×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
پاکدشت نیازمند ۵ کتابخانه در سطح شهر - اخبار فرهنگی پاکدشت

وز شنبه به مناسبت فرارسیدن هفته کتاب و کتابخوانی در گفتگوی اختصاصی با ایرنا اظهار کرد:شهرستان پاکدشت از ۱۲ کتابخانه عمومی ثابت شامل ۱۰ کتابخانه نهادی و ۲ کتابخانه مشارکتی و یک کتابخانه سیار روستایی با عنوان یار مهربان برخوردار است که از نظر تعداد فضای کتابخانه، رتبه پنجم استان تهران در اختیار این شهرستان است.

اخبار پاکدشت : خبرهای فرهنگی شهرستان پاکدشت

وی تعداد کل کتابهای موجود در کتابخانه های شهرستان را ۱۶۰ هزار نسخه برشمرد و افزود: در حال حاضر ۱۰ هزار نفر پاکدشتی عضو فعال کتابخانه‌های شهرستان هستند که با توجه به شرایط کنونی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تمهیدات در نظر گرفته شده از سوی نهاد کتابخانه‌های کشور، عضویت این افراد به صورت اتوماتیک تمدید می‌شود.

وی اظهار کرد: از نظر طرح آمایش جغرافیایی محله های مختلف همچون شهرک انقلاب، پارچین و قوهه به دلیل افزایش جمعیت به ۵ کتابخانه جدید نیاز دارد و تلاش می‌شود تا با کمک مسوولان، حداقل نیازهای این مناطق به کتابخانه برطرف شود.

درباره پاکدشت : قدمت و تاریخچه منطقه قوهه شهرستان پاکدشت

رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت گفت: اولین کتابخانه سیار پاکدشت سال ۱۳۸۶ با کمک مسوولین شهرستان راه اندازی و با فعالیت گسترده خود موفق شد تا دو بار عنوان کتابخانه برتر در سطح کشور را به خود اختصاص دهد.

وی افزود: کتابخانه سیار پاکدشت ،شش روز و روزانه دو نوبت در روستاهای مختلف شهرستان حضور پیدا کرده و ۱۲ روستا را پوشش می‌دهد.

وی همچنین از افزودن یک دستگاه اتوبوس جهت کتابخانه سیار خبر داد و افزود: به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و عملکرد بهتر، یک دستگاه کتابخانه سیار دیگر در شهرستان پاکدشت راه اندازی می‌شود تا ۳۴ روستای شهرستان تحت پوشش قرار گرفته و هیچ روستایی بدون کتاب باقی نماند.

بیشتر بدانید : کتابخانه امام جعفر صادق (ع) شهرستان پاکدشت

کارخانه با اشاره به این که با شیوع ویروس کرونا، کار کتابخانه ‌های عمومی تعطیل نشده اظهار کرد: هر چند که با شیوع ویروس کرونا امکان استفاده علاقمندان به کتاب از فضای کتابخانه وجود ندارد ولی فعالیت این نهاد متوقف نشده و هفت باشگاه فعال در قالب جام باشگاه‌های کتاب کودک و نوجوان از طریق فضای مجازی اقدام به فعالیت های مختلف می‌کنند.

وی از معرفی کتاب، پویش کتاب، مسابقات قصه خوانی و داستان نویسی و همکاری با معلمان در برنامه شاد به عنوان بخشی از فعالیت باشگاه ‌های کتابخونی یاد کرد.

مقاله مرتبط : مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح چقدر است ؟!

رئیس کتابخانه ‌های عمومی پاکدشت تصریح کرد: در سال گذشته همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی، ۱۶۰ برنامه در قالب نقد و بررسی کتاب با حضور نویسندگان کشوری، اختتامیه جشنواره رضوی، طرح دوستدار کتاب، برگزاری مسابقات در سطح مدارس و اختصاص دو زنگ در هفته به قصه گویی و داستان نویسی با همکاری آموزش و پرورش انجام شد و امسال نیز تلاش می‌شود تا با استفاده از بستر فضای مجازی، وِیژه برنامه‌های این هفته برگزار شود.

کارخانه به تقدیر از ۳۸ نویسنده بومی شهرستان در هفته کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و افزود: وجود آثار این نویسندگان در کتابخانه های شهرستان و معرفی به مردم و همچنین نقد و بررسی آثار این نویسندگان موجب پیشرفت و عملکرد بهتر این افراد می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر ۳ کتابفروشی در سطح پاکدشت مشغول به فعالیت است که با توجه به جمعیت شهرستان، این تعداد مناسب تأمین نیازهای این حوزه نیست و باید با استفاده از فضاهای موجود در شهرستان، ایجاد ایستگاه‌های مطالعه و برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، نیاز مردم به کتاب را برطرف کرد.

منبع خبر : خبرگزاری ایرنا
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false