×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ویژگی های یک مشاور خوب - تصویر یک

با گسترش علم، پزشک ها با تحقیق در رابطه با برخی از بیماری های جسمی با بیماری های روحی آشنا شدند و با تحقیق بیشتر در این زمینه، بیماری ها به دو دسته بیماری های جسمی و بیماری های روحی تقسیم شدند. امروزه روح انسان دارای اهمیت بالایی در پزشکی است، به این ترتیب که روح بیمار باعث ایجاد بسیاری از بیماری های جسمی می شود. برای مثال بسیاری از معده درد ها و یا سر درد ها به علت ضعف اعصاب ایجاد می شوند. البته این ها کوچک ترین تاثیر روح بر جسم است. به همین علت روانشناسان و روانپزشکان بسیاری برای درمان بیماری های روحی و روانی دوره دیده اند و درمان بیماری های روحی بدون مراجعه به روان درمان کار بسیار مشکلی است. امروز در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های یک مشاور خوب آشنا کنیم .

بیشتر بخوانید : روانشناسی بالینی

یک مشاور خوب چه تفاوتی با دوست دارد ؟

روانشناسان و مشاوران از یک سناریوی خاص برای درمان تمام افراد با بیماری های مشابه استفاده نمی کنند و روش های درمان آن ها با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل بحث روانشناس و مشاور خوب اهمیت می یابد. روانشناسان به دسته های متفاوتی از یکدیگر تقسیم می شوند که هر کدام برای درمان بخشی از قسمت روح شما دوره دیده اند. برای مثال روان کاوان به بررسی ناخودآگاه شما می پردازند، روان شناسان شناختی برای بررسی افکار غیر منطقی شما تلاش می کنند. اگزیستانسیالیست ها در تلاشند تا به زندگی شما معنی بدهند و درمان گران فمنیست برای درمان زنان آسیب دیده روحی در جامعه ی مرد سالار تلاش می کنند. ویژگی های یک روانشناس خوب علاوه بر علم او به ویژگی های رفتاریش ارتباط دارد و انتخاب روان شناس باید به صورتی باشد که در کنار او احساس خوبی داشته و بتوانید با او صادق باشید. توجه کنید که روان شناس دوست شما نیست. دوست در کنار ویژگی های خوب خود دارای اشتباه نیز هست. او امکان دارد راز شما را بر ملا کند اما روانشناس به عنوان راز دار شما است و هر حرفی پیش او محفوظ خواهد ماند. روانشناس در تمام مدت مشاوره به صحبت های شما گوش فرا می دهد و مشکلات خودش را برای شما بیان نمی کند. به همین دلیل مشاوره گرفتن از دوستان کار درستی نیست و بهتر است در صورت بروز هر گونه مشکل از روان شناس و مشاور کمک بگیرید. در ادامه به بررسی مهم ترین ویژگی های یک روانشناس خوب می پردازیم.

هم چنین بخوانید : روانشناسی خرافات

ویژگی های یک مشاور خوب - تصویر اصلی

مهم ترین ویژگی های یک مشاور خوب

اگر احساس می کنید که مبتلا به بیماری های روحی شده اید و یا در میان اطرافیان خود فردی احتیاج به مشاوره روانی، توسط یک مشاور بسیار خوب دارد لطفا تا آخر این مقاله همراه ما باشید و پس از آن به یک مشاور با ویژگی های زیر رجوع کنید.

یک مشاور خوب یک هنرمند خوب است.

او خلاق است و متناسب با جنسیت مراجعه کننده و همچنین بیماری او رفتار می کند. او با دقت تمام به صحبت های شما گوش می دهد و بهترین راهکار را در اختیارتان قرار می دهد.

مشاوره خوب قضاوت نمی کند

هنگامی که به مشاور رجوع می کنید. تمامی اتفاقات مرتبط با بیماری خود را شرح می دهید. شما ممکن است مطالبی را پیش مشاور خود بازگو کنید که از بازگو کردن آن به خود نیز احساس شرم و یا ناراحتی کنید. زمانی که شما اتفاقات زندگی خود را برای دوستان و آشنایان خود تعریف می کنید، آن ها به صورت ناخودآگاه شروع به قضاوت شما خواهند کرد، اما یک مشاور مناسب ، با درک بالای خود رفتار های شما را در شرایط مختلف درک می کند و بدون هر گونه قضاوتی به شما کمک می کند.

ویژگی های یک مشاور خوب - تصویر دو

مهارت های ارتباطی مشاور خوب

این افراد دارای قدرت کلام بالا است، تا بتواند اعتماد شما را جلب نماید، تا به این ترتیب مطالبی که قابل بازگو شدن در ذهن خود فرد نیز وجود ندارد و همینطور اتفاقات مهم و تاثیرگذاری که در گذشته اتفاق افتاده و تاثیر بسیار منفی در زندگی داشته را شناسایی کنند و راز های مهم را بشنوند تا در درمان کمک کنند.

مشاور خوب قابل اعتماد است

قابل اعتماد بودن مهم ترین ویژگی یک مشاور است چرا که در صورت عدم اعتماد میان مشاور و مراجعه کننده ارتباط سخت است و مراجعه کننده مسائل مهم زندگی خود را پنهان می کند و بعد از دو یا سه جلسه از مشاوره ناامید شده و دیگر به مشاور و روانشناس مراجعه نمی کند. مسئله مهم دیگر در مشاوره، صداقت میان مشاور و مراجعه کننده می باشد.برای فهمیدن اینکه به مشاور خود اعتماد دارید یا نه، بعد از گذشت دو یا سه جلسه از دوره مشاوره خود، بررسی کنید که آیا با مشاور خود صادق بوده اید یا نه! در صورتی که جواب مثبت است یعنی مشاور شما به درستی جلسه را پیش برده و موفق بوده است و در غیر این صورت بهتر است به مشاور دیگری مراجعه کنید.

برای مطالعه مقاله روانشناسی رنگ ها بر روی لینک کلیک کنید

ویژگی های یک مشاور خوب - تصویر سه

صبر! مهمترین ویژگی مشاور خوب

صبور بودن یکی از با اهمیت ترین ویژگی های یک مشاور خوب است، زیرا مشاور باید لایه ‌های روحی شما را زیر و رو کند و به عمیق ترین احساسات شما دست یابد. او باید تمامی صحبت های شما را به دقت گوش دهد و بهترین نتیجه را درباره بیماری شما بگیرد تا درمان شما به درستی انجام شود. در انتها امیدواریم مطالب فوق برای انتخاب روانشناس خوب مفید بوده باشد. با تشکر از از نگاه شما عزیزان.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false