×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
پرخاشگری کودکان سه ساله - تصویر اصلی

معمولا فرزندانی که در این سن پرخاشگری می کنند مادرشان دوران پر استرس و پر تنشی را تجربه نموده است  . وقتی که مادر در دوران بارداری با ناراحتی و تگرانی در گیر باشد فرزندان او در برخورد با جامعه و اجتماع دچار پرخاشگری و لجبازی یا همان مقاومت منفی می گردد . یکی دیگر از دلایل پرخاشگری می تواند خلقی باشد یعنی پرخاشگری و بد اخلاقی جزو ویژگی های اخلاقی آن شخص باشد که در دوران کودکی به سر می برد . یکی دیگر از عوامل پرخاشگری می تواند ژنتیک و وراثت باشد . در این صورت می توان گفت که فرزند شما ابن نوع اخلاق را به اثر برده است . در ادامه ی این مطلب به بررسی بیشتر پرخاشگری کودکان سه ساله خواهیم پرداخت .

بیشتر بدانید : خشونت در دانش آموزان

دلایل پرخاشگری کودکان سه ساله

یکی از دلایل پرخاشگری کودکان سه ساله می تواند رفتار تقویت شده ای باشد . یعنی هر گاه کودک در منزل این گونه رفتار ها را نشان داده به نتیجه مطلوب رسیده است . او با این رفتار توانسته است آنچه که می خواهد را به دست بیاورد و به نوعی با این کار توانسته امتیازی به دست آورد . بنابراین این روش برای کودک عادی شده است و برای به انجام رسیدن تمام کار هایش تندی و عصبانیت را پیشه می کند .

یکی دیگر از دلایل پرخاشگری این است که کودک این گونه رفتار را مشاهده نموده است . مشاهده پرخاشگری می تواند از اعضای خانواده شروع شود و به اعضای بیرون از خانواده ختم شود . به هر حال کودک شما در هر موقعیتی که این رفتار را مشاهده کند در خاطر خود می سپارد .

پرخاشگری کودکان سه ساله - تصویر سه

حال برای مبارزه با این رفتار باید چگونه رفتار کرد ؟

موقعیت هایی که باعث ایجاد پرخاشگری می شود را شناسایی نمایید . مثلا متوجه خواهید شد که کودکتان وقتی با بچه های دیگر بازی می کند ، پرخاشگری می کند . پس بهتر است که بر روی این موقعیت ها تمرکز بیشتری داشته باشید تا فضا منجر به خشونت کودک شما نشود .

تلاش کنید که روحیه ی پرخاشگری در کودک تان تقویت نشود . وقتی فرزندتان با عصبانیت از شما چیزی می خواهد به او ندهید . اجازه تدهید که با رفتار های پرخاشگرانه برای خودش امتیازی کسب کند تا به راحتی به هر چیزی که می خواهد برسد . برای مثال در زمانی که فرزند شما از خودش این گونه رفتار ها را نشان می دهد از او درخواست نکنید که بشیند . هیچ گونه رفتاری پس از خشونت فرزندتان نشان ندهید . حتی امتیازهای کوچک نیز می تواند خشونت را تشدید کند .

بیشتر بخوانید : آسیب های روانی اینترنت

پرخاشگری کودکان سه ساله - تصویر دو

روش های دیگر مبارز با پرخاشگری کودکان سه ساله

کودک خود را به خاطر رفتار های خشونت آمیز او تنبیه کنید. منظور از تنبیه ، تنبیه رفتاری می باشد . مثلا دیگر اجازه شرکت در بازی با همسن سالان خود را ندارد. در صورتی که فرزند خود را در مهد قرار داده اید، از مربی مهد بخواهید که او را در کنار مهد قرار دهد و حتما به او بگوید که به خاطر رفتار زشت و خشونت آمیزش، او را تنبیه نموده اید. توجه داشته باشید که شخصیت بچه را زیر سوال نبرید و و تنها رفتار او را سرزنش کنید و به او بگویید که مثلا چون دوستت را کتک زده اید تنبیه می شوید . کودک باید بداند دقیقا به چه منظوری تنبیه می شود.

به صورتی مدیریت کنید که فرزندتان به سمت ناکامی کشیده نشود. ناکامی یکی از دلایل خشونت می باشد. وقتی که می خواهد کاری را انجام دهد کمکش کنید تا کار مدنظر را به درستی انجام دهد. حتی اگر چیدن یک پازل ساده باشد و اجازه ندهید کودک شکست بخورد.

روش های برخورد با دیگران را به او آموزش دهید. به فرد یاد دهید که چگونه با دیگران بازی کند. چگونه اسباب بازی های خود را با دوستانش تقسیم کند و یا چگونه از دوستانش اسباب بازی بخواهد . تمامی این ها را آموزش دهید و حتی درست حرف زدن را به او آموزش دهید. او باید بیاموزد که چگونه بدون خشونت حرف بزند و آنچه که می خواهد را بدست بیاورد.

یکی دیگر از روش های مبارزه با پرخاشگری کودکان سه ساله پاداش دادن به او است البته در صورتی که کار مثبتی انجام داده است. در مورد پاداش هم مانند تنبیه حتما مشخص نمایید که دلیل پاداش دادن به او چیست. در صورتی که کودک نداند به چه دلیلی پاداش گرفته این کار شما بی فایده است.

هم چنین بخوانید :  افسردگی و خودکشی

پرخاشگری کودکان سه ساله - تصویر یک

اطلاعاتی در زمینه پرخاشگری کودکان سه ساله

توجه داشته باشید بخشی از تکامل سالم کودکان پرخاشگری است . اگر در سال اول نوزاد نیز این نشانه ها را مشاهده کردید ، نشانه ای از بلوغ پرخاشگری است . به مسئله نیز دقت داشته باشید که بچه ها متوجه برخی از رفتار ها نیستند که ممکن است به شما صدمه برساند . برای مثال اگر موی شما را می کشد این دلیلی بر پرخاشگری کودک نیست و تنها به دلیل روحیه بازیگوشی آن می باشد .

درک عصبانیت فقط در سال دوم کودک و دقیقا زمانی که کودکان حس میکنند یک فرد جدا هستند و نسبت به خود آگاهی بیشتری پیدا می کنند ، انجام می شود .

بهتر است که تا دو سالگی به هیچ عنوان با کودک بی رحمانه صحبت نکنید . کودکان و نوزادان شما عواقب کار های خود را نمی دانند پس بهتر است تا زمانی که به درک بیشتری نرسیدند آن ها را سرزنش نکنید .

بهتر است که با کودکان خود صحبت کنید و به او بگویید که دقیقا در موقعیت های متفاوت از او چه می خواهید . توجه داشته باشید که برای کودکان خود چندین ساعت سخنرانی نکنید . تنها لحن صحبت خود را عوض کنید و با چند کلام ساده او را متقاعد کنید . فرزند شما حتی از لحن و صدای شما متوجه ی اشتباه خود خواهند شد .

وقتی فرزند شما با بچه های دیگر بازی می کند به وضعیت او توجه کنید اما نه به صورتی که او را متوجه این موضوع کنید . به عنوان مثال سعی کنید به عنوان یک داور در بازی حضور داشته باشید .

برای فرزندتان الگو باشید و توجه کنید که والدین مدل های رفتار برای کودکان می باشند . در صورتی که در مقابل فرزندتان به بحث و جدال می پردازید ، فضا و محیط خانه برای کودک شما نا امن و نا سالم می باشد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false