×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false

شاید شما هم یکی از علاقه مندان پرورش قارچ در منزل باشید اما نمیدانید که از کجا و چطور شروع کنید . البته توجه داشته باشید ، عده ای هستند که تنها از این روش برای کسب در آمد خود استفاده می کنند . جدا از این که پرورش دهندگان قارچ به چند دسته تقسیم می شوند ، باید اطلاعاتی را در زمینه مراحل آغاز کار ، حجم سرمایه گذاری ، میزان برگشت سرمایه و …  اطلاعاتی را کسب نمایید . به همین منظور پاکدشت نیوز اطلاعاتی را در اختیار شما قرار داده است که می توانید با مطالعه آن قارچ پرورش دهید .

بیشتر بخوانید : خواص زعفران

پرورش قارچ - تصویر اول

آموزش پرورش قارچ در منزل

پرورش قارچ های مختلف هر کدام روش مختص به خود را دارد و می توان آن را در محیط های تاریک پرورش داد . توجه داشته باشید قارچ بجز نور خورشید قابلیت تحمل هر مقدار نوری را دارد . در محیطی که قارچ پرورش داده کی شود باید تهویه هوا به خوبی انجام بگیرد.  درجه هوای محیط باید بین ۱۰ تا ۱۵ درجه باشد . علاوه بر آن محل پرورش باید کاملا تمیز ، قابل شست و شو و بدون هیچ گونه درزی باشد تا باکتری ، حشرات و قارچ های مضر به محیط وارد نشوند . برای پرورش دادن قارچ در منزل باید ابتدا نوع قارچی که می خواهید پرورش دهید را انتخاب نمایید . مدل های مختلفی از قارچ وجود دارد ، مانند کاشت قارچ صدفی ، دکمه ای سفید  شیتاکه ( نوعی قارچ دارویی-خوراکی است ) .کاشت این نوع قارچ ها در محیط خانه بسیار ساده بوده و روش کاشت هر سه نوع قارچ کاملا یکسان اما بستر های کاشت متفاوت است .

قارچ صدفی را باید در بستر های کاه و پوشال یا تفاله ی قهوه ، قارچ شیتاکه در پوشال های خشک درختان و قارچ دکمه ای در کودهای کمپوست پرورش داد .

البته هر سه نوع قارچ را می توانید به راحتی در کاه و یا پوشال پرورش دهید قبل از شروع کار مطمئن شوید که چوب های شما سالم باشد .

انتخاب نوع قارچی که پرورش می دهید بستگی به طعم و مزه ای دارد که دوست دارید . بنابراین قارچی که خودتان دوست دارید و به طعم آن علاقه دارید را می توانید در خانه انتخاب نمایید .  بهتر است که در محیطی که قارچ پرورش می دهید تنها از یک نوع قارچ برای کاشت استفاده کنید .

پرورش قارچ - تصویر سوم

بیشتر بدانید : خواص مارچوبه

زمان و مکان مناسب برای پرورش قارچ

زمانی که برای پرورش و کاشت قارچ بهتر است بین ماه های مهر تا آذر باشد . در صورتی که شما امکان تهویه نمودن هوا و متعادل نمودن درجه ی حرارت را در محل کاشت قارچ دارید ، می توانید به راحتی در هر ماهی از سال به پرورش قارچ بپردازید . شما باید برای خود یک سالن فراهم نمایید که بسته به میزان قارچی که می خواهید تولید کنید اندازه ی آن متفاوت است .

۱-فضای لازم برای اندازه گیری بک سالن ۵ تنی :

حداقل فضایی که برای نگه داری ۵ تن کمپوست لازم دارید ، به صورتی که مقدار قارچی که بدست می آید بتواند هزینه ها را جبران کند بسته به زمان میزان ۱ تن تا ۱٫۲ تن می باشد . ۵ متر عرض ، ۸ متر طول و ارتفاع ۳ متر برای کمپوست کافی است و هرچه این ابعاد بیشتر باشد ، زمینه برای تولید شما بیشتر خواهد شد ولی ابعاد کوچک تر آن توجیه اقتصادی ندارد .

۲- قفسه بندی برای کاشت

قفسه بندی لازم برای ابعاد سالن ۸*۵ ، دو ردیف قفسه با عرض ۱۴۰ سانتی متری در طول ۷ متر با ۳ طبقه می توان در نظر داشت . فاصله ی بین طبقات معمولا ۶۵ تا ۷۰ بوده و قفسه بندی ها بهتر است با سیم و لوله های گالوانیزه انجام شود .

۳- سیستم گردش هوا

سیستم گردش هوا را می توان از وسط و یا کنار دیوار سالن خود قرار دهید . در واحد های کوچک به دلیل این که سیرکوله وجود ندارد و فقط ورود هوا وجود دارد و کانال هوا را باید از وسط راهرو بکشیم .

۴- رطوبت ساز

در صورتی که با صدای دستگاه رطوبت ساز مشکل ندارید ، بهتر است از این دستگاه به جای کولر استفاده کنید . دستگاه رطوبت ساز علاوه بر این که هوا را خنک می کند ، رطوبت هوا را نیز تامین خواهد کرد .

در صورتی که علاقه مند به پرورش دادن قارچ هستید حتما به سایت معتبر مراجعه نموده و با متخصصین در این زمینه مشورت نمایید .

پرورش قارچ - تصویر چهارم

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false