×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تعریف پرخاشگری منفعل

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند پرخاشگری منفعل می باشد. زیرا برخی از افراد خصومت های خود را به روش های منفعلانه ابراز می کنند و عصبانیت خود را آشکار نمی کنند بلکه آن را در جهت آزار و اذیت افراد دیگر و قربانیان خود ابراز می کنند. این مسئله می تواند برای قربانی بسیار رنج آور باشد و اثبات آن دشوار خواهد بود زیرا شناسایی این رفتار نیز چالش هایی دارد و دشوار می باشد، مخصوصا ممکن است این رفتار غیر ارادی و غیر عمدی باشد. به همین دلیل ما در این مقاله از پاکدشت نیوز به بررسی این مسئله خواهیم پرداخت و آن را از ابعاد مختلف به شما معرفی خواهیم کرد.

مقاله پیشنهادی : خشونت در دانش آموزان

تعریف پرخاشگری منفعل

طبق پژوهش های انجام شده توسط انجمن روانشناسی آمریکا (APA)، پرخاشگری منفعل یک اختلال شخصیتی و بلند مدت بوده که در طی آن عدم اشتیاق به خود و دیگران، با عبارت های منفی گرایانه و منفعل پایه ای بیان می شود. این به آن معنی است که این اختلال یک بیماری غیر قابل انعطاف و مزمن می باشد.

افرادی که به این اختلال دچار هستند احساس های منفی خودشان بجای اینکه به صورت مستقیم بروز دهند آن ها را به شکل زیرکانه و نامحسوسی در رفتار های خود نشان می دهند که این موضوع به صورت کاملا واضع نشان میدهد که رفتار ها و حرف های این افراد با یکدیگر همخوانی نداشته و کاملا برعکس هم هستند.

مثلا فکر کنید که ر محل کار به این شخص برنامه ای پیشنهاد بدهد، شخصی که دچار این اختلال باشد ممکن است مخالف این برنامه کاری باشد اما به جای اینکه نظر خودش که منفی است را مستقیم به شخص بگوید با آن موافقت می کند. اگر چه این شخص با برنامه طرف مقابل خود مخالف است اما با این حال اصرار دارد که آن کار و برنامه را دنبال کند. چنین شخصی ممکن است زمان بندی کاری و یا فرجه را عمدی رعایت نکند و دیر سر قرار ملاقات ها برود و یا از راه های مختلف دیگری برای خراب کردن آن برنامه تلاش کند.

مثالی دیگر : فکر کنید خواهر و برادری در یک اتاق حضور دارند و یکی از آنها در حال مطالعه و خواندن کتاب می باشد، شخص دومی که در اتاق حضور دارد نیز از دست آن ناراحت می باشد و بجای اینکه دلیل عصبانیت خود را عنوان کند صدای موزیک لپ تاپش را آنقدر بلند می کند تا شخص مقابل اذیت شود و نتواند مطالعه کند.

مقاله خواندنی : مهم ترین دلایل پرخاشگری نوجوان

دلایل شخصیت پرخاشگری منفعل

دلایل شخصیت پرخاشگری منفعل

هنوز که هنوزه هم دلایل پرخاشگری منفعل مشخص نمی باشد اما با این حال هم دو عامل تاثیر گذار در آن وجود دارد که می توان به عامل زیستی و محیطی اشاره داشت. محقیق بر این باورند که کسانی که دارای این اختلال هستند در زمان کودکی نیز همینطور رفتار می کردند. سبک فرزند پروری، ساختار خانواده و دیگر عوامل در کودکی هم می تواند باعث پرورش این نوع اختلال در افراد مختلف شود.

از طرفی عوامل مختلفی نیز مانند مورد سوء استفاده قرار گرفتن در کودکی، تنبه های خشن و کم محلی دیدن از دیگران نیز می تواند تاثیر گذار باشد. همچنین عوامل دیگری مانند اعتیاد به مواد مخدر و همچنین کم بودن عزت نفس می تواند شخص را به سمت این اختلال هدایت کند. البته ممکن است اختلالی در وضعیت کلی جسمی بیمار هم باعث شود تا رفتار های آن شبیه به این اختلال باشد.

برخی اختلال هایی که می تواند هم زمان با این اختلال به وجود بیایند به شرح زیر می باشد:

 • استرس
 • افسردگی
 • اسکیزوفرنی
 • زیاده روی در مصرف الکل
 • مصرف بیش از اندازه کوکائین
 • اختلال کمبود توجه
 • بیش فعالی
 • اختلال های اضطرابی
 • اختلال سلوک
 • اختلال دو قطبی
 • اختلال های نافرمانی مقابله ای
 • اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

و…

البته باید توجه داشته باشید که رفتار های منفعل در حقیقت یک نوع اختلال پزشکی نمی باشد و به همین دلیل است که دکتر نمی تواند آن را تشخیص دهد. بهتر است از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرید زیرا این شخص می تواند شما را در شناسایی مشکلات رفتاری مختلف کمک کند. این شخص می تواند کمک کند تا فردی که دچار این اختلال است را از مواردی مانند خشم، خصومت، کمبود عزت نفس و… خالی سازد و آن ها را از بین ببرد تا روند بهبودی شخص مورد نظر به سادگی طی شود.

نتیجه گیری

حذف پرخاشگری منفعل می تواند به نوعی چالش برانگیز باشد مخصوصا اگر این اختلال در دوران کودکی فرد ریشه داشته باشد، اما هنوز هم می توانید آن را مدیریت کنید. دیدن متخصص روان شناس می تواند برای ای افراد بسیار مفید باشد زیرا آنها می توانند نوع دیدگاه و طرز فکر این افراد را به مسائل روزانه تغییر دهد. ما در این مقاله به طور کامل این اختلال را برای شما عزیزان معرفی کردیم و تا اگر کسی از نزدیکان شما یا حتی خودتان دچار آن بودید سریع تر به دنبال بهبود آن باشید. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه پاکدشت نیوز بودید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false