح شد. این ویروس در دسامبر ۲۰۲۰ اواخر آذر ماه در کشور انگلستان کشف شد که دانشمندان بسیاری در حال تحقیق در رابطه با این ویروس جهش یافته هستند. هنوز ابعاد اثرگذاری COVID-19 از نوع انگلیسی دقیقاً تعیین نشده اما خیلی از کشورها در همان روزها تردد به انگلستان را محدود یا ممنوع ساختند. این ویروس قابلیت سرایت بالایی دارد که در رابطه با نشانه های آن و همچنین اقدامات مؤثر در رابطه با پیشگیری از آن اطلاعات کاملی ارائه خواهیم داد ؛ با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : نحوه انجام تست کرونا و معرفی انواع آن

ریشه شیوع ویروس کرونا انگلیسی

تحقیقات و بررسی‌های موارد ابتلا و شیوع سریع کرونا نشان دهنده این است که جهش احتمالاً از سمت جنوب شرقی انگلستان ریشه داشته و نخستین بار در ماه سپتامبر ( مهرماه) و تا اواسط نوامبر( آذرماه) رشد سرایت آن توجه ها را به خود جلب نکرده بود.در آخر ماه نوامبر علی رغم محدودیت هایی که برای کنترل این بیماری اعمال شد شیوع در لندن و اسکس بیشتر و بیشتر شد با این وجود استاد بهداشت عمومی و میکروبیولوژی دانشگاه کمبریج معتقد است که نمی ‌توان به طور قطع گفت که این ویروس کرونا انگلیسی جهش یافته از سمت جنوب شرقی انگلستان سرایت پیدا کرده یا از نقطه دیگری وارد این بخش از کشور شده که به فاصله چند هفته تعداد بیماران دو برابر شد و از این تعداد ۶۰ درصد مبتلایان جدید در لندن درگیر ویروس جهش یافته انگلیسی بودند. امکان دارد علت شیوع گسترده ویروس جدید در این دوره تغییر رفتارهای عمومی در پیروی از پروتکل های بهداشتی باشد در هر صورت ویژگی های زیستی ویروس انگلیسی به گونه ای است که سرعت انتشار بسیار بالاتری دارد .

در حال حاضر دانشمندان در تلاشند که بفهمند آیا ویروس جهش یافته را می‌توان با واکسن کنترل کرد یا نه ؟ به همین علت به بررسی داده های ژنتیکی ویروسی پرداخته و باید دید این ویروس چه تفاوت هایی با مورد قبلی دارد. متخصصان دریافتند که در بعضی موارد جهش ویروسی باعث می شود که میزان کشندگی و شدت بیماری ناشی از آن کمتر شود. باید فهمید که آیا این ویروس واقعاً کشنده است و یا شدت سرایت بیماری آن کمتر است از ویروس کووید ۱۹ می باشد.

مطالب مرتبط : تأثیرات ویروس کرونا در سلامت روان زنان

اقدامات لازم جهت رویارویی با ویروس کرونا انگلیسی

بهداشت جهانی از تمامی کشورها می خواهد سطح شیوع بومی بیماری را ارزیابی و اقدامات لازم جهت پیشگیری و کنترل بیماری را عملیاتی کنند. مانند سابق رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی بر اساس دستورات سازمان بهداشت در کنترل مقابله با ویروس کرونا انگلیسی نقش مهمی دارد. یادآوری قواعد اساسی و اصلی مقابله با بیماری و افراد و کارکنان حوزه سلامت طبق موارد زیر است :

-پرهیز از تماس مستقیم و نزدیک شدن به افراد مبتلا به بیماری های تنفسی

-شستشوی دقیق و درست دست ها به ویژه بعد از اینکه با بیمار یا محیط آلوده در تماس بوده اید

-فاصله گذاری اجتماعی بیشتر با دیگران برای اشخاصی که نشانه‌های بیماری عفونت  تنفسی شدید دارند ، دست ها را مرتب شسته و در دستمال یک بار سرفه و عطسه نمایند

-ارتقاء تجهیزات درمانی و بهداشتی در مراکز درمانی و بیمارستان ها علی الخصوص در قسمت هایی مانند مرکز فوریتهای پزشکی یا همان اورژانس

-وجود دستگاههای تهویه مناسب در محیط و استفاده از ماسک

علاوه بر بیمارستان و کادر درمان سازمان های حمل و نقل آژانس های مسافرتی نیز باید به موارد کنترل و پیشگیری دقت بیشتری کنند. کنترل وضعیت مسافران ضروری بوده و با بررسی وضعیت سلامت مسافران در مسیر تردد شان تا حد زیادی در کنترل شیوع این ویروس نقش خواهد داشت.

بهداشت جهانی جهت کنترل ویروس در مسافرت‌ها اقدامات لازم و دستورالعملهای به کشورهای مختلف ارائه داده اقدامات و دستورالعملها به کشورها رویکرد لازم برای مدیریت بیماری با نگاهی به خطرات احتمالی اش را نشان می دهد.

بیشتر بدانید : آسیب بلند مدت ویروس کرونا بر روی سلامتی

ویروس کرونا انگلیسی و واکسن های ساخته شده

ویروس کرونا انگلیسی و واکسن های ساخته شده

پزشکان به نتایجی در رابطه میان واکسن‌های ساخته شده و ویروس کرونا انگلیسی رسیدند. دو شرکتی که مجوز پخش واکسن را دریافت کرده‌اند یعنی مدرنا و فایرز همچنان در حال مطالعه و تحقیق روی اثرگذاری با واکسن ها بر گونه جهش یافته ویروس هستند. مدیرعامل شرکت بیون تک/ فایرز با اتکا به علم در این باور است که واکسن ها همچنان اثرگذار خواهد بود. مطالعات مقدماتی نیز تأثیر واکسن های موجود را تایید نموده است. مدیر عامل این شرکت معتقد است جهت ایجاد ایمنی جمعی واکسیناسیون ۶۰ تا ۷۰ درصد افراد می‌تواند تأثیرگذار باشد ولی احتمالاً با وجود گونه جدید ویروس کشورها باید تعداد افراد بیشتری از جمعیت ایشان را واکسینه کنند .در صورتی که ویروس در مبتلا کردن افراد مختلف قوی‌ تر می‌شود جهت بازگشت به زندگی معمولی باید تعداد زیادی از افراد جامعه با واکسن زد. با اقدامات کنترلی کشور انگلستان پس از شیوع ویروس جدید در لندن و بخش های جنوبی شرقی این کشور به وجود آمد محدودیت ها و ممنوعیت های شدیدی را وضع نمود. متخصصان سلامت و پزشکی پیشنهاد کردند محدودیت‌ ها و ممنوعیت‌های شدیدتری نسبت به ماه گذشته جهت مقابله با این ویروس جدید جهش یافته اضافه کنیم .کشورهای مختلفی در خاورمیانه ، اروپا و آمریکا محدودیت‌هایی را جهت سفر به انگلستان تعیین نمودند که در برخی نقاط نیز مسافران در تردد بین این دو کشور و نقاط دیگر باید آزمایش های کنترلی را انجام بدهند و در قرنطینه قرار گیرند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false