×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ویژگی افراد برون گرا

حتما این سوال برای شما پیش آمده است که افراد برونگرا چه خصوصیاتی دارند ؟ و آیا خودتان برون گرا هستید یا  نه ؟ در صورتی که عاشق این هستید که با افراد جدید آشنا شوید و در مراسم و اجتماعات بزرگ شرکت کنید ، شما یک فرد برون گرا هستید . در رابطه با تفاوت های درون گراها و برون گراها مباحث مفصلی انجام شده است در این مقاله با ما همراه باشید تا رابطه با برون گرایی و ویژگی های افراد برون گرا بیشتر بدانید .

بیشتر بخوانید : قدرت جذب و تأثیرات آن

برون گرایی و خصوصیات افراد برون گرا

برونگرایی از مهمترین ابعاد شخصیت هر فردی به حساب می آید . در مدل (( پنج عامل بزرگ شخصیت )) پنج بعد گسترده شخصیت انسان تعریف شده است . هر بعد شخصیت ، از جمله بعد برونگرایی و درونگرایی دارای یک طیف است . برخی ها در انتهای این طیف قرار دارند یعنی به شدت برون گرا می باشند و برخی در اواسط طیف هستند که نسبتاً برونگرا و یا کمی درونگرا به حساب می آید . افراد برونگرا اغلب اجتماعی ، پر شور ، خوش صحبت ، دوستانه و برون ریز هستند اما صورت بدبینانه و با دید بدی توصیف می شوند به این معنا که آنها همیشه به دنبال جلب توجه هستند که به سادگی دچار حواس پرتی شده و از تنهایی رنج می برند . از ویژگی های عمومی برون گرا ها عبارت است از :

برون گرایی و خصوصیات افراد برون گرا

دارای علایق گسترده و فراوان

عاشق برقراری ارتباط و گفت و گو

لذت بردن از کار گروهی

بیشتر کاری را انجام می‌دهند که به آن فکر می کنند

از مرکز توجه بودن لذت می برند

ازتنهایی زیاد احساس منزوی بودن دارند

صحبت درباره افکار و ابراز احساسات را دوست دارند

برونگرایی این افراد بازخورد متفاوتی به همراه دارد. بازخورد های مثبت شامل این موارد است :

وقت بسیاری ها برای دیگران و انجام فعالیت‌های اجتماعی صرف می‌کند و تمایل دارند دوستان بیشتری داشته باشند . طبق تحقیقات به دست آمده افراد برون گرا شادتر از افراد درونگرا هستند . در مقابل اختلالات روانی آسیب پذیری کمتری دارند . از طرف دیگر این افراد رفتارهای مخرب بیشتری از خود بروز می دهند .

هم چنین بخوانید : اختلال شخصیت خود شیفته

حال فکر می کنید برون گرا هستید یا نه ؟ببینید ویژگی های بارز این افراد چیست؟

بارزترین ویژگی های افراد برون گرا

آنان عاشق صحبت کردن هستند

شما تنها از حرف زدن با دوستان ، اقوام و همکاران لذت نمی برید بلکه عاشق گفتگو با افراد کاملاً غریبه هم هستید . شما دوست دارید که با افراد جدید آشنا شوید و آنان را در جریان جزئیات زندگی خود قرار دهید . درونگراها قبل از صحبت کردن معمولاً حرف‌ هایشان را مزه مزه می کنند اما صحبت کردن برای درونگراها راهیست برای کشف و سازماندهی افکار و ایده ها ( شاید به همین دلیل است که برون گرا ها بی محابا و بی فکر حرف می ‌زنند و مایلند دوستان زیادی داشته باشند ) . شما به عنوان یک برونگرا در دیدار با افراد جدید سر صحبت را باز کرده و در همنشینی با دیگران ماهر هستید . به همین علت دوست یابی و پیدا نمودن دوستان جدید برای تان راحت است .

انرژی و انگیزه بالا در تعاملات اجتماعی

آیا حین وقت گذراندن با دیگران پر انرژی و پر انگیزه می شوید؟ برونگرا ها تعاملات اجتماعی را مفرح و نشاط آفرین دانسته و واقعاً از این تعاملات انرژی به دست می آورند . در صورتی که این افراد مجبور باشند زمان زیادی را به تنهایی بگذراند احساس بی انگیزگی دارند . این افراد بین وقت گذرانی با دیگران و تنهایی همواره با دیگران بودن را ترجیح می دهند .

بارزترین ویژگی های افراد برون گرا

رفع مشکل با مباحثه با دیگران

در صورتی که با مشکل روبرو شوید ترجیح می دهید در رابطه با مسئله و رفع آن با دیگران صحبت کنید . حرف زدن در خصوص مشکلات خود با دیگران کمک می کند مسئله را کشف و بهترین راه حل ها را بیابید . پس از یک روز سخت کاری یا در دانشگاه حرف زدن در رابطه با دوستان و خانواده به رفع استرس شما کمک می ‌کند . درونگراها بلعکس عمل نموده و پس از یک روز سخت ترجیح می دهند تنهایی درباره آن فکر کنند .

دیگران آنان را گرم و صمیمی می دانند

افراد بیرونگرا عاشق تعاملات روزمره بوده و نزدیک شدن به آنها بسیار آسان است و خیلی از افراد آنها را جزء آدم های دوست داشتنی می دانند . در مهمانی ها این فرد برونگرا است که به مهمان ها خوش آمد گفته و افراد را به هم معرفی می کند به همین علت است که برونگراها اغلب به راحتی با افراد جدید آشنا شده و دوستان جدید پیدا می کنند .

افرادی گشاده رو هستند

درونگراها افرادی سرد و گوشه گیر و برخلاف آنها افراد برون گرا بسیار شاد و صمیمی بوده و تمایل دارند افکار و احساسات خود را با افراد در میان بگذارند . به همین علت دیگران معمولاً احساس می ‌کنند آشنا شدن با برونگراها ساده تر است .

کلام آخر

همیشه به داشته باشد برونگرایی یک ویژگی صفر و یکی نیست ؛ بلکه یک طیف است . بعضی ها به شدت برونگرا و برخی کمتر . برون گرایی متداول تر از درون گرایی است و در ارتباط با دیگران ماهر هستند به همین علت این شخصیت ارزشمندتر می باشد . هر خصوصیات مزایا و معایب خاص خود را دارد ، حتی ممکن است شما در برخی شرایط برونگرا بوده و در برخی شرایط نیز درونگرا .

برای آشنایی با انواع تیپ های شخصیتی بر روی لینک روانشناسی کلیک کنید

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false